سفر به شهر رقصنده های سرخ ؛ اینجا هوای تابستان هم بهاری است ، اشنویه ؛ پایتخت گیلاس ایران را ببینید

به گزارش مجله افتخار، اینجا شهر پایکوبینده های سرخ است ؛ بخشی از غربی ترین نقطه ایران که کمتر بین گردشگران شناخته شده اما جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی برای گردشگران دارد ..

سفر به شهر رقصنده های سرخ ؛ اینجا هوای تابستان هم بهاری است ، اشنویه ؛ پایتخت گیلاس ایران را ببینید

مجله افتخار: از سه سوی میان باغ های سر سبز محصور شده، سوی دیگر کوه ها مأمن عشایر چادرنشین است. تا مرز عراق کمی بیش از 30 کیلومتر و تا مرز ترکیه حدود 40 کیلومتر راه است. اشنویه این روزها که آفتاب پر قدرت می تابد، دمایش از 31 بالاتر نمی رود و اگر باد از سر باغ ها بگذرد و به شهر برسد، خنکای مطبوعی با خود می آورد. باد به میان شاخه و برگ های باغ های فراوان شهر می پیچد و خوشه های قرمز گیلاس را به پایکوبی در می آورد، اشنویه پایتخت گیلاس ایران است.

از بلندای کوه های مشرف به شهر خط افق سبز دیده می گردد. باغ ها شهر را در حصر گرفته اند و رو به گسترش هستند. بعضی اهالی می گویند که ازدیاد باغ ها باعث کم شدن زمین و بالا رفتن قیمت خانه ها در اشنویه شده است. این حجم سبز خبر از قوت خاک و کیفیت آب اشنویه می دهد و این شهر را مناسب کشاورزی نموده است. چغندر، کلزا و باغ های میوه های مختلف در اشنویه فراوان است اما کشاورزی اشنویه را با یک محصول می شناسند؛ گیلاس.

گیلاس بر یک نوع نیست و انواع مختلفی دارد که بعضی شان حتی سرخ نیستند و رنگ صورتی و زرد دارند. گیلاس محلی، گیلاس تک دانه، گیلاس لاکچری، گیلاس مجلسی، گیلاس خوشه ای، گیلاس سفید دانشکده (موزی)، گیلاس زرد دانشکده (صورتی) و آلبالو گیلاسی انواع گیلاس هایی است که در شهر اشنویه پیدا می گردد.

اشنویه 11 هزار هکتار باغ دارد که در این بین 8 هزار هکتار سیب و 350 هکتار باغ گیلاس هستند. 100 هکتار هم به تازگی نهال گیلاس کاشته که تا دو سال آینده صاحبانش محصول زحمت خود را با خوشه های سرخ گیلاس بر سر شاخه ها دریافت خواهند کرد.

چهار سال است اهالی اشنویه در زمان برداشت گیلاس ها همچون ایام قدیم و زمان برداشت محصول جشن می گیرند. چهار جشنواره گیلاس در سال های اخیر به میزبانی این شهر برگزار شده تا جاذبه های مختلف این خطه را به ویژه برای سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی و گردشگری نمایش دهد.

اوایل تیرماه همزان با برگزاری جشنواره گیلاس فرصت مناسبی برای سفر به اشنویه است. بخشی از غربی ترین منطقه ایران که کمتر بین گردشگران شناخته شده اما جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی برای گردشگران دارد. این شهر آذربایجان غربی که ساکنانی کرد زبان دارد همچنین جلوه های از فرهنگ این قوم را پیش چشم گردشگران می گذرد. نزدیکی به دریاچه دالامپر، کوه های پر برف شمال اشنویه، باغات میوه و عشایر اطراف این شهر از جاذبه های اشنویه است.

منبع: چمدان
انتشار: 5 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 300

به "سفر به شهر رقصنده های سرخ ؛ اینجا هوای تابستان هم بهاری است ، اشنویه ؛ پایتخت گیلاس ایران را ببینید" امتیاز دهید

1 کاربر به "سفر به شهر رقصنده های سرخ ؛ اینجا هوای تابستان هم بهاری است ، اشنویه ؛ پایتخت گیلاس ایران را ببینید" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به شهر رقصنده های سرخ ؛ اینجا هوای تابستان هم بهاری است ، اشنویه ؛ پایتخت گیلاس ایران را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید