وعده مجدد موگرینی برای راه اندازی اینستکس

به گزارش مجله افتخار، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه پاکستان بار دیگر وعده داد مکانیسم تسهیل تجارت با ایران راه اندازی خواهد شد.

وعده مجدد موگرینی برای راه اندازی اینستکس

به گزارش گروه بین الملل مجله افتخار، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر وعده داد مکانیسم اقتصادی برای تسهیل تجارت با ایران، موسوم به اینستکس به زودی راه اندازی خواهد شد.

موگرینی در کنفرانس خبری مشترک با شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان همچنین مدعی شد که اتحادیه اروپا تمام کوشش خودش را برای حفظ توافق هسته ای ایران به کار می بندد.

وی گفت: ما در حال آزمودن همه راهکارها هستیم و کماکان هر کاری که بتوانیم را برای دست نخورده نگاه داشتن اجرای توافق هسته ای به کار خواهیم گرفت. ما کماکان این کارها را در این روزها که سخت ترین روزهای قابل تصور برای توافق هسته ای ایران هستند انجام خواهیم داد.

موگرینی اضافه نمود: کوشش های زیادی با کشورهای عضو اتحادیه بر روی ساز و کاری جهت مجاز کردن تجارت مشروع با ایران انجام داده ایم. من معتقدم که این ساز و کار آماده عملیاتی شدن است و امیدوارم این چیزی باشد که بتواند ایران را همانند گذشته به توافق پایبند نگاه دارد.

در حالی که ایران میخواهد با استناد به مکانیسم های تعبیه شده در داخل خود برجام برای کاستن از تعهداتش ذیل این توافق استفاده کند، موگرینی ایران را به واکنش، در صورت عدم پایبندی به توافق تهدید کرد.

او گفت: توافق در داخل خودش مکانیسم ها و گام هایی دارد که در صورت عدم پایبندی به توافق می توان از آنها استفاده کرد، اما تمرکز ما در حال حاضر حفظ توافق فعلی است.

جمهوری اسلامی ایران اعلام نموده در واکنش به خروج آمریکا از برجام و اهمال کشورهای اروپایی در محقق کردن وعده های خود میخواهد طبق بندهای 36 و 37 برجام تعهداتش ذیل این توافق را کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 19 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 239

به "وعده مجدد موگرینی برای راه اندازی اینستکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده مجدد موگرینی برای راه اندازی اینستکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید