علت بی اشتهایی به صبحانه چیست؟

به گزارش مجله افتخار، سلامت خبرنگاران : بعضی از افراد هستند که برای خوردن صبحانه اشتها ندارند.

علت بی اشتهایی به صبحانه چیست؟

صبحانه خوردن برای همه افراد لازم است.

به گزارش خبرنگاران ، حتما این جمله را شنیده اید که صبحانه مهم ترین وعده غذایی است. اما خوردن صبحانه برای بیشتر افراد یک چالش واقعی است. در بیشتر موارد، بی اشت هایی هنگام صبح کاملا طبیعی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد. در ادامه به علل احتمالی اشتها نداشتن درمورد صبحانه و راه چاره هایی برای رفع کردن این مشکل اشاره شده است.

مصرف غذای سنگین در وعده شام:

مصرف غذا های سنگین مانند غذا های پروتئینی یا چرب یا غذاخوردن در اواخر شب، بار سنگینی بر سیستم گوارشی شما تحمیل می نماید و بدن زمان بیشتری احتیاج دارد تا مواد غذایی را هضم کند. از نظر پزشکی، بدن هنگام شب به ترمیم سلول های آسیب دیده، بافت ها و سایر اندام ها می پردازد و تمرکز کمی روی گوارش دارد. خوردن غذا های سنگین، آن هم اواخر شب به این معنی است که فرآیند هضم در بدن به هیچ وجه کارآمد نیست. به همین علت شما صبح گرسنه از خواب بیدار نمی شوید. برای جلوگیری از این مشکل به طور کلی، متخصصان تغذیه توصیه می نمایند سه ساعت قبل از خواب شام بخورید.

تغییرات هورمون ها:

در طول شب و هنگام خواب، سطح چند هورمون مانند آدرنالین، استرس، گرلین، گرسنگی و لیپتین که احساس سیری را افزایش می دهد، در بدن درحال نوسان است. این شرایط می تواند اشتهای شما را تغییر دهد. نوسانات روزانه این هورومون ها کاملا طبیعی است. با این حال، اگر دچار تغییرات ناگهانی یا شدید در گرسنگی یا اشتها شدید با یک کارشناس سلامت صحبت کنید.

کم بودن شیره گوارشی:

شیره گوارشی شامل مواردی مانند اسید کلریدریک و آنزیم ها، نه تن ها به شما در هضم غذا یاری می نماید، بلکه در تحریک اشتها هم نقش دارد. اگر در وعده صبحانه یا سایر وعده های غذایی گرسنه نیستید احتمالا بدن شما شیره گوارشی کمی فراوری می نماید. نوشیدن آب گرم و لیمو هنگام صبح می تواند به تحریک فراوری اسید کلریدریک یاری کند.

آیا وقتی گرسنه نیستم باید صبحانه بخورم؟

وقتی گرسنه نیستید نباید غذا بخورید. اگر می خواهید خوردن صبحانه را به یک عادت تبدیل کنید، کارشناسان تغذیه، نوشیدن آب هنگام صبح را پیشنهاد می نمایند. این عادت بسیار خوب، در کنار سایر مزایای سلامت به تقویت متابولیسم شما یاری می نماید. راه چاره دیگر خوردن یک میان وعده کوچک مانند تکه ای میوه یا یک مشت آجیل است. این کار باعث شروع متابولیسم بدن می گردد و شما حدود یک ساعت دیگر برای خوردن صبحانه احساس گرسنگی خواهید کرد.

منبع: رکنا
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1755

به "علت بی اشتهایی به صبحانه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت بی اشتهایی به صبحانه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید