الگوهای حرارتی صورت می توانند سرنخ های مهمی درباره سلامتی ارائه دهند

به گزارش مجله افتخار، دانشمندان چینی کشف نموده اند که مقایسه حرارت تابیده شده از بینی، گونه ها و ناحیه چشم یک فرد می تواند ابزار ایده آلی برای نظارت و غربالگری سالمندی باشد.

الگوهای حرارتی صورت می توانند سرنخ های مهمی درباره سلامتی ارائه دهند

برنامه هوش مصنوعی که با استفاده از داده های دمای صورت 2811 شرکت نماینده چینی بین سنین 21 تا 88 آموزش دیده بود، چندین الگوی حرارتی صورت را شناسایی کرد که می تواند نشان دهنده ساعت زیستی فرد باشد.

برای مثال، دمای بینی فرد با سرعت بیشتری نسبت به سایر نواحی صورت کاهش می یابد، در حالی که دمای ناحیه اطراف چشم با افزایش سن افزایش می یابد.

این یعنی اینکه که افرادی که بینی گرمتر و نواحی اطراف چشم خنک تر دارند ممکن است ساعت حرارتی صورت کندتری داشته باشند.

نقشه حرارتی صورت و پیری

محدوده دمایی حداکثر صورت بین شرکت نمایندگان مرد و زن در سنین مختلف:

این چه ارتباطی با سلامتی فرد دارد؟

محققان دریافتند که پروفایل حرارتی فرد به عوامل سبک زندگی و سلامت متابولیک مرتبط است. افراد مبتلا به دیابت پروفایل حرارتی صورتشان بیش از شش سال پیرتر از همسالان سالم خود نشان داد.

مدل یادگیری ماشینی قادر بود نقشه حرارتی صورت فرد را به طور اتوماتیک پردازش و تحلیل کند تا پیش بینی کند که آیا فرد دارای اختلال متابولیک مانند بیماری کبد چرب یا دیابت است یا خیر، آن هم با دقتی بیش از 80 درصد.

در مطالعه، افرادی که دارای اختلال متابولیک بودند بیشتر احتمال داشت دمای بالاتری در ناحیه چشم، نسبت به همسالان سالم و هم جنس خودِ نشان دهند.

فشار خون و نقشه حرارتی صورت

علاوه بر این، شرکت نمایندگانی که فشار خون بالا داشتند دمای بالاتری در ناحیه چشم و گونه ها نشان دادند. مردان مبتلا به فشار خون معمولاً بینی نسبتاً سردتری داشتند.

ساعت حرارتی به قدری با بیماری های متابولیک مرتبط است که مدل های تصویربرداری صورت قبلی قادر به پیش بینی این شرایط نبودند. جینگ-دونگ جکی هان از دانشگاه پکینگ در چین می گوید: ما امیدواریم که تصویربرداری حرارتی صورت را در محیط های بالینی به کار ببریم، زیرا پتانسیل قابل توجهی برای تشخیص زودهنگام بیماری و مداخله دارد.

سلامت متابولیک و نقشه حرارتی صورت

تفاوت در توزیع دمای صورت برای مردان و زنان مبتلا به فشار خون بالا و بیماری کبد چرب:

حتی در میان افرادی که در یک سال متولد شده اند، ساعت های زیستی سریع تر یا کندتر حرکت می نمایند، به این معنا که هر فردی به طور متفاوتی پیر می گردد.

سال هاست که دانشمندان کوشش می نمایند راه هایی برای خواندن زمان این معیار پنهان سلامتی پیدا نمایند. اما جدا از بعضی گزینه های غیرتهاجمی مانند اسکن چشم انسان، تست هایی که علائم فیزیکی پیری زیستی را اندازه گیری می نمایند - به ویژه آنهایی که خونی هستند - سریع و ارزان نیستند

محققان استدلال می نمایند که چهره های انسانی حاوی اندازه زیادی اطلاعات هستند که می توان به راحتی به آنها دسترسی پیدا کرد.

دمای مرکزی بدن فرد با افزایش سن کاهش می یابد، اما تغییرات دمای صورت فرد در طول زمان تا حد زیادی آنالیز نشده بود. تحقیقات اغلب دمای بدن را به اندازه فعالیت متابولیک بالا آنالیز نموده بودند و اکنون به نظر می رسد که این موضوع برای دمای صورت نیز صدق می نماید.

محدودیت های تحقیق

تحقیقات فعلی به وسیله نمونه های داده جمع آوری شده از افراد در چین محدود شده است، بپس تعیین نیست آیا نتایج می تواند به سایر جمعیت ها تعمیم یابد یا خیر. گرمای ساطع شده از صورت نیز می تواند تحت تأثیر محیط و احساسات قرار گیرد، به همین علت است که شرکت نمایندگان در اتاقی با دمای کنترل شده در حالت آرامش تصویر برداری شدند.

تحلیل نمونه خون و تاثیر ورزش

برای آنالیز اینکه چرا تصاویر حرارتی صورت با افزایش سن تغییر می نمایند، محققان نمونه خون 57 فرد سالم از یک بیمارستان در چین را همراه با تصاویر حرارتی و سه بعدی صورت این گروه کوچکتر تحلیل کردند.

تیم تحقیقاتی دریافت که افزایش دما در ناحیه چشم و گونه ها با افزایش فعالیت سلولی مرتبط با التهاب مرتبط است.

در تحقیقی دیگر، محققان از 23 شرکت نماینده خواستند که به مدت دو هفته هر روز طناب بزنند تا ببینند آیا ورزش می تواند بر سن حرارتی صورت تأثیر بگذارد. در خاتمه دوره مطالعه، این گروه به طور میانه پنج سال سن حرارتی خود را کاهش داده بودند، در حالی که همسالان غیرورزشکار آنها تفاوت قابل توجهی نشان ندادند.

نقشه حرارتی صورت قبل و بعد از دو هفته طناب زدن

نقشه حرارتی صورت شرکت نمایندگان قبل و بعد از دو هفته طناب زدن روزانه:

این تحقیق در مجله سل متابولیسم منتشر شده است.

منبع: یک پزشک
انتشار: 15 تیر 1403 بروزرسانی: 15 تیر 1403 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2269

به "الگوهای حرارتی صورت می توانند سرنخ های مهمی درباره سلامتی ارائه دهند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الگوهای حرارتی صورت می توانند سرنخ های مهمی درباره سلامتی ارائه دهند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید