کرونا و قرنطینه پاریس مشکل بازسازی نتردام را دوچندان کرد

به گزارش مجله افتخار، میلیون ها نفر در سراسر دنیا 15 آوریل سال گذشته میلادی (27 فروردین 1398) با دلهره و وحشت مبارزه ماموران آتش نشان با شعله های مهیب آتش را برای نجات این شاهکار قرن 13 تماشا می کردند.

کرونا و قرنطینه پاریس مشکل بازسازی نتردام را دوچندان کرد

جهت دریافت خدمات بازسازی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه آن موقع وعده داد که این بنای ثبت شده در میراث یونسکو را در مدت 5 سال صحیح و سالم تحویل دهد تا برای المپیک پاریس 2024 آماده گردد.

اما قرنطینه فرانسه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا که منجر به توقف کامل عملیات بازسازی کلیسا شده، ممکن است تحقق این هدف را بیش از قبل سختتر کند.

ماه ها عملیات برای آلایش زدایی از این مکان پس از ریزش بیش از 300 تن سرب از بام بنا به درون شعله های آتش، به تاخیر افتاد، حادثه ای که این مکان را با ذراتی سمی که حذفشان سخت بود، پوشاند.

بعلاوه، ساختار شنماینده کلیسا به رغم استفاده از تیرچه های چوبی بزرگ، در معرض خطر است.

مسئولان مربوطه مجبور شدند چند بار عملیات بازسازی را در فصل زمستان و با وزش بادهایی با سرعت 40 کیلومتر در ساعت متوقف نمایند.

60 تا 70 کارگری که معمولا در کلیسا مشغول به کارند، حتی نتوانسته اند شبکه درهم از لوله های داربست فلزی را از میان بردارند.

تا زمانی که این کار انجام نگردد، نمی توان یک بام موقت بادوام تری را برای محافظت از آثار هنری ارزشمند کلیسا در برابر باران بنا کرد.

اگرچه هنوز علت آتش سوزی در نتردام تعیین نشده، مقام های قضایی، اخلال در سیم کشی برق یا یک ته سیگار خاموش نشده را دلیل وقوع آن می دانند.

ژان لویی گورگلین (Jean-Louis Georgelin)، ژنرال مسئول عملیات بازسازی امیدوار است که فرآیند مرمت کلیسا به زودی ازسرگرفته گردد.

وی به خبرگزاری فرانسه گفت: برای این تکنسین ها، فاصله گذاری اجتماعی بخشی از کار است.

بخش زیادی از آوار به جا مانده در راهروی مرکزی کلیسا تخلیه شده است به طوری که امکان برگزاری مراسم آدینه نیک در کلیسا در هفته گذشته با حضور اندکی مهیا شد.

اما هنوز باید آوار روی بام برداشته گردد، عملیاتی حساس تر که ممکن است تا تابستان ادامه یابد.

علاوه بر این، بخش زیادی از عملیات پاکسازی و مرمت همچنان باقی است و چنانچه فیلیپ ویلنوو (Philippe Villeneuve)، معمار ارشد پروژه هشدار داده است با پیشرفت کار احتمال برخورد به چالش ها و مسائل جدیدی وجود دارد.

با وجود همه این مسائل، گورگلین ابراز اطمینان کرد که هدف پنج ساله بازسازی و بازگشایی کلیسا به رغم وقفه ایجاد شده به دلیل شیوع کرونا تحقق یابد. وی قول داد که عبادت نمایندگان سرود مذهبی Te Deum را آوریل 2024 در کلیسا بشنوند.

حال یک تصمیم جدی پیش روی مقام های مربوطه واقع شده است؛ اینکه کلیسا را دقیقا همانطور که بود با استفاده از مواد و تکنیک های سنتی، بازسازی نمایند یا تخصص و تجهیزات مدرن را به کار گیرند.

مکرون گفته که موافق افزودن ریزه کاری های امروزی روی مناره کلیساست که خود پرداخت نسبتا مدرنی بود که اواسط سده نوزدهم توسط اوژن ویوله لو دوک (Eugene Viollet-le-Duc) معمار فرانسوی نصب شد.

اما انتخاب هرچه باشد، مسئله ای در زمینه تامین اقتصادی پروژه وجود ندارد به طوری که بیش از 900 میلیون یورو (تقریبا یک میلیارد دلار) برای عملیات بازسازی ازسوی 340 هزار فرد حقیقی و حقوقی از سراسر دنیا اعطا شده یا وعده آن داده شده است.

از آنجاکه پاریس در قرنطینه است، قرار نیست مراسم گرامیداشت سالگرد آتش سوزی نتردام برگزار گردد.

اگرچه بسیاری از کارشناسان و مردم عادی مشتاقند در سریع ترین زمان ممکن امکان ورود به این بنا 800 ساله را پیدا نمایند، مقام های سلامت و ایمنی فرانسه هنوز از پاکسازی محوطه از مواد سمی، رضایت کامل ندارند.

روش های مختلفی برای پاکسازی این میدان به کار گرفته شده، اما هیچ یک به اندازه کافی موثر نبوده، زیرا این ذرات در سطوح مختلف کلیسا رسوخ نموده اند و دسترسی به این حفره های کوچک، سخت است.

حال کارشناسان روش جدیدی را آزمایش می نمایند که ریختن ماده ای شفاف در قسمت هایی است تا ذرات موجود در بخش هایی که دستیابی به آن مشکل است، از بین فرایند.

گفته می گردد که حریق در بخش فوقانی این بنا شروع شد و سپس به سایر نقاط سرایت کرد. تصاویر اینترنتی نشان می دهد که برج مخروطی و بخشی از سقف کلیسا فرو ریخته است.

ویکتور هوگو نویسنده فرانسوی در اثر سال 1831 خود به نام گوژپشت نتردام که فیلم مشهوری نیز از روی آن ساخته شد، این کلیسا را محور داستان گویی اش قرار داد. برج های دوقلوی کلیسا در این رمان محل زندگی کازیمودوی گوژپشت بود. آخرین باری که کلیسا دچار آسیب جدی شد در جریان انقلاب فرانسه بود. این کلیسا تقریبا بدون آسیب از دو جنگ دنیای جان به در برد.

رافائل آنتوون Raphaël Enthoven فیلسوف فرانسوی گفت که ویکتور هوگو همه چیز را درمورد سرنوشت کلیسای نتردام تصور نموده بود.

ایرنا

منبع: گردشبان
انتشار: 28 فروردین 1399 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 796

به "کرونا و قرنطینه پاریس مشکل بازسازی نتردام را دوچندان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا و قرنطینه پاریس مشکل بازسازی نتردام را دوچندان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید