خارش کف پا به چه عللی اتفاق می افتد؟

به گزارش مجله افتخار، خارش کف پا اتفاقی بسیار شایع است و افراد زیادی قطع به یقین آن را تجربه کرده اند که در بیشتر مواقع علت خاصی ندارد اما گاهی اوقات این خارش نشانه ای از مسائل جدی سلامتی است که باید به سرعت درمان شود. در ادامه این نوشتار با مهم ترین علت خارش کف پا آشنا می شویم.

خارش کف پا به چه عللی اتفاق می افتد؟

اگزما

اگزما یک اصطلاح پزشکی رایج است که خارش و التهاب پوست را نشان می دهد. درماتیت آتوپیک، شایع ترین نوع اگزما، به طور معمول در قالب راش خارش دار و قرمز روی گونه ها، دست ها و پاها ظاهر می شود.

خاراندن محل تحت تاثیر قرار گرفته می تواند به انتشار مولکول های التهابی منجر شود که توسعه بیشتر اگزما و خشکی پوست را به همراه دارد. بهترین روش درمان، پرهیز از خاراندن، پیشگیری از تعریق در اطراف منطقه تحت تاثیر قرار گرفته و استفاده از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده است. پزشک شما ممکن است داروهای استروئیدی موضعی یا خوراکی را برای تسکین خارش تجویز کند.

مواد شیمیایی جوراب و کفش

در بسیاری از مواقع پوشیدن جوراب های نامرغوب یا کفش هایی که از مواد صنعتی نامرغوب تولید شده اند، عامل خارش شدید کف پا می شوند.

از این رو پزشکان توصیه می کنند از جوراب های نخی و مرغوب استفاده شود. یکی از این جوراب های مرغوب جوراب های نانو هستند که افزون بر جنس خوبی که دارند ضدعرق و ضد بو و ضد باکتری هم هستند.

پسوریازیس

پسوریازیس یا صدفک، بیماری پوستی مزمن خودایمنی است. این بیماری هنگامی رخ می دهد که دستگاه ایمنی بدن سیگنال های اشتباهی می فرستد. این سیگنال ها باعث افزایش سرعت چرخه رشد سلول های پوست و رشد فوق سریع سلول های پوست باعث تجمع آنها روی سطح پوست می شود. آنها به شکل سلول های پوست معمولی ظاهر نمی شوند و تجمع آنها شکل گیری وصله های پوسته پوسته نقره ای یا سفید رنگ را در پی دارد.

منبع: رکنا

منبع: همگردی
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 730

به "خارش کف پا به چه عللی اتفاق می افتد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خارش کف پا به چه عللی اتفاق می افتد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید