علی نژاد: اگر 15 درصد سهام سرخابی ها واگذار گردد دیگر قابل برگشت نیست، تضمینی نیست دولت بعدی آن را ادامه دهد

به گزارش مجله افتخار، معاون توسعه ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش توضیحاتی را در مورد واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس ارائه کرد.

علی نژاد: اگر 15 درصد سهام سرخابی ها واگذار گردد دیگر قابل برگشت نیست، تضمینی نیست دولت بعدی آن را ادامه دهد

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری مهدی علی نژاد در خصوص ابعاد مختلف و فرایند حرکتی ورزش ایران در 40 سال اخیر گفت: فکر می کنم یکی از بخش های جامعه که متر و معیار خوبی برای ارزشیابی آن وجود دارد ورزش است چون موضوعات آن به صورت شفاف روی میز قرار گرفته است.

* دو سه المپیک اخیر قابل قیاس با آنچه در گذشته بود نیست

وی ادامه داد: در ورزش قهرمانی بهترین جایی که می توان یک مجموعه را ارزیابی کرد المپیک و بازی های آسیایی است. یعنی در بازی هایی که در رشته های متعدد و در بهترین سطح برگزار می شوند از سال 1948 تا امروز فرایند صعودی و قابل توجهی را مشاهده می کنیم، دو سه المپیک اخیر قابل قیاس با آنچه که در گذشته بود، نیست. در بحث بازی های آسیایی که در سال 1952 برای اولین بار شرکت کردیم تا به امروز از سال 2010، 2014 و 2018 اتفاقات خوبی رقم خورد. امروز اصلاً قابل قیاس با گذشته نیست. در المپیک جوانان 2017 رتبه هفتم را به دست آوردیم که بهترین رتبه المپیک ها بوده و نشان می دهد در پایه ها هم اتفاقات خوبی را رقم می زنیم.

*نزدیک به 300 کرسی بین المللی داریم

معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در خصوص کرسی های بین المللی ورزش ایران گفت: در ورزش قهرمانی برای موفقیت مؤلفه های زیادی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها داشتن کرسی های مؤثر بین المللی است. امروز نزدیک به 300 کرسی بین المللی داریم اما کرسی های مؤثر آن بیشتر از 20، 30 تا نیست.

وی اضافه نمود: بسیاری از اتفاقات ورزشی خارج از میدان اتفاق می افتند به عنوان مثال جایی که قانون می نویسند می توان بعضی مزیت ها را رعایت کرد. ما در ووشو توانستیم قوانینی را بنویسیم که به شاکله ورزشکاران ما یاری کرد یا جلوی قوانینی را گرفتیم که به ضرر ما بود.

* در کشتی خیلی از قوانین مغایر با سبک ایرانی ها بود

علی نژاد در خصوص قوانین بین المللی که به ضرر ورزش ایران شد توضیح داد: در جودو یک تغییر قانون باعث شد یک دهه افت کنیم اگر آن روز جلوی آن قانون را می گرفتیم فرایند رو به رشد جودو حفظ می شد یا در کشتی خیلی اوقات قوانینی وضع شد که مغایر با سبک ایرانی ها بود. ضمن اینکه بحث های داوری، توزیع مدال ها یا ... وجود دارد که اگر حضور نداشته باشیم نمی توانیم خوب کار کنیم.

معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش بیان کرد: در ابتدای سال 99 آئین نامه ای جهت حمایت از صاحبان کرسی ها ابلاغ شد توانستیم دو سه کرسی بگیریم با اینکه انتخابات حضوری نبود اما کار را طوری پیش بردیم که وزارت ورزش حمایت کرد.

* فیفا پول های ما را به شخص ثالث پرداخت می نماید اما AFC قبول نمی نماید

وی در خصوص اینکه عنوان نموده بود فوتبال ما 6 میلیون دلار در فیفا پول دارد ، سهم پرسپولیس دو میلیون و 800 هزار دلار و سهم استقلال 300 هزار دلار است گفت: تحریم های ظالمانه و یکجانبه آمریکا آسیب های جدی به کشور ما وارد کرد که از جمله آن اختلال در مبادلات بانکی بود. امروز در راستای تحریم ها فیفا و AFC علیرغم اینکه علاقه مند هستند با ما همکاری نمایند اما بانک ها زیر بار این موضوع نمی فرایند. البته از مبلغی که در فیفا وجود دارد استفاده می گردد. یکسال کار متوقف بود و خیلی از مسائل مانند پفراینده ویلموتس هم مربوط به این مسأله بود. ما این پول را در فیفا داشتیم اما فیفا حاضر نبود به شخص ثالث پرداخت کند تقریبا از ابتدای سال 99 این مشکل حل شد و فیفا پول های ما را به فرد ثالث پرداخت کرد اما کنفدراسیون فوتبال آسیا این را قبول نمی نماید.

* بعضی از بدهی های استقلال و پرسپولیس از منابع فیفا پرداخت شد

وی با حضور در برنامه کادرفنی شبکه ورزش در خصوص اینکه آیا فیفا قبول می نماید بدهی باشگاه را پرداخت کند و بعد در ایران به صورت ریالی انجام گردد، گفت: باید بین فدراسیون فوتبال ما و باشگاه مربوطه توافق گردد اما این را فیفا پذیرفته و استقلال و پرسپولیس که به خاطر جام جهانی مبالغی داشتند بعضی از بدهی هایشان را از منابع فیفا دادند اما کنفدراسیون فوتبال آسیا قبول نمی نماید که به شخص ثالث بدهد. در حال گفت وگو هستیم تا به این منابع دسترسی پیدا کنیم، امیدواریم با رفتن ترامپ بتوانیم دسترسی بانکی پیدا کنیم.

*کل سرمایه یک باشگاه یک میلیون تومان و دیگری 10 میلیون تومان بود

علی نژاد در خصوص اینکه قرار است 15 درصد دو باشگاه را در بورس مردم بخرند و 85 درصد آنها باز هم دست دولت می ماند بیان کرد: از اواسط سال گذشته اقدامات جدی برای واگذاری انجام شد. مسائل جدی وجود داشت چون بازار سرمایه قواعد خاص خودش را دارد. حدود یکسال و نیم است که کوشش می کنیم مسائل زیرساختی از جمله شفاف سازی مالی و حسابرسی هایی که انجام شد را رفع کنیم. بحث افزایش سرمایه مهم بود یکی از این دو باشگاه یک میلیون تومان و دیگری 10 میلیون تومان کل سرمایه شان بود به همین خاطر دو استادیوم به نام شان شد.

* سرمایه استقلال و پرسپولیس امروز به خاطر دو استادیوم حدود 10 میلیارد تومان است

وی در خصوص اینکه آیا پس از خصوصی سازی اختیار فروش استادیوم ها را دارند، گفت: اگر واگذاری به بخش خصوصی سازی انجام گردد آنها طبق ساز و کار اختیار فروش را خواهند داشت. امروز حدود 710 میلیارد تومان سرمایه استقلال و 710 میلیارد تومان هم سرمایه پرسپولیس است که مربوط به استادیوم ها است. بحث ارزش دو باشگاه و برند آنها هم خیلی بیشتر از این ها است. یکبار ارزش گذاری شده و این ارزش گذاری در حال بروزرسانی است. اقدامات زیادی است که آنها را به فرابورس عرض کنیم و جلسه پیش معارفه دو باشگاه با مجموعه هیأت پذیرش هم برگزار گردید.

*واگذاری 15 درصد سهام عرضه اولیه است

علی نژاد توضیح داد: پرسپولیس حدود یک ماه جلوتر است چون سال مالی این باشگاه 30 خرداد است و استقلال 31 تیرماه. به همین خاطر پرسپولیس از نظر معین شرایط جلوتر است و امیدواریم سال جاری عرضه اولیه را انجام بدهیم. این 15 درصد عرضه اولیه است. برای ورود به فرابورس باید کشف قیمت گردد و بعد 10 تا 15 درصد عرضه اولیه می گردد تا مردم بتوانند حجم معینی را بخرند بعد که قیمت معین شد درصدهای بعدی را واگذار می نمایند.

* دو باشگاه نمی توانند از خزانه دولت برداشتی داشته باشند

وی در خصوص اینکه آیا پولی به خزانه دولت واریز می گردد، گفت: بنای وزارت ورزش این است که حتی یک درصد در اختیار دولت نماند.

وی در خصوص اینکه آیا دو باشگاه می توانند از خزانه دولت برداشت نمایند گفت: نه، در واقع مالکیت آن متعلق به دولت است اگر قرار باشد مثلاً بدهی های معوق را پرداخت نمایند نیازمند قانون است.

* می خواهیم صددرصد سهام را واگذار کنیم

معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در خصوص اینکه این ابهام وجود دارد که دولت می خواهد با فروش 15 درصد سهام فشارهای مالی را کم کند و کماکان مالکیت دو باشگاه را در اختیار داشته باشد، گفت: به هر دلیلی بنا بر قانون حتی یک ریال هم نمی توانیم برای این دو باشگاه هزینه کنیم چون قانون هزینه کرد برای ورزش حرفه ای را ممنوع نموده است.

وی اضافه نمود: باز هم تأکید می کنم می خواهیم 100درصد سهام را واگذار کنیم بخش حمایتی را در قالب لایحه ای ارائه و به دولت دادیم که برای تمام باشگاه های خصوصی است هفته پیش کمیته تخصصی کمیسیون مالی دولت این لایحه را آنالیز کرد و نهایی شد پس از آن به کمیسیون اصلی کمیسیون مالی می رود بعد از تصمیم گیری به صحن دولت می رود و بعد از تصویب به مجلس برای تبدیل شدن به قانون می رود.

*باید برای حمایت از بخش خصوصی در باشگاه ها داری زیرساخت های حقوقی ایجاد گردد

وی ادامه داد: حمایت کلی دولت برای همه باشگاه ها خواهد بود تا برای حمایت از بخش خصوصی در باشگاه داری ایجاد زیرساخت های حقوقی گردد.

* هیچ تضمینی نیست سیاست واگذاری دو باشگاه در دولت بعدی ادامه داشته باشد

وی در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد این سیاست در دولت آینده ادامه داشته باشد گفت: واقعیت این است که هیچ تضمینی وجود ندارد اما اگر در این دولت بتوانیم 15 درصد را واگذار کنیم و عرضه اولیه انجام گردد فرآیند خصوصی سازی دو باشگاه صورت گرفته و وقتی این فرآیند شروع گردد دیگر قابل برگشت نیست. مگر اینکه نتوانیم قبل از سرانجام دولت این واگذاری را داشته باشیم.

* در بحث واگذاری چیزی دست ما نیست و فرابورس و خصوصی سازی اختیاردار هستند

علی نژاد در خصوص اینکه از این واگذاری چقدر سهم پیشکسوتان خواهد بود، گفت: این موضوعات اساساً دیگر دست ما نیست وقتی بحث واگذاری می گردد فرابورس و خصوصی سازی اختیاردار خواهند بود.

* ورزش همگانی در این دولت از 16 به 51 درصد رسید

معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش در خصوص پیشرفت بخش های مختلف ورزشی ایران گفت: در دولتی که گذشت ورزش همگانی از 16 درصد به 51 درصد رسید که نشان می دهد فرایند با سرعتی را در پیش گرفته ایم. در ورزش قهرمانی بانوان 34 مدال در مسابقات آسیایی اینچئون و جاکارتا گرفتیم در صورتی که از ابتدا تا سرانجام بازی های آسیای گوانجو حدود 20 مدال داشتیم اولین مدال المپیک را در ر یو گرفتیم در همه رشته ها دختران ما عملکرد خوبی داشتند.

* امروز نقطه ضعف ما توسعه فرهنگی ورزش است

وی اضافه نمود: در بحث توسعه امکان و زیرساخت های ورزشی امروز حدود 75 سانتی مترمربع سرانه ما است در صورتی که 8 سال پیش 45 سانتی متر بود و قبل تر از آن هم خیلی کمتر بود در این زمینه توسعه خیلی خوب و با سرعتی بعد از انقلاب داشتیم در خصوص توسعه فرهنگی ورزش شرایط مطلوب را نداریم و نقطه ضعف ما امروز در اینجا است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1433

به "علی نژاد: اگر 15 درصد سهام سرخابی ها واگذار گردد دیگر قابل برگشت نیست، تضمینی نیست دولت بعدی آن را ادامه دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علی نژاد: اگر 15 درصد سهام سرخابی ها واگذار گردد دیگر قابل برگشت نیست، تضمینی نیست دولت بعدی آن را ادامه دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید