رباتی که حس ششم را به معلولان باز می گرداند

به گزارش مجله افتخار، محققان سوئیسی با فراوری یک ربات ویژه توانسته اند حس ششم را به افرادی که عضوی از بدنشان را از دست دادهاند بازگردانند تا آنها بتوانند به شکلی طبیعی تر به زندگی ادامه دهند.

رباتی که حس ششم را به معلولان باز می گرداند

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از زد دی نت، پزشکان همواره از وجود حسی موسوم به حس ششم در انسان ها خبر داده اند که افراد از آن برای درک وضعیت و نحوه حرکت اندام هایشان بدون کاربرد حس بینایی بهره می گیرند. حس ششم که به proprioception مشهور است، به انسان ها یاری می نماید هم از وضعیت ایستایی اندام های بدن خود آگاه شوند و هم حرکت اندامشان را حس نمایند. انسان ها از این احساسات برای کنترل حرکت اندام بدن، دستکاری اشیای اطراف و پیش بینی درست برای انجام بعضی حرکات استفاده نمایند.

به بیان دیگر بهره مندی از این حس برای تعامل با دنیای بیرونی لازم است. به عنوان مثال افراد از حس ششم برای جلوگیری از برخورد یک توپ با صورتشان استفاده می نمایند و از همین طریق می توانند حدس بزنند که باید دستشان را در کجا قرار دهند تا توپ به جای صورت به دست برخورد کند.

افرادی که به هر دلیل یکی از اعضای بدن خود را از دست می دهند حس ششم خود را تا حد زیادی از دست می دهند و دیگر قادر به انجام چنین کارهایی نیستند. اعضای بدن مصنوعی نیز که جایگزین اندام از دست رفته می شوند این قابلیت را ندارند.

پژوهشگران دانشگاه EPFL برای حل این مشکل یک بازوی رباتیک زیستی تقریباً طبیعی ابداع نموده اند که قادر به بازگرداندن حس ششم به انسان ها است. شبیه سازی عملکرد اعصاب بدن در این بازوی رباتیک باعث می گردد تا فرد وجود آن را عملاً حس کند و بتواند از این اندام مصنوعی برای بازگرداندن حس مصنوعی بهره بگیرد.

همچنین با استفاده از این بازوی رباتیک افراد می توانند ابعاد، حالت و ماهیت اشیایی را که در اختیار می گیرند حس نمایند. البته افرادی که دارای نقص عضو هستند برای استفاده درست از بازوی رباتیک مذکور باید مدتی تمرین نمایند تا کم کم بتوانند پالس های الکتریکی منتقل شده به بدن خود را به وسیله الکترودهای این ربات به خوبی درک نمایند. دقت این بازوی رباتیک در انتقال حواس فعلاً 75 درصد است که در آینده بیشتر خواهد شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 163

به "رباتی که حس ششم را به معلولان باز می گرداند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رباتی که حس ششم را به معلولان باز می گرداند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید