انجمن استانداردهای متاورس با همکاری مایکروسافت، متا و سایر شرکت ها تأسیس شد

به گزارش مجله افتخار، مایکروسافت، متا، اپیک گیمز و 33 شرکت و سازمان دیگر در راستای تبیین استانداردهای متاورس، انجمنی را تحت عنوان استانداردهای متاورس تأسیس کردند؛ وظیفه این انجمن هم بررسی و تبیین استانداردهای مربوط به فناوری هایی نظیر واقعیت افزوده، واقعیت مجازی، متاورس و فناوری های سه بعدی است.

انجمن استانداردهای متاورس با همکاری مایکروسافت، متا و سایر شرکت ها تأسیس شد

همانطور که می دانید، این روزها بحث پیرامون متاورس و دنیای مجازی شدت گرفته و هر روز هم به صورت جدی تری دنبال می شود. اینکه آینده به چه شکلی در این فضای مجازی رقم خواهد خورد هنوز معین نیست چون متاورس را باید یک ایده بلندپروازانه اما نوپا در نظر گرفت که هنوز نمی تواند چشم انداز خوبی از آینده به ما بدهد. اما هرچه که هست، باید یک سری قوانین و استانداردهای خاصی داشته باشد که مایکروسافت به کمک متا و چندین شرکت و سازمان دیگر قرار است روی این موضوع کار کنند.

نکته جالبی که وجود دارد این است که در بین تمام این شرکت ها و سازمان ها، نام چند شرکت معروف نظیر روبلاکس، نیانتیک و اپل دیده نمی شود. شرکت هایی که در زمینه واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، علاقه به فعالیت دارند. اما اینکه چرا این شرکت ها علی رغم علمی که در این زمینه دارند به این گروه ملحق نشدند معین نیست. از جمله شرکت های معروف حاضر در این گروه هم می توان به سونی، کوالکام، انویدیا، کنسرسیوم وب جهانی (W3C)، Interactive Entertainment، یونیتی و Lamina1 اشاره کرد که مورد آخر یک استارت آپ پرداخت بلاک چین است.

اما هدف از ایجاد این انجمن چیست؟ بخشی از هدف تأسیس چنین انجمنی مربوط به تبیین یک سری استانداردها پیرامون فناوری های مرتبط با فضای مجازی و متاورس است. همچنین با توجه به بیانیه مطبوعاتی که خود انجمن استانداردهای متاورس آن را منتشر کرده، به نظر می رسد این گروه قرار است روی پروژه های علمی مربوط به متاورس کار کنند و می خواهند یک سری استانداردهای منسجم و هماهنگ برای این فضا ایجاد کنند. این انجمن در تلاش است تا به یک تعریف ثابت و معین از متاورس هم دست پیدا کند این در حالی است که بسکمک از اعضا حتی نمی دانند ماهیت متاورس چیست و تعریف های مختلفی را از آن ارائه می دهند.

اینطور که به نظر می رسد، این انجمن می خواهد با تبیین استانداردهای باز (Open Standards)، شرایطی را به وجود بیاورد که در آن، توسعه دهندگان بتوانند یک محتوی مشابه را برای پلتفرم های مختلف مرتبط با متاورس توسعه دهند و این امکان را داشته باشند تا داده ها را به راحتی از یک سرویس به سرویس دیگر منتقل کنند. بنابراین متاورس تبدیل شده به یک تعریف مادر از فضای مجازی، واقعیت افزوده، واقعیت مجازی و تمام فناوری های زیرمجموعه آن ها که هر یک برای خود یک سری استانداردهای باز معین دارند و برخی از آن ها هم به انجمن استانداردهای متاورس پیوسته اند تا زیر سایه یک استاندارد واحد قرار بگیرند و یک مجمع واحد را تشکیل دهند.

حال منتظریم ببینیم این انجمن چگونه می تواند به هدفی که می خواهد دست پیدا کند و آیا اصلا این وحدت ادامه دار خواهد بود یا خیر. لازم به ذکر است شرکت های معروفی نظیر اپل، روبلاکس و نیانتیک شاید در ادامه به این چند شرکت اضافه شوند. بنابراین می توان گفت این لیست ثابت نیست و ممکن است تغییر کند.

منبع: The Verge

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 تیر 1401 بروزرسانی: 29 تیر 1401 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2051

به "انجمن استانداردهای متاورس با همکاری مایکروسافت، متا و سایر شرکت ها تأسیس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انجمن استانداردهای متاورس با همکاری مایکروسافت، متا و سایر شرکت ها تأسیس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید