ساماندهی مشاغل مزاحم شهری و کارگاهی

به گزارش مجله افتخار، مرجان فرهمند - خراسان رضوی- خبرنگار: براساس آیین نامه ساماندهی مشاغل و اصناف مزاحم شهری، شهرداری ها موظفند به منظور برطرف مزاحمت مشاغل و اصناف مزاحم متناسب با وضعیت فعالیت، مکان استقرار و ماهیت شغلی آنها، نسبت به حکم انتقال، جابه جایی یا برطرف مزاحمت به وسیله اصلاح فرایند کار، تغییر فعالیت یا نوسازی اقدام نمایند.

ساماندهی مشاغل مزاحم شهری و کارگاهی

در صورت عدم اجرای حکم شهرداری توسط صاحبان مشاغل یا اصناف مذکور، شهرداری موظف است نسبت به تعطیلی آنها مطابق مفاد بند(20) ماده(55) قانون شهرداری اقدام کند. در همین زمینه و به منظور ساماندهی مشاغل مزاحم در مشهد، 2 مجتمع خدمات خودرویی با اعتبار 36 میلیارد تومان با حضور معاون رئیس جمهوری، جمعی از مدیران شهری، مجتمع خدمات خودرویی سامان خودرو اوج و مجتمع صنفی فجر به ترتیب در خیابان های کشاورز و طرحچی شهر مشهد افتتاح شد.

  • پاکیزگی و زیبایی مشهد نسبت به سال های گذشته

به گفته عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مشهد تمیزترین شهر کشور است. وی در آیین افتتاحیه این 2 پروژه حوزه معاونت خدمات شهری، به حفظ و پاکیزه نگه داشتن شهر توسط شهروندان تاکید می نماید و می گوید: در بازدیدهایی که طی چند روز اخیر از مشهد داشته ام، به این نتیجه رسیده ام که این شهر در زمینه تنظیف و رفت و روب بی نظیر است. کلانتری بیان می نماید: با توجه به این که شهر مشهد همواره میزبان خیل عظیم زائران است اما تمیزی آن بی نظیر است. این که شهرداری حقوق شهروندی را جزو وظایف خود تلقی نموده، قابل تقدیر است.

وی می افزاید: مدیریت شهری در بالابردن فرهنگی محیط زیستی شهروندان و زائران کوشش کند و از طرفی مردم باید بدانند محیط زیست مال خودشان و فرزندانشان است. معاون رئیس جمهوری با بیان این که ما حقوق نسل های بعدی را پایمال نموده ایم، عنوان می نماید: محیط زیست امانت نسل های بعد است و متاسفانه امانتدار خوبی نیستیم. آلودگی در کلان شهرها باقی خواهد ماند، اگر فکری برای برطرف آن نگردد.

کلانتری در مورد اقدامات مدیریت شهری مشهد اظهار می نماید: مدیریت شهری مشهد با اقدامات خود حقوق شهروندی را رعایت نموده و این امر مایه خوشبختی و موضوعی است که با وجود رسیدگی به مردم و مسائلشان، حلقه گمشده در کشورمان به شمار می رود. وی خاطرنشان می نماید: متاسفانه خواص جامعه حقوق عامه را از بین برده اند. تنفس سالم، هوای سالم، آب سالم و غیره بخشی از حقوق شهروندی است. باید در بالا بردن فرهنگ زیست محیطی مردم و زواری که به این کلان شهر می آیند، اقدام گردد. کلانتری می گوید: البته خوب است در مطالعات مکان یابی دقت بیشتری گردد تا مورد استقبال مردم نیز قرار گیرد. احداث چنین واحدهایی در فرمت کوچک تر در سطح شهر نیز باید مورد توجه باشد تا موفقیت احداث این مجتمع ها تضمین گردد.

  • حفظ و نگهداری از محیط زیست شهری

اگر اتفاقاتی چون ریزگردها، آلودگی هوا و آب و غیره به وجود بیاید، اختصاص میلیاردها تومان نیز جبران کننده آن نیست، پس ذره ای در این موضوع کوتاه نمی آییم. این بخشی از صحبت های محمدرضا کلایی شهردار مشهد است. به گفته شهردار مشهد، مهم ترین هدف ما زیست پذیری شهر مشهد است. وی در این خصوص می گوید: از مساله محیط زیست خط قرمز است. حفظ محیط زیست مشهد موضوعی غیرقابل معامله است. کلایی با بیان این که نگاه مالی به پروژه های زیست محیطی مشهد نداریم، اظهار می نماید: اگر میلیاردها تومان بدهند تا آینده و زیست پذیری مشهد را تضعیف کنیم مخالفت خواهیم کرد.

شهردار مشهد در مورد حقوق شهروندی و رعایت مسائل زیست محیطی بیان می نماید: در رابطه با موضوع محیط زیست و رعایت حقوق مردم، موضوعات را پیگیری خواهم کرد و در این راستا بسیار جدی هستم. وی از معاون رئیس جمهوری می خواهد موضوع حفظ محیط زیست شهر مشهد را از مدیریت شهری مطالبه کند و ادامه می دهد: خود را مورد نقد تمامی عناصر، گروه های مردمی، نهادها و عناصر تصمیم گیر و ناظر قرار می دهیم. نمونه آن کمربند جنوبی است که کوشش می کنیم مسائل زیست محیطی آن برطرف گردد. امیدوارم شما نیز مطالبه گر باشید و هرجایی که قدمی را کج گذاشته ایم، ذره ای کوتاه نیایید.

  • ایجاد 600 شغل جدید

مهدی یعقوبی معاون خدمات شهری شهردار مشهد در آیین افتتاح و بهره برداری از مجتمع ساماندهی مشاغل شهری می گوید: امروز 2 پروژه 4/5 هکتاری فجر با 450 واحد که بیشتر در حوزه خدمات خودرویی فعال است و پروژه 146 واحدی خدمات خودرویی سامان اوج در 1/8 هکتار به بهره برداری رسید. وی می افزاید: با بهره برداری از این پروژه ها، 600 شغل ایجاد می گردد. 36 میلیارد تومان به وسیله بخش خصوصی در این 2 پروژه سرمایه گذاری شده که بیش از 2 میلیارد تومان آن سهم شهرداری در بخگرددگی هاست.

یعقوبی بیان می نماید: تاکنون 1400 واحد مشاغل آلاینده و مزاحم طی سال های گذشته ساماندهی شده اند. 10 مجموعه دیگر مجتمع مشاغل نیز در دست احداث است و براساس برنامه عملیاتی میان مدت 500 واحد در سال 98 و 600 واحد در سال 99 باید ساماندهی گردد. وی با اشاره به تدوین آیین نامه های مربوطه در مورد ساماندهی این مشاغل بیان می نماید: به منظور تشویق صاحبان واحدهای صنفی برای حضور در این مجتمع ها تسهیلاتی فراهم شد و در اختیار آنان نهاده شد. این مسئول عنوان می نماید: حقوق شهرداری که شامل تغییرات کاربری و امتیازات ورود به محدوده است، به صاحبان مشاغل بخشیده می گردد. همچنین از محل امتیازات شهرداری نیز تسهیلات کم بهره بانکی به صاحبان این مشاغل اهدا می گردد.

معاون خدمات شهری شهردار مشهد خاطرنشان می نماید: با افتتاح 2 مجتمع صنفی فجر با 450 واحد و مجتمع خدمات خودرویی سامان خودرو اوج با 140 واحد صنفی، سهم شهرداری در این بین بالغ بر 2 میلیارد و 100 میلیون تومان در قالب بخگرددگی و 3 میلیارد و 200 میلیون تومان نیز در قالب تسهیلات بانکی اعطا شده است. وی با بیان این که 10 مجتمع دیگر با ظرفیتی بالغ بر 3 هزار و 800 واحد نیز در دستور کار است، خاطرنشان می نماید: مجتمع پرنده فروشان و فلزتراشان را با ظرفیت 200 واحد تا اوایل سال آینده به بهره برداری می رسانیم و 600 واحد دیگر را نیز در سال آینده تکمیل خواهیم کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 420

به "ساماندهی مشاغل مزاحم شهری و کارگاهی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساماندهی مشاغل مزاحم شهری و کارگاهی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید