تازه عروس دامادها دراولویت دریافت وام ودیعه مسکن، سیاست دولت برای کاهش سوءاستفاده از وام ازدواج

به گزارش مجله افتخار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ضمن تشریح اقدامات این معاونت در راستای حمایت از ازدواج جوانان گفت: اگر خانواده ها در ازدواج سختگیرانه عمل نمایند و بر روی شرایط خاص مادی تاکید داشته باشند ممکن است جوانان در شرایط دشواری قرار گیرند؛ در حال حاضر که برگزاری مراسم های عروسی منتفی است، خانواده ها باید از این فرصت استفاده نمایند.

تازه عروس دامادها دراولویت دریافت وام ودیعه مسکن، سیاست دولت برای کاهش سوءاستفاده از وام ازدواج

جهت دریافت خدمات ساخت آلاچیق سنتی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

معصومه ابتکار در گفت وگو با مجله افتخار، با بیان اینکه دولت در راستای حمایت از ازدواج جوانان، تسهیل ازدواج و تشکیل و تحکیم خانواده برنامه ها و سیاست های مشخصی را دنبال می نماید، گفت: یکی از این سیاست ها موضوع وام ازدواج است که دولت سعی داشته بدون تاخیر آن را در اختیار جوانان قرار دهد.

به گفته وی، سال گذشته یک میلیون نفر وام ازدواج دریافت کردند که در مجموع رقمی حدود 30 هزار میلیارد تومان را شامل می گردد. در امسال نیز هر فردی که برای دریافت وام ازدواج درخواست داده، وام خود را دریافت نموده و اگر فردی نیز در این زمینه با مشکل روبرو شده می تواند از بخش معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان هدایت دریافت کند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از دیگر سیاست های دولت در راستای حمایت از ازدواج را وام ودیعه مسکن مطرح کرد و اضافه نمود: افرادی که تازه ازدواج نموده اند در اولویت دریافت وام ودیعه مسکن هستند و با توجه به سود 13 درصدی، این فرصت خوبی است تا جوانان بتوانند برای ازدواج شان اقدام نمایند.

اقدامات معاونت امور زنان و خانواده برای حمایت از ازدواج جوانان

ابتکار در ادامه به تشریح اقدامات معاونت امور زنان و خانواده برای حمایت از ازدواج جوانان پرداخت و توضیح داد: معاونت امور زنان و خانواده در بحث ازدواج مصوبه ای تحت عنوان آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج با هدف تقویت مهارت مورد احتیاج جوانان برای قبل از ورود به زندگی مشترک، در زمان ازدواج و بعد از ازدواج در ستاد ملی زن و خانواده داشته است که در حال حاضر این آموزش ها با موضوع وزارت بهداشت و همکاری سایر دستگاه ها اجرا می گردد.

وی همچنین به طرح ملی گفتگوی خانواده که توسط این معاونت دنبال می گردد اشاره نمود و گفت: معاونت این طرح را برای ارتقاء مهارت های ارتباطی اعضای خانواده و تحکیم و تقویت خانواده دنبال می نماید؛ در حال حاضر این طرح با همکاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و دستگاه های مرتبط و همچنین تشکل های غیر دولتی به صورت گسترده اجرا می گردد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری اضافه نمود: از دیگر فعالیت های معاونت در این راستا تصویب سند ارتقای شرایط زنان و خانواده برای 31 استان بوده است؛ این سند به بحث خانواده و ازدواج اختصاص دارد و این برای اولین بار است که هر استانی برای بهبود شرایط عدالت جنسیتی برنامه ای علمی و مبتنی بر آمار دارد. در حال حاضر هر استانی برای تسهیل ازدواج دارای سیاست های مصوب در آن سند است؛ در واقع این سند می تواند یاری کند تا هر استانی با برنامه ریزی درست به مسئله ازدواج و یاری به جوانان برای حل مشکلاتشان بپردازد.

ثبت شروط ضمن عقد همزمان با واقعه ازدواج

ابتکار در ادامه درباره اقدامات حقوقی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری در زمینه ازدواج جوانان نیز شرح داد: باتوجه به اینکه در گذشته بسیاری از دفترخانه ها شروط ضمن عقد را در زمان عقد در سند ازدواج ثبت نمی کردند، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با معاونت ذیربط قوه قضاییه رایزنی و مکاتباتی انجام داد و در نهایت توسط قوه قضائیه بخشنامه شد و مقرر شد تمامی دفترخانه ها شروط ضمن عقد را در زمان عقد و در دفترخانه وارد سند نمایند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در ادامه به لایحه محدودیت سن ازدواج اشاره نمود و گفت: یکی از لوایح معاونت زنان بحث سن ازدواج است؛ زیرا در حال حاضر تمامی بخش های مسئول به ویژه وزارت بهداشت بر این باور است که ازدواج زیر 13 سال، کودک همسری محسوب می گردد، در این راستا معاونت پیشنهادی برای محدودیت ازدواج زیر سن 13 سال ارائه نموده است که این موضوع نیز گام مهمی برای ساماندهی موضوع ازدواج است به گونه ای که ازدواج جوانان در زمان درست اتفاق بیفتد.

ارائه وام ازدواج به افراد بالای 16 سال؛ سیاست دولت برای کاهش سوء استفاده احتمالی از وام ازدواج

وی در ادامه درباره معین شرط سنی برای دریافت نمایندگان وام ازدواج در راستای کاهش سوء استفاده های احتمالی و همچنین افزایش کودک همسری گفت: در راستای کاهش سوء استفاده احتمالی برای دریافت وام ازدواج در سن پایین، وزارت ورزش و جوانان پیشنهادی ارائه کرد و این پیشنهاد در دولت نیز مطرح شد. این پیشنهاد به عنوان سیاست درنظر گرفته شد تا اولویت برای دریافت وام ازدواج، افراد بالای 16 سال باشند. دولت به عنوان سیاست این را پذیرفته است که حداقل سن دریافت وام ازدواج 16 سال باشد تا شاهد چنین سوءاستفاده هایی نباشیم.

ابتکار با تاکید بر اینکه چنین مسائلی وابسته به آگاهی و فرهنگ است و معاونت کوشش دارد که بر روی این موضوع کار کند، اضافه نمود: باتوجه به اینکه در سند ارتقای شرایط زنان و خانواده هر استانی به فراخور شرایط بومی و فرهنگی اش، پیش بینی هایی اجرا شده است، براساس این سندهای استانی می توان به این که در کدام یک از استانها میزان آسیب پذیری در ارتباط با موضوع سن ازدواج بالاست، دسترسی داشت.

نظر معاونت امور زنان و خانواده درباره مراسم عروسی در روزهای کرونا

وی در بخش دیگری از این گفت وگو با بیان اینکه اگر خانواده ها در ازدواج سختگیرانه عمل نمایند و بر روی شرایط مادی تاکید داشته باشند ممکن است جوانان در شرایط دشواری قرار گیرند، توضیح داد: در حال حاضر که برگزاری مراسم های عروسی منتفی است، خانواده ها باید از این فرصت استفاده نمایند؛ خانواده هایی بوده اند که در این شرایط برای ازدواج جوانان شان مراسمی بسیار ساده، با حضور اقوام درجه یک و با رعایت مسائل بهداشتی برگزار کردند؛ در واقع اگر والدین هزینه مراسم عروسی را به جوانان بدهند این یاری بزرگی به جوانان است تا در زندگی از آن استفاده نمایند.

ابتکار با بیان اینکه کرونا این برکت را داشته تا تشریفات به حداقل برسد، گفت: مهم ترین مسئله این است که دو جوان علاقه مند به یکدیگر با هم ازدواج و زندگی نمایند.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری همچنین درباره خانواده هایی که باوجود ویروس کرونا و تاکید وزارت بهداشت بر رعایت پروتکل های بهداشتی، همچنان برای برگزاری مراسم های عروسی در این روزها پافشاری دارند، گفت: سلامتی مهم تر از هر مسئله ای است. هیچکس نمی تواند ادعا کند که با برگزاری مراسم در این روزها هیچ خطری برای مهمانانش وجود ندارد. این ویروس بسیار پرخطر است و چنین ریسک هایی ارزش ندارد. شادی لزوما به تعداد مهمانان و تشریفات نیست. خانواده هایی که اصرار بر برگزاری مراسم دارند باید در فرصتی مناسب مراسم عروسی را برگزار نمایند. در حال حاضر تهدیدات بسیار جدی است و ارزش این را ندارد که جان دیگران را به خاطر شادی زودگذر در معرض تهدید قرار دهیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 988

به "تازه عروس دامادها دراولویت دریافت وام ودیعه مسکن، سیاست دولت برای کاهش سوءاستفاده از وام ازدواج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تازه عروس دامادها دراولویت دریافت وام ودیعه مسکن، سیاست دولت برای کاهش سوءاستفاده از وام ازدواج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید