شبکه استارت آپی آسیا و اقیانوسیه رونمایی شد

به گزارش مجله افتخار به نقل از پارک فناوری پردیس، میلاد صدرخانلو، رئیس شبکه فن بازار ملی ایران با اشاره به رونمایی سامانه اپک استارت آپ در نشست اسکاپ، گفت: سایت اپک استارت آپ دات نت، شبکه استارت آپی آسیا و اقیانوسیه است. این شبکه کوشش دارد استارت آپ هایی که در کشورهای عضو مجمع آسیا و اقیانوسیه قرار دارند را در این پایگاه اینترنتی گردهم آورد تا با هم ارتباط برقرار نمایند.

شبکه استارت آپی آسیا و اقیانوسیه رونمایی شد

وی اضافه کرد: پارک فناوری پردیس این شبکه را به عنوان یک نمونه از فعالیت ها و دستاوردهای خود ارائه و معرفی کرد. در بیانیه اسکاپ نیز عنوان شد که این شبکه استارت آپی برای همکاری و تعامل میان کشورهای عضو این اجلاس راه اندازی شده است. در ادامه، در صورتی که مورد تائید اسکاپ قرار گیرد و بتواند موارد مورد نظر اسکاپ را تأمین کند، در همه کشورها از آن استفاده می گردد.

رئیس شبکه فن بازار ملی ایران، سه هدف مهم را برای ایجاد چنین شبکه ای برشمرد و توضیح داد: کشورها با عضویت در این شبکه، با ارتباطی که با هم برقرار می کنند، می توانند همکاری و هم افزایی مشترک داشته باشند. همچنین با استفاده از این شبکه می توان خدمات مشاوره و منتورینگ به استارت آپ ها ارائه داد. در همین زمینه، این امکان وجود دارد که تعدادی از این استارت آپ ها از خارج یا داخل سایت به عنوان منتور به دیگر استارت آپ ها آموزش دهند.

صدرخانلو ایجاد پل ارتباطی برای سرمایه گذاری را از دیگر اهداف اپک استارت آپ دانست و گفت: یکی از ویژگی های این شبکه، این است که تمام افراد، استارت آپ ها یا منتورهایی که عضو آن هستند، می توانند اطلاعات اعضای دیگر را مشاهده کنند و براساس این اطلاعات و احتیاج خود، سرمایه گذاری کنند. به طور مثال اگر یک مجموعه سرمایه گذاریِ ژاپنی بخواهد در بازار استارت آپ استرالیایی کار کند، با استفاده از این شبکه، درخواست وی به کلیه استارت آپ های استرالیایی که در حوزه مربوطه هستند، ارسال می گردد.

سرپرست مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس با اشاره به نقش اعضای این شبکه گفت: افرادی که اطلاعات خود را در این شبکه ثبت می کنند می توانند سه عملکرد متفاوت داشته باشند. آنها می توانند یا به عنوان استارت آپ یا منتور یا مجموعه سرمایه گذار وارد این سایت شوند. عضویت در این شبکه فقط تکمیل یک پرسشنامه ساده است و از پَسِ آن، اعضا می توانند از خدمات شبکه استفاده کند.

وی درباره علت طراحی و اجرای چنین شبکه ای در اسکاپ گفت: ما در ایران شبکه های زیادی طراحی و راه اندازی نموده ایم و تجربه ایجاد شبکه فن بازار ملی ایران و شبکه نوآوری تهران را در داخل کشور داریم. در بعد بین المللی هم در زمینه راه اندازی شبکه تبادل فناوری دی 8، تجربیاتی به دست آورده ایم. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در شرایط تحریمِ کشور، هم افزاییِ درستی در سطح بین الملل داشته باشیم و خودمان را به روز نگه داریم، باید فراتر از شبکه ملی حرکت کنیم. بنابراین به سراغ ظرفیتی بین المللی همچون اسکاپ رفتیم که 62 کشور در آن عضو هستند. در اسکاپ هم عملیات شبکه سازی انجام دادیم تا بتوانیم تعاملات خودمان را با کشورهای پیشرفته و در حال توسعه حفظ کنیم.

وی اضافه کرد: در این زمینه هم می توانیم دانش خودمان را به روز نگه داریم و هم در حوزه های فناوری، محصولاتمان را صادر کنیم. از این رو بهترین اقدام را شبکه سازی دیدیم و شبکه استارت آپی اسکاپ هم چنین ظرفیتی دارد و به ما یاری می نماید تا در حوزه فناوری، اقدامات بهتری انجام دهیم.

به گفته سرپرست مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس، کشورهای دیگر از این شبکه سازی استقبال کردند و اسکاپ هم برای استفاده رسمی از این شبکه اعلام نموده است که باید بیشتر با نحوه عملکرد و کارکرد آن آشنا گردد و به زمان بیشتری در این زمینه احتیاج دارد.

همزمان با برگزاری هشتمین نمایشگاه اینوتکس 2019، نشست اجلاس نوآوری آسیا و اقیانوسیه (اسکاپ) به میزبانی کشورمان و با حضور کشورهای عضو، از 21 تا 22 خردادماه برگزار گردید و مهدی صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس از شبکه استارآپی اپک در آخرین روز این نشست رونمایی کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 233

به "شبکه استارت آپی آسیا و اقیانوسیه رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه استارت آپی آسیا و اقیانوسیه رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید