تشخیص سریع سرطان پوست با یاری یک ابزار دستی

به گزارش مجله افتخار، نگار توسلیان و امیر میربیک سبزواری، دانشمندان ایرانی موسسه فناوری استیونز، ابزار جدیدی ابداع کردند که می تواند به تشخیص سریع و کم هزینه سرطان پوست یاری کند.

تشخیص سریع سرطان پوست با یاری یک ابزار دستی

به گزارش مجله افتخار و به نقل از نیچر ورلد نیوز، حتی بهترین متخصصان پوست هم نمی توانند سرطان پوست را با چشم تشخیص دهند و باید برای آنالیز لکه های مشکوک، از ذره بین و برای جدا کردن بافت مورد نظر، از چاقوی جراحی استفاده نمایند تا ارزیابی مورد نظر خود را انجام دهند.

نگار توسلیان(Negar Tavassolian) و امیر میربیک سبزواری(Amir Mirbeik-Sabzevari)، دانشمندان ایرانی موسسه فناوری استیونز(Stevens Institute of Technology) آمریکا، با استفاده از پرتوهای موج کوتاهی که در تلفن های همراه و اسکنرهای امنیتی فرودگاه ها به کار می روند، فناوری جدیدی ابداع کردند که می تواند ضایعات پوستی را تشخیص دهد و سرطانی بودن یا نبودن آنها را معین کند. شاید نهایتا بتوان این فناوری را در یک ابزار دستی به کار گرفت تا تشخیص سرطان پوست به سرعت و بدون احتیاج به استفاده از چاقوی جراحی صورت بگیرد.

این فناوری می تواند تعداد بافت های غیرضروری را تا 50 درصد کاهش دهد. میربیک، نویسنده ارشد این پژوهش گفت: این فناوری، تحول پذیر است و هیچ ابزار دیگری، قابلیت های این فناوری را ندارد.

پژوهشگران در این فناوری، از پرتوهای موج کوتاهی استفاده کردند که معمولا در تلفن های همراه و اسکنرهای امنیتی فرودگاه ها از آنها استفاده می گردد. این امواج، در مواد خاصی نفوذ می نمایند و به ماموران امنیتی امکان می دهند تا بدانند که هنگام رد شدن از اسکنر، اشیایی مانند کلید در جیب مسافران واقع شده است.

جراحان مرکز پزشکی دانشگاه هکنساک(HackensackUMC) آمریکا در آنالیز های اخیر خود، نمونه هایی از بافت پوست بیماران را جمع آوری کردند. توسلیان و میربیک، ابزاری ابداع نموده اند که می تواند تصاویر واضحی از این نمونه های بافت ارائه دهد و تومورهای کوچک را با دقت در آنالیز های آزمایشگاهی معین کند. سلول های سرطانی در این آزمایش، انرژی را تا حدود 40 درصد بیشتر از بافت سالم منعکس کردند و نشان دادند که انعکاس پرتوهای موج کوتاه می تواند یک نشانگر قابل اطمینان برای بافت سرطانی باشد.

توسلیان گفت: ما در پژوهش خود نشان دادیم که این فناوری می تواند برای تشخیص سریع سرطان پوست مورد استفاده قرار بگیرد. این پژوهش، گام مهمی برای رسیدن به هدف نهایی ما یعنی ابداع یک ابزار دستی ایمن برای تشخیص سرطان های گوناگون پوست از جمله ملانومای کشنده به شمار می رود.

اگرچه این فناوری، یک ابزار جدید به شمار می رود اما هزینه کمی دارد. از آنجا که مدار اصلی آن، مدار به کار رفته در تلفن همراه است، هزینه تهیه آن بسیار پایین خواهد بود.

توسلیان اضافه کرد: هزینه تهیه این ابزار احتمالا کمتر از 1000 دلار خواهد بود. این فناوری تقریبا مشابه ابزارهای بزرگنمایی است که متخصصان پوست از آن استفاده می نمایند و نسبت به ابزار تصویربرداری مبتنی بر لیزر که کندتر و سنگین تر هستند و دقت کمتری دارند، ارزان تر است.

از آنجا که پرتوهای کوتاه موج به پوست نفوذ می نمایند، اسکنرها می توانند تصاویری سه بعدی از تومورها ارائه نمایند و با هدایت جراحان، احتیاج به بافت برداری همراه با آزمون و خطا را کاهش دهند.

این ابزار می تواند طوری تنظیم گردد که تصاویر را به صورت اتوماتیک تفسیر کند و اطلاعات تشخیصی مهم را بدون احتیاج به آموزش اپراتور فراهم کند.

توسلیان ادامه داد: با استفاده از این ابزار، احتیاجی نیست که بیماران تا مدت زیادی منتظر نتایج آنالیز باشند و می توانند در صورت لزوم، به پزشک متخصص مراجعه نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 385

به "تشخیص سریع سرطان پوست با یاری یک ابزار دستی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سریع سرطان پوست با یاری یک ابزار دستی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید