عربستان، انتقاد از سیاست آل سعود در ممنوع السفر کردن مخالفان پس از آزادی

به گزارش مجله افتخار، یک رسانه آمریکایی بیان کرد که آل سعود هزاران خانواده و شهروند و شاهزادگان سعودی را به دلیل احتمال پیوستن آنها به صف مخالفان این رژیم در خارج ممنوع السفر نموده که این امر نقض قوانین بین المللی است.

عربستان، انتقاد از سیاست آل سعود در ممنوع السفر کردن مخالفان پس از آزادی

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از سعودی لیکس، یک شبکه آمریکایی از سیاست رژیم آل سعود درخصوص وضع ممنوعیت سفر شاهزادگان، مخالفان سعودی و خانواده های آنها بعد از آزادی از زندان انتقاد کرد و این امر را نقض قوانین بین المللی دانست.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

لجین الهذلول فعال سعودی پس از 1001 روز از زندان آزاد شد. الهذلول یک فعال پیشگام برای حق رانندگی زنان در عربستان سعودی پیش از تغییر قانون مربوط به این موضوع در اواخر سال 2017 بود. ظاهرا بر اساس شرایط آزادی مشروط الهذلول حق بحث درباره دوران حبسش در زندان را ندارد. او همچنین از ترک عربستان سعودی منع شده است و در صورتی که شرایط آزادیش را زیر پا بگذارد، یک حکم تعلیقی در انتظارش است.

بر اساس گزارش مقاله مایکل آیزنر مشاور سابق وزارت امور خارجه ایالت متحده و عبدالله العوده مدیر تحقیقاتی منطقه خلیج فارس در موسسه داون لجین الهذلول تحت هیچ شرایطی آزاد محسوب نمی گردد؛ چرا که وی به مدت پنج سال ممنوع الخروج بوده و احتمال بازگشت مجدد وی به زندان وجود دارد.

ممنوعیت سفر در عربستان موضوعی جدید نیست. اما حاکمان قبلی از آن به نسبت از این ابزار سرکوب گری کمتر استفاده می کردند. همچنین مقام های سعودی این مجازات خودسرانه را علیه خانواده های بیشتر زندانیان و معارضان در خارج اعمال می نمایند. بیشتر کسانی که ممنوع السفر شده اند از قبل از این امر مطلع نبودند و از این که از فرودگاه ها و یا گذرگاه های زمینی به بهانه دستور ریاست امنیت کشور بازگردانده می شوند، غافلگیر شده اند.

مقام های سعودی برای مقابله با هرگونه تظاهرات مخالفان، سیاست سرکوبگری را در پیش گرفتند و این سرکوب گری تنها در مورد فعالان و منتقدان اعمال نشد؛ بلکه آن ها خانواده این افراد را ممنوع السفر کردند.

بارزترین خانواده هایی که ممنوع السفر شده اند از جمله خانواده سلمان العوده مبلغ سعودی بود که 19نفر از اعضای خانواده وی از سفر به خارج از عربستان منع شدند که شش نفر از از این افراد نوادگان وی می باشند در حالی که یکی از نوه های او تنها یک سال دارد.

رژیم سعودی همچنین اعضای خانواده سلطنتی ، ثروتمندان و قدرتمندان را هدف قرار داده است تا از هرگونه انتقاد آن ها جلوگیری نمایند. محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از اختیارات و قدرت خود برای ممنوع السفر کردن بسیاری از خانواده ها استفاده می نماید، او کوشش می نماید کرسی پادشاهی را از پدر مریضش هرچه سریع تر به ارث ببرد.کمپین دستگیری نخبگان حاکم عربستان سعودی در نوامبر 2017 شروع شد ، تا جایی که نیروهای امنیتی سعودی صدها شاهزاده ثروتمند و بازرگانان را در هتل ریتز کارلتون بازداشت و شکنجه کردند.بعضی از این شاهزاده ها پس از تحمل شکنجه آزاد و بعضی از آن ها در زندان فوت شدند و بسیاری از آن ها نیز در اوضاع جسمانی وخیمی به سر می برند و اما کسانی که ازاد شدند، ممنوع السفر شده اند.

بر اساس قوانین داخلی عربستان ، کلیه ممنوعیت ها یک دوره زمانی معین دارند و منشور عربی حقوق بشر ، که عربستان سعودی نیز عضو آن است ، دولت ها را از محروم کردن خودسرانه یا غیرقانونی شهروندان در مورد خروج از کشور منع نموده است.

علاوه بر این قوانین بین المللی مرسوم همه کشورها را مقید می نماید تا هر دولتی که ممنوعیت سفر را برای متهمان صادر می نماید ، معیارهای دقیق ممنوعیت را ارائه و به فرد متهم فرصت تجدیدنظر دهد.درحالی که بسیاری از افراد از ممنوع السفر خود اطلاع ندارند و این امر را در هنگام خروج از کشور متوجه می شوند.

تحریم نیز بخشی از ابزارهای سرکوب گری رژیم سعودی بوده است که این اقدام بسته به انتخاب رویکرد پادشاهان نسبت به متهم متفاوت است که ممکن است بعضی از آن ها بازداشت و یا بعضی نیز ناپدید شوند.

مقام های سعودی با بازداشت ساره و عمر فرزندان سعدالجبری مسئول سابق سعودی مقیم در کانادا سعی کردند از پدرشان حق السکوت بگیرند و او را برای بازگشت به کشور و روبرو شدن با اتهامات دروغین مبنی بر دست داشتن در پرونده های فساد تحت فشار قرار دهند بنابراین مقامات سعودی افراد سعد الجبری را نیز از سال 2017 ممنوع السفر کردند.

همچنین ساره بنت سلطان همسر محمد بن نایف ولیعهد و وزیر کشور پیشین نیز ممنوع السفر شده است. با این حال، ممنوعیت ساره برای انجام سفر درمانی به صورت موقت لغو شد و هر دو دختر او به نام های ساره و لولوه نیز از همراهی کردن او در این سفر درمانی منع شده اند.

حدود 2000 تا 2500 نفر از خانواده های بازداشت شدگان خاندان سعودی در هتل ریتز کارلتون، با وجود بسته شدن پرونده هایشان ، در حال حاضر ممنوع السفر هستند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1473

به "عربستان، انتقاد از سیاست آل سعود در ممنوع السفر کردن مخالفان پس از آزادی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان، انتقاد از سیاست آل سعود در ممنوع السفر کردن مخالفان پس از آزادی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید