عدم ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات جفا به کشور است

به گزارش مجله افتخار، معاون اول رئیس جمهور گفت: به هیچ عنوان قابل قبول نیست بعضی شرکت های وارداتی که برای واردات کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی دریافت نموده اند، ترخیص کالا از گمرکات را به تاخیر بیندازند.

عدم ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات جفا به کشور است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران، جلسه آنالیز مسائل مربوط به تامین کالاهای اساسی و دارو پیش از ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.

اسحاق جهانگیری با تاکید بر اینکه در سال 99 هیچ موضوعی مهمتر از تامین دارو و کالاهای اساسی مورد احتیاج کشور وجود ندارد، گفت: مهمترین اولویت در امسال تامین کالاهای اساسی و دارو و مراقبت از شرایط معیشتی مردم است و همه دستگاه ها باید بر این موضوعات تمرکز جدی داشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز خواست با اولویت بندی دقیق، برنامه ریزی های لازم را برای فراوری، واردات و تامین دارو و واکسن آنفولانزا و واکسن کرونا انجام دهند تا مردم دغدغه ای در مورد این اقلام ضروری نداشته باشند.

وی با اشاره به گزارش های ارائه شده مبنی بر عدم تمایل بعضی شرکت های وارداتی برای ترخیص کالا از گمرکات کشور توضیح داد: در شرایط محدودیت های ارزی، به هیچ عنوان قابل قبول نیست که بعضی شرکت های وارداتی که برای واردات کالاهای اساسی ارز 4200 تومانی دریافت نموده اند، ترخیص کالا از گمرکات را به تاخیر بیاندازند.

جهانگیری با بیان اینکه جفا به کشور است که وجود بعضی فرآیندها و روال های اداری باعث تاخیر در فرایند ترخیص کالاهای اساسی گردد، گفت: دستگاه های مسئول نظیر وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت که مجوز تخصیص ارز به شرکت های وارداتی صادر می نمایند، باید عملکرد این شرکت ها را به صورت روزانه و مستمر پیگیری نمایند و در صورتی که بازرسی های اجرا شده نشان دهد که شرکت های وارد نماینده بدون توجیه و دلایل منطقی فرآیند ترخیص کالاها را به تاخیر انداخته اند، باید در این خصوص جوابگو باشند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه این جلسه با تاکید بر اینکه مدیران باید در زمان لازم تصمیمات مورد احتیاج برای حل مسائل را بدون واهمه اتخاذ نمایند، اضافه نمود: نباید وجود بعضی ملاحظات مانع از اتخاذ تصمیمات لازم برای پیشبرد امور کشور گردد و مدیران دستگاه های اجرایی باید با شجاعت در مورد مسائلی که منجر به گشایش و حل مسائل پیش روی مردم می گردد، به موقع تصمیم گیری نمایند.

وی با اشاره به اهمیت تامین لاستیک به خصوص برای ناوگان حمل و نقل کشور، گفت: تامین لاستیک نقش موثری در جابجایی کالا و تامین اقلام مورد احتیاج مردم دارد که ضروری است وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی برنامه ریزی لازم را برای حل مسائل پیش روی تامین لاستیک برای بخش حمل و نقل کشور انجام دهند.

جهانگیری همچنین از بانک مرکزی خواست تخصیص ارز برای واردات نهاده هایی نظیر بذر، کود و سموم مورد احتیاج کشت را با اولویت انجام دهد چرا که این گونه اقلام باید در زمان مقرر به دست کشاورزان برسد تا مسئله ای بر سر راه کشت و فراوریات کشاورزی کشور ایجاد نگردد.

در این جلسه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گزارشی از اقدامات اجرا شده برای فراوری و واردات واکسن آنفلوآنزا و پیش خرید واکسن کرونا ارائه کرد و گفت: این وزارتخانه با جدیت کوشش می نماید تا مسئله ای برای کمبود دارو و تجهیزات پزشکی به خصوص در فصل پاییز و زمستان ایجاد نگردد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این جلسه گزارشی از فرایند تخصیص ارز برای تامین کالاهای اساسی نظیر گندم، روغن خام، شکر و برنج ارائه کرد و به بیان توضیحاتی در مورد میزان ذخایر استراتژیک بعضی کالاهای ضروری پرداخت.

در این جلسه که وزرای جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، رییس کل گمرک و رییس سازمان غذا و دارو نیز حضور داشتند، رییس کل بانک مرکزی هم گزارشی از فرایند تامین و تخصیص ارز برای فراوری و واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی ارائه کرد.

در این نشست راهکارهای تامین و تخصیص ارز مورد احتیاج برای فراوری و واردات دارو و کالاهای اساسی مورد بحث و گفتگو نهاده شد و همچنین مقرر شد وزارتخانه های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت برنامه ریزی های لازم را برای تامین لاستیک مورد احتیاج ناوگان حمل و نقل کشور انجام دهند.

4082/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 مهر 1399 بروزرسانی: 28 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1149

به "عدم ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات جفا به کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات جفا به کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید