تروئیکای اروپایی خواهان همکاری کامل ایران با آژانس شدند

به گزارش مجله افتخار، یک رسانه غربی گزارش داد که کشورهای انگلیس، آلمان و فرانسه در قطعنامه پیشنهادی به شورای حکام خواهان همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شدند.

تروئیکای اروپایی خواهان همکاری کامل ایران با آژانس شدند

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل مجله افتخار، شبکه خبری بلومبرگ امروز دوشنبه گزارش داد که سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه (موسوم به تروئیکای اروپایی) در قطعنامه پیشنهادی به شورای حکام خواهان همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شده اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، قطعنامه پیشنهادی آلمان، انگلیس و فرانسه اگرچه به احتمال زیاد مورد حمایت آمریکا قرار خواهد گرفت، اما تا به امروز روسیه با رأی گیری از راه دور درباره آن مخالفت نموده است.

مقامات اروپایی در حالی طی هفته های اخیر از ضرورت همکاری کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی سخن گفته و اکنون نیز اقدام به پیشنهاد قطعنامه ای در این خصوص نموده اند که با انجام ندادن تعهدات تعیین خود ذیل برجام، باعث شدند که ایران نیز متقابلاً تصمیم به تعدیل تعهدات خود ذیل برجام بگیرد.

شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای وعده هایشان، در بیانیه ای اعلام نمود جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، بعضی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد نمود.

پس از آن ایران طی 5 مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی اعلام نمود که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل نمایند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای اعلام نمود که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت برطرف تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1007

به "تروئیکای اروپایی خواهان همکاری کامل ایران با آژانس شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تروئیکای اروپایی خواهان همکاری کامل ایران با آژانس شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید