سکونت 35 میلیون نفر در 10 میلیون واحد مسکونی فاقد اسکلت

به گزارش مجله افتخار، تهران (پانا) - عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت بر اساس آخرین آمار، از حدود 23 میلیون واحد مسکونی کشور حدود 10 میلیون واحد، فاقد اسکلت است بدین معنا که 30 تا 35 میلیون نفر از جمعیت کشور در واحدهای مسکونی فاقد اسکلت به سر می برند.

سکونت 35 میلیون نفر در 10 میلیون واحد مسکونی فاقد اسکلت

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، علی بیت اللهی اضافه نمود: این موضوع به معنای آن است که سرپناه آنها فاقد مقاومت لازم در برابر سیل و زلزله های با شدت بالاست و اکنون شاهد هستیم که با رگبارها و بارندگی های شدید، بسیاری از شهرهای کشور دچار آب ماندگی، آبگرفتگی و رواناب و سیلاب می شوند حتی در دشت های کشاورزی و مراکز شهری نیز مسائل عدیده ای دیده می گردد.

وی بر ضرورت توسعه پایدار و ارتقای تاب آوری در سکونتگاه های شهری و روستایی تاکید نمود و گفت: از منظر مهندسی سیلاب، سیستم های محافظت در برابر سیل، مهندسی رودخانه و کنترل رواناب ها نادیده گرفته شده اند و از این رو پیامد سیلاب های مداوم، فرسایش گسترده خاک حاصلخیز ایران و ضربه های محیط زیستی، مالی و اجتماعی است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در مورد شرایط تاب آوری کشور با اشاره به اینکه تاب آوری در کشور فاقد مولفه های لازم از جمله آسیب پذیری کم و بازگشت سریع به حالت اولیه قبل از بحران است، اضافه نمود: ارتقای تاب آوری مفهومی است که در توسعه پایدار مورد تاکید است.

بیت الهی، توسعه پایدار را توسعه زیرساخت ها و توسعه شریان های حیاتی نامید که همزمان با توسعه ارکان اجتماعی- مالی- فرهنگی جامعه توسعه می یابند و در پیوند و ارتباط با هم هستند.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی توسعه گسترده شهرنشینی را بدون توجه به ظرفیت جمعیت پذیری مناطق، معضلی دانست که هم اکنون بسیاری از شهرهای کشور با آن دست به گریبان هستند و اضافه نمود: در تهیه طرح های توسعه شهری، اجرای طرح های مالی و صنعتی، دیدگاه کلان توسعه پایدار دیده گردد تا منجر به ارتقای تاب آوری در شهرها و سکونتگاه ها گردد.

بیت اللهی در پاسخ به این پرسش که با توجه به وقوع چندین ساله سیل در کشور، آموخته های سیل و تدابیر در این باره تا چه اندازه سودمند بوده است؟، گفت: از منظر مهندسی، تاب آوری بدین معناست که چنانچه حادثه ای طبیعی رخ داد، هم کمترین آسیب وارد آید و هم منطقه آسیب دیده بتواند با سرعت به حالت قبل از حادثه بازگردد نه آنکه سال های سال به طول بینجامد تا خرابی های ناشی از حادثه تعمیر و اصلاح شوند.

وی اضافه نمود: با این تعریف، هرچقدر سرعت رسیدن به شرایط نرمال قبل از رخداد حادثه بیشتر باشد آن جامعه تاب آور است. از سوی دیگر هرچقدر در مقابل مخاطرات، حوادث و سوانح، سیستم آسیب کمتری ببیند آن سیستم تاب آورتر است.

این مقام مسوول آسیب پذیری کم و سرعت برگشت به حالت عادی را دو مولفه اساسی در تاب آوری شهری، برشمرد.

بیت اللهی توضیح داد: با توجه به شرایط موجود شهرها و فضاهای شهری کشورمان تا رسیدن به یک شرایط نرمال و قابل قبول هنوز فاصله زیادی وجود دارد.

وی ادامه داد: در سیل ها و زلزله ها به عنوان حوادث طبیعی در کشور، شاهد آسیب های جدی هستیم. در عین حال، گسترش شهرها و مراکز جمعیتی بدون توجه به مخاطرات و کاهش ریسک، احداث ساختمان های فاقد کیفیت هم در سکونتگاه های شهری و هم در سکونتگاه های روستایی، واقعیت جامعه امروز ایران است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در مورد شرایط ایران از منظر تاب آوری در برابر سیل، گفت: در مقابل خطر سیل به دلیل دهه های خشکسالی، سکونتگاه های شهری و روستایی، آسیب پذیری بالایی دارند و شاهد ساخت محلات و مراکز جمعیتی در راستا رودخانه ها هستیم.

بیت اللهی ادامه داد: خسارت های وارده در مخاطرات گوناگون نشان می دهد که کشور آسیب پذیری بالایی در برابر مخاطرات دارد. بنابراین با توجه به اصل اندازه گیری تاب آوری؛ آسیب پذیری کم و سرعت بازگشت به حالت قبل از بحران، ایران تاب آوری پایینی دارد. همچنین رجعت به حالت نرمال نیز در کل کشور قابل قبول نیست و باید در این زمینه بسیار کار گردد.

وی گفت: در مورد تاب آوری در دهه های گذشته کارهای خوبی اجرا شده است اما شرایط از نظر تاب آوری در برابر حوادث و سوانح، شرایط نامناسبی است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1356

به "سکونت 35 میلیون نفر در 10 میلیون واحد مسکونی فاقد اسکلت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکونت 35 میلیون نفر در 10 میلیون واحد مسکونی فاقد اسکلت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید