پرده برداری شریفیان از ساز جدید لیانیک

به گزارش مجله افتخار، خبرنگاران/بوشهر شب گذشته، سی ام دی ماه 1399 برای نخستین بار از نی انبان الکترونیک ایرانی که به همّت محسن شریفیان، نوازنده شاخص بوشهری طراحی و ساخته شده است، در کافه حاج رییس بوشهر رونمایی شد.

پرده برداری شریفیان از ساز جدید لیانیک

محسن شریفیان در این آیین با اشاره به ظرفیت های موجود در موسیقی نواحی جنوب ایران گفت: فراوری این ساز می تواند شروع نهضت الکترونیک سازی در موسیقی جنوب ایران باشد.

وی با ارائه جزئیاتی از دستاورد فناورانه خود در حوزه موسیقی بیان کرد: یکی از مسائل تمرین برای نوازندگان و هنرجویان سازها عمدتاٌ صدای بلند آنهاست و این ساز فرصت خوبی در اختیار نوازندگان قرار می دهد تا در هر زمان و مکانی بتوانند تمرین نمایند.

این نوازنده و پژوهشگر موسیقی با بیان اینکه موسیقی جنوب ایران با توجه به تحولات دنیا معاصر ناگزیر به الکترونیکی شدن است، اضافه نمود: ساز الکترونیک لیانیک مشکل بلندی صدا و کوک را ندارد، و این امکان را در اختیار نوازنده قرار می دهد تا با هندزفری تمرین کند و فقط خودش صدای ساز را بشنود.

شریفیان دریافت خروجی مستقیم بر دستگاه های ضبط یا میکس صدا را از دیگر ویژگی های این ساز دانست و یادآور شد: لیانیک امکان کوک در دستگاه های مختلف موسیقی را فراهم می نماید و فرصت و وسعت بیشتری در اختیار آهنگسازان قرار می دهد.

این هنرمند جنوبی با اشاره به اینکه فرایند الکترونیک سازی نی انبان از سال ها قبل در اروپا شروع شده است، توضیح داد: برای ساختن ساز لیانیک از ترکیب دو واژه باشکوه لیان و الکترونیک استفاده کردم، همچنین با بهره گیری از همکاری دوستانم مهندس محمد بهی فرد و محسن قدرتی، یک نی انبان الکترونیک ایرانی که نسخه بومی از ساز مشابهی است که در اروپا برای هنرجویان و اهالی موسیقی امکان تمرین را فراهم می نماید و امروز آن را به علاقه مندان و هنرجویان تقدیم کردیم.

محسن شریفیان از عرضه ساز لیانیک در بازار طی دو هفته آینده اطلاع داد و تاکید نمود: فراوری انبوه این ساز بر ساخت و فروش ساز نی انبان تاثیر منفی نخواهد داشت و بلکه این فرصت را به وجود می آورد تا علاقمندان بیشتری به این ساز روی بیاورند.

این نوازنده و پژوهشگر موسیقی بیان کرد: ساز لیانیک به نام استان های بوشهر، خوزستان، هرمزگان و کرمان ثبت ملی شده است.

هیچ ایده ای خالی از ایراد نیست

در ادامه این آیین ایرج صغیری، هنرمند پیشکسوت بوشهری ضمن تحسین ایده های نو و بدیع جوانان گفت: نباید از تغییر و ابتکار در بخش های مختلف بترسیم و بنده با این دست کارهای جوانان به شدت موافق هستم.

این نویسنده و کارگردان ساخت ساز لیانیک را نگاه جدیدی به موسیقی دانست و ادامه داد: هیچ ایده ای خالی از ایراد نیست که البته به مرور زمان کامل تر و بهتر خواهد شد، ساز ارائه شده دارای امکان رفع سازی احتیاج نوازندگان علاقمند به نی انبان است.

به گزارش خبرنگاران، در انتها این آیین از ساز جدید لیانیک با حضور خدر عزیززاده، نوازنده و خیام خوان پیشکسوت بوشهری و سازندگان این ساز رونمایی صورت گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 بهمن 1399 بروزرسانی: 30 بهمن 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1392

به "پرده برداری شریفیان از ساز جدید لیانیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرده برداری شریفیان از ساز جدید لیانیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید