هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

به گزارش مجله افتخار، مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا همزمان با وقوع سیل در نقاطی از کشورمان اقدامات و برنامه های لازم برای کاهش صدمات و خسارات حین وقوع سیل را تشریح کرد.

هنگام وقوع سیل چه کنیم؟

ببه گزارش مجله افتخار، دکتر محمد اسماعیل مطلق ضمن اشاره به وقوع سیلاب های متعدد در همه سال ها در کشورمان اظهار کرد: لحظه ای که تشخیص دادید سیلاب در حال شکل گیری است، خیلی سریع عمل نموده و به مناطق مرتفع تر بروید و خود را نجات دهید، زیرا فقط دقایقی فرصت دارید.

وی گفت : اگر خانه شما در محل مرتفعی است و خطر آب گرفتگی شما را تهدید نمی کند، احتیاج به خروج از منزل نیست وگرنه مناطق کم ارتفاع را سریعاً ترک نمائید و به مناطق مرتفع که دور از رودخانه ها و نهرها هستند، بروید.

مطلق اضافه نمود: برای جلوگیری از ورود آب به منزل خود می توانید از کیسه های شن بهره ببرید. کیسه ها را متناسب با ارتفاع سیلاب و با فاصله از دیوارِ در معرض سیل روی هم بچینید.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برای اطلاع از وضعیت و دریافت دستورات لازم به رادیو، تلویزیون و یا اعلام بلندگوهای عمومی گوش دهید، در صورتی که دستور تخلیه داده شد، فوراً این کار را انجام دهید.

وی اظهار کرد: اگر به شما دستور تخلیه داده شده است برای تخلیه منزل خود زمان دارید، اشیاء گران قیمت را به طبقه های بالاتر منزل ببرید، درها را قفل کنید. وسایل داخل حیاط را به داخل منتقل نموده و یا به جای مطمئنی حمل کنید.

وی اضافه نمود: جریان آب، برق و گاز را برای اجتناب از آتش سوزی، برق گرفتگی و انفجار قطع کنید.

ممکن است مراکز سوخت رسانی و پمپ بنزین ها در موقع سیلاب قادر به ارائه خدمات نباشند، بنابراین مطمئن شوید که در مخزن سوخت اتومبیل شما به مقدار کافی بنزین وجود دارد.

دکتر مطلق گفت: در هنگام تخلیه از جهتهای اعلام شده حرکت کنید. سعی نکنید از میان برها بروید، چرا که ممکن است مسدود شده باشند.

وی افزو: از فاضلاب ها و جویبارهای به ظاهر آرام دوری کنید، بخاطر داشته باشید جویبارها، کانال های فاضلاب و تنگه ها نیز می توانند ناگهان دچار سیل شوند.

مطلق اظهار کرد: قبل از این که زمان را از دست بدهید و جاده ها و جهتهای خروجی غرقاب شوند، حرکت خود را آغاز کنید. در هنگام حرکت به اخطارها و اخبار مربوط به جهتهایی که دچار آب گرفتگی شده اند، توجه نمایید.

وی افزو: جهت حرکت خود را به همسایه ها و نزدیکانتان اطلاع دهید.

به گزارش وبدا، مطلق گفت: در آب جاری، راه نروید چرا که 15 سانتیمتر آب در حال حرکت ممکن است باعث برهم خوردن تعادل شما گردد، اگر مجبورید در آب حرکت کنید، از جهتی بروید که آب حرکت نمی کند.

وی اضافه نمود: برای اینکه از استحکام زمین جلوی پای خود مطمئن شوید از یک تکه چوب دستی بهره ببرید. در منطقه سیل زده رانندگی نکنید.

وی گفت:اگر سیل اطراف خودروی شما را فراگرفته است، خودرو را رها کنید و به یک منطقه مرتفع بروید و گرنه جریان سیل شما و خودرویتان را خیلی سریع با خود می برد.

مطلق اضافه نمود:هیچ گاه به تنهایی در یک ناحیه سیل زده، به این طرف و آن طرف نروید، اگر پیاده هستید، از نقاطی که در آن سطح آب از زانو بالاتر است عبور نکنید.

وی اضافه نمود: هرگز از درختان در معرض سیل به عنوان محل امن استفاده نکنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 171

به "هنگام وقوع سیل چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام وقوع سیل چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید