الزام شهرداری تهران برای ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر پایتخت

به گزارش مجله افتخار، اعضای شورای اسلامی شهر تهران طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران را با اکثریت آراء به تصویب رساندند.

الزام شهرداری تهران برای ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر پایتخت

جهت دریافت خدمات قیمت آلاچیق فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش مجله افتخار، علی اعطا در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر تهران در جریان آنالیز طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران به عنوان طراح این طرح با بیان اینکه اواخر سال 98 این طرح توسط کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران تهیه و تقدیم هیات رئیسه شده است، اضافه نمود: طرح مذکور به صورت یک فوریتی مطرح و به کمیسیون ارجاع شد. پس از آنالیز های کارشناسی طرح مجددا به هیات رئیسه بازگشت و در دستور نهاده شد.

وی با بیان اینکه این طرح بر اساس یکی از بندهای سند طرح جامع تهران به عنوان تکلیفی که هنوز اجرایی نشده شکل گرفته است، ادامه داد: در بندهای 1، 6 و 7 طرح جامع تهران در فصلی که در ارتباط با حفاظت از میراث شهر است آمده حفاظت از آثار تاریخی، فرهنگی و معاصر شهر تهران شامل حفاظت از کلیه آثار ثبت شده و کلیه آثاری که در آینده ثبت خواهد شد و رعایت حریم آثار ثبت شده، الزامی است و هر گونه مداخله در عرصه این آثار دارای ممنوعیت است.

اعطا تاکید نمود: در طرح جامع به درستی بر موضوع تمامی آثاری که در آینده ثبت خواهد شد تاکید شده، زیرا در فهرست 2300 بنا در یکی از لایه های طرح تفصیلی، بخشی هنوز به ثبت نرسیده است.

وی ادامه داد: در نتیجه وقتی شخصی درخواست پروانه تخریب و نوسازی می دهد برای آن دسته از بناهایی که هنوز به ثبت نرسیده است شهرداری مستند قانونی برای حفاظت در اختیار ندارد. بنابراین شهرداری ناچار است پروانه تخریب و نوسازی ارائه دهد. به همین دلیل بود که طی ماه های اخیر شاهد بودیم که تعدادی از بناهای ارزشمند تخریب شد.

عضو کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه طرح مورد بحث، حداقل طی 10 جلسه با مشورت پیش از 50 کارشناس خبره حوزه میراث فرهنگی تهیه شده است، اضافه نمود: طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهرداری شهر تهران باید بر سه مبنای سیاست های تشویقی، بازدارنده و الزام آور تهیه گردد.

اعطا با بیان اینکه تمام ابعاد حقوقی این لایحه آنالیز شده است اضافه نمود: با معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران جلسات مفصلی برگزار شده است. این طرح می تواند یکی از دستاوردهای مهم مدیریت شهری در راستای حفاظت از میراث معماری معاصر ایران باشد.

به گزارش مجله افتخار، کلیات این لایحه با 20 رای موافق از 20 عضو حاضر در صحن شورا به تصویب رسید. همچنین پس از آنالیز جزئیات طرح الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران اعضای شورای شهر تهران با 18 رای موافق از مجموع 19 عضو حاضر در جلسه این جزئیات را به تصویب رساندند. بر اساس این طرح حفاظت از کلیه عناصر و اجزای میراث طبیعی، تاریخی و فرهنگی شهر تهران شامل محوطه های باستانی، بافت ها و مجموعه های تاریخی، محورهای طبیعی، تاریخی، باغات قدیمی، سنوات و چشمه ها الزامی است. همچنین هر گونه ساخت و ساز در مجاورت و یا حریم آثار ثبت شده با کسب مجوز و رعایت ضوابط و مقررات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجاز است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 900

به "الزام شهرداری تهران برای ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الزام شهرداری تهران برای ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید