کاهش قند خون و التهاب روده با این نوشیدنی شگفت انگیز

به گزارش مجله افتخار، خبرنگاران یک فنجان چای سبز در هر روز دوز زیادی از فواید سلامتی را برای مان به همراه دارد از جمله کاهش خطر ابتلا به سرطان و یاری به مدیریت دیابت تا بهبود خواب و افزایش خلاقیت چندین علت اثبات شده برای دم کردن این نوع چای است.

کاهش قند خون و التهاب روده با این نوشیدنی شگفت انگیز

به گزارش خبرنگاران به نقل از یاهونیوز، با این وجود، از ژوئن 2022 میلادی زمانی که نتیجه یک پژوهش در نشریه Current Developments in Nutrition منتشر شد علت دیگری برای نوشیدن چای سبز داریم. به علت خواص ضد التهابی چای سبز مصرف آن باعث کاهش سطح قند خون و کاهش نفوذپذیری روده می گردد. مورد دوم یکی از عوامل دخیل در سندرم روده نشتی است که بر این مفهوم راسخ است که روده بیش از حد نفوذپذیر می تواند سموم یا مواد ناخواسته را وارد جریان خون کند.

پژوهشگران دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه ایالتی اوهایو کنجکاو بودند که بدانند آیا عصاره چای سبز ممکن است به کاهش خطر فاکتور های سلامت مرتبط با سندرم متابولیک (گروهی از شرایط که اغلب با هم رخ می دهند و خطر بیماری قلبی، دیابت، سکته و موارد دیگر را افزایش می دهند) یاری کند یا خیر. در ادامه چند مورد از شرایط اصلی مرتبط با سندرم متابولیک ذکر می شوند: فشار خون بالای 130/85 میلی متر جیوه، چربی اضافی بدن در اطراف کمر که به عنوان دور کمر بیش از 96 سانتی متر در مردان و بیش از 81 سانتی متر در زنان تعریف شده است، قند خون ناشتا 100 میلی گرم در دسی لیتر یا بیشتر، سطح تری گلیسیرید ناشتا بالای 150 میلی گرم در دسی لیتر.

بر اساس گزارشی که در مه 2015 میلادی در شبکه JAMA منتشر شد معین شده بود که حدود 35 درصد از کل بزرگسالان آمریکایی و 50 درصد از آمریکایی های 60 ساله یا بالاتر دارای علامت تشخیص سندرم متابولیک هستند.

در نتیجه، برای مطالعه مذکور ریچارد برونو استاد تغذیه انسانی در دانشگاه ایالتی اوهایو و تیم پژوهشی تحت نظارت اش می خواستند به شکلی عمیق تر درباره تاثیرات چای سبز تحقیق نمایند تا ببینند چگونه ممکن است بر روی سلامت قلبی متابولیک و ارتباط آن با سلامت روده چیزی که او پیش تر در بین موش ها مشاهده نموده بود تاثیر بگذارد.

دکتر برونو و تیم اش آنالیز را بر روی 40 شرکت نماینده انجام دادند. 21 نفر با معیار های سندرم متابولیک مطابقت داشتند و 19 نفر مناسب نبودند. به هر یک از آنان آدامس هایی داده شد که حاوی کاتچین (مواد شیمیایی گیاهی پلی فنولی طبیعی موجود در چای، لوبیا، توت فرنگی و سایر گیاهان) بود. مقدار کاتچین در هر آدامس برابر با مقدار موجود در پنج فنجان چای سبز بود. به شرکت نمایندگان گفته شد که باید روزانه یک آدامس به مدت 28 روز مصرف نمایند. سپس آنان به مدت یک ماه استراحت کردند و هر فرد یک دارونما برای 28 روز بعد مصرف کرد.

در طول دوره تحقیق، به افراد آموزش داده شد که از رژیم غذایی با مقدار پلی فنل کم استفاده نمایند، زیرا چای سبز سرشار از آن است و آنان نمی خواستند نتایج مطالعه را تغییر دهند (برای مثال، اگر یک نفر مقدار قابل توجهی از انواع توت ها، سیب و انگور را مصرف می کرد مقدار پلی فنول اضافی دریافت نموده بود).

پیش از شروع پژوهش و در روز های 14 و 28 مرحله مداخله آدامس و مرحله دارونما دانشمندان سطح قند خون ناشتا، انسولین، لیپید ها (کلسترول) و پلی فنول رژیم غذایی هر شرکت نماینده را مقدار گیری کردند. آنان هم چنین درخواست نمونه مدفوع برای آنالیز التهاب روده را مطرح کردند.

نتیجه پژوهش نشان داد که عصاره چای سبز قند خون را کاهش می دهد و در عین حال باعث کاهش التهاب و نفوذپذیری روده در افراد مبتلا به سندرم متابولیک و افراد فاقد آن می گردد.

دکتر برونو می گوید: اهمیت سلامت روده برای انسان در پژوهش ما آشکار شد و نشان می دهد که عوامل غذایی مانند چای سبز که سرشار از کاتچین است می تواند به کاهش خطر عدم تحمل گلوکز با محدود کردن التهاب روده و بهبود یکپارچگی روده یاری کند. کار ما نشان می دهد که مصرف منظم چای سبز این ظرفیت بالقوه را دارد که بخشی از راه چاره برای مدیریت خطر سندرم متابولیک باشد.

در مرحله بعد دکتر برونو و سایر پژوهشگران امیدوارند که بیش تر به آنالیز چگونگی تاثیر چای سبز بر میکروارگانیسم های روده بپردازند و امیدوار هستند که بتوانند کشف نمایند که آیا چای سبز می تواند باکتری های خوب را تقویت کند و در عین حال به کاهش مقدار باکتری های نه چندان مفید در روده یاری کند یا خیر. نتیجه پژوهش تازه نشان داد که مصرف کاتچین از عصاره چای سبز به مقداری که در حدود پنج فنجان چای سبز می نوشید می تواند باعث کاهش قند خون و افزایش سلامت روده گردد. البته شایان ذکر است که این یافته ناشی از استفاده از عصاره و نه خود چای سبز بوده است. تحقیقات بیش تری ضروری است تا معین گردد آیا می توانیم از مکمل ها دور شویم و با نوشیدن پنج فنجان چای سبز سلامت روده، التهاب مزمن و فواید قند خون را به دست آوریم یا خیر.

منبع: فرارو
انتشار: 16 مرداد 1401 بروزرسانی: 16 مرداد 1401 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2068

به "کاهش قند خون و التهاب روده با این نوشیدنی شگفت انگیز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش قند خون و التهاب روده با این نوشیدنی شگفت انگیز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید