نسل پنجم ارتباطات در 5 نقطه تهران راه اندازی می گردد

به گزارش مجله افتخار، ستار هاشمی در مصاحبه با خبرنگاران، در خصوص برنامه ریزی برای ورود تکنولوژی 5G همزمان با سایر کشورها گفت: در خصوص نسل پنجم ارتباطات باید تجهیزات را به دو بخش تجهیزات آنتن و شبکه های رادیویی و نیز تجهیزات مربوط به زیرساخت های نرم افزاری دسته بندی کرد که تامین تجهیزات نرم افزاری تا به امروز در حوزه تکنولوژی های سیار بی سابقه بوده است.

نسل پنجم ارتباطات در 5 نقطه تهران راه اندازی می گردد

وی گفت: از آنجا که ما در بحث فراوری نرم افزار تجارب موفقی در داخل کشور داشته ایم پیش بینی مان این است که می توانیم با برنامه ریزی مناسب، بومی سازی بخش تجهیزات نرم افزاری شبکه 5G در کشور را در دستور کار قرار دهیم.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه نقطه عطف ورود 5G سال 2020 است که این تکنولوژی به صورت عمومی به جامعه بشری معرفی شده، ادامه داد: اما فراگیری این فناوری حدود 5 سال آینده (سال 2025) تخمین زده می گردد و این فرصت مناسبی خواهد بود که بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

هاشمی با بیان اینکه تکنولوژی 5G وابستگی حداقلی به سخت افزار دارد و عمدتاً از مباحث نرم افزاری استفاده می نماید، در مورد پیش بینی سرعت در این فناوری گفت: عوامل متعددی از جمله نقاط جانمایی، ترافیک جمعیتی، نودهای شبکه و تداخلات فرکانسی در دسترسی بر سرعت این تکنولوژی تاثیرگذار است اما به طور قطع کاربر با 5G تجربه کاربری بهتر و متفاوت تری خواهد داشت.

وی گفت: میزان سقف سرعتی که در دسترسی به اینترنت در 5G عنوان می گردد در شرایط ایده آل سنجیده می گردد و باید توجه داشت که در حوزه های مختلف تکنولوژی، تجربه عملی با نتایج نظری و تئوری متفاوت است.

معاون نوآوری وزیر ارتباطات با بیان اینکه مباحث مختلفی از جمله سرمایه گذاری اپراتورها، بازگشت سرمایه و کشش بازار و نیازمندی مردم، مولفه های مهمی در مورد فراگیری این تکنولوژی در کشور خواهد بود، گفت: برای شروع بهره گیری از این فناوری، در بعضی نقاط پرتراکم شهرهای عظیم از ظرفیت اتصالات انبوه 5G استفاده می کنیم. بر این اساس برای اپراتورها هدف گذاری نموده ایم که قبل از خاتمه سال 5 سایت (نقطه) در شهر تهران به صورت عملیاتی به تجهیزات 5G مجهز گردد.

وی ادامه داد: در همین حال در مورد این تکنولوژی ما نگاه کاربستی را دنبال می کنیم و عمده تلاشمان این است که از ایده به محصول برسیم. در این راستا تحقیق و توسعه را شروع نموده و توجهمان به دانشگاه ها است. متناسب با نیازهای هدف گذاری شده در حوزه هایی چون حمل و نقل هوشمند، آموزش از راه دور، سلامت دیجیتال و جراحی از راه دور که نیازهای اصلی است، کاربست های 5G تعریف شده است.

هاشمی گفت: پس از آن نیز به سراغ کاربست هایی مانند معادن و کارخانه های هوشمند می رویم. مهمترین مساله این است که برای ارائه این خدمات، نباید شبکه با تاخیر همراه باشد. تصور کنید یک سری ربات در یک خط فراوری باید به صورت بلادرنگ با هم کار نمایند و به وسیله یک مرکز، کنترل شوند، در این صورت تاخیر معنادار نیست.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه توسعه 5G در کشور مطابق با نیازهای مدنظر و هدف گذاری شده، بهره وری را به صورت قابل ملاحظه ای افزایش می دهد، گفت: متناسب با این نیازها، کاربست های مختلف 5G حدود 2 تا 3 سال آینده اجرایی می گردد و برای هر کدام از آنها کارگروهی ایجاد شده است که زمان بندی و توضیح خدمات آنها را نهایی و مدیریت پروژه را برعهده گیرند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1215

به "نسل پنجم ارتباطات در 5 نقطه تهران راه اندازی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل پنجم ارتباطات در 5 نقطه تهران راه اندازی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید