اندیشکده، حقایق نئولیبرالیسم زیر ماسک کرونا

به گزارش مجله افتخار، رسانه آمریکایی به تأثیر بیماری کووید-19 بر آشکار شدن معضلات و تضادهای ایدئولوژی نئولیبرالیسم پرداخته است.

اندیشکده، حقایق نئولیبرالیسم زیر ماسک کرونا

به گزارش گروه بین الملل مجله افتخار ، یک پایگاه آمریکایی در تحلیلی بحران ناشی از شیوع بیماری همه گیر کووید-19 را فراتر از یک بحران پزشکی و بحران سیاسی و ایدئولوژیک دانسته است.

پایگاه تروث آوت در تحلیلی با اشاره به اینکه همه گیری این بیماری از معضلات نئولیبرالیسم پرده برداشته نوشته ریشه این بحران را باید در غفلت دولت های لیبرال از رسیدگی به مسائل سلامت عمومی و محدود کردن فعالیت نهادهای فعال در این حوزه جستجو کرد.

علاوه بر این، این بحران را نه می توان از نابرابری های عظیم موجود در ثروت، قدرت و درآمد که برآمده از ذات سرمایه داری است جدا در نظرگرفت و نه از بحران آموزش ها و ارزش های دموکراتیک.

تروث آوت خاطرنشان کرده همه گیری این بیماری ارتباط تنگاتنگی با سیاسی سازی نظم طبیعی، از طریق حملات جهانی سازی های نئولیبرال به زیست بوم طبیعی انسان ها دارد.

رسانه آمریکایی خاطرنشان کرده یکی از آموزش های محوری در نئولیبرالیسم این است که مسئولیت پذیری فردی تنها راهکار مسائل اجتماعی است و بنابراین، نیازی برای پرداختن به مسائل سیستمی گسترده تر، پاسخگو کردن نهادهای قدرت و یا استقبال از مسئولیت پذیری همگانی و جمعی نیست.

تروث آوت خاطرنشان کرده نئولیبرالیسم برای جلوگیری از همه گیری بیماری هم مسائل اجتماعی را خصوصی سازی و فردی می کند. منتقدان فرهنگی مانند برام لوین و جان اورویج بر همین اساس می گویند نئولیبرالیسم در واقع در صدد جلوگیری از تمامی سیاست هایی است که به معنای واقعی کلمه دموکراتیک هستند، به عبارت دیگر آنها راه را بر هر سیاست برخاسته از همبستگی و برابری جمعی سد می کنند چرا که سیاست دموکراتیک عظیمترین تهدید برای بازار است.

مضاف بر این، تأکید نئولیبرالیسم بر ارزش های تجاری به جای ارزش های مردم سالارانه، اصرارش بر رقابت افراطی و خودخواهی های دور از منطق و ناصبوری اش در برابر اخلاق، عدالت و حقیقت به عاملی برای به محاق رفتن تفکر انتقادی و قضاوت آگاهانه تبدیل شده است.

در ادامه این مطلب آمده است: آمریکایی ها در عصری زندگی می کنند که نئولیبرالیسم دست به جنگ افروزی علیه عموم مردم زده و نابرابری را به عنوان یک فضیلت مورد تقدیر قرار می دهد. این عصر از مفهوم مسئولیت فردی حمایت کرده و همبستگی های اجتماعی را به نابودی می کشاند. آمریکایی های امروز در حال زیستن در برهه ای تاریخی هستند که نگرش های رقابت جویانه و فردگرایی افسارگسیخته مورد تمجید قرار گرفته و اجازه می دهد بازار به الگویی برای ساخت دهی به همه روابط اجتماعی تبدیل شود. قراردادهای اجتماعی تقریباً به نابودی کشانده شده اند و مفاهیم خیر عمومی، تعهدات اجتماعی و اشکال مردم سالارانه همبستگی مورد هجمه واقع شده اند. با شکلی از سرمایه داری گانگستری مواجهیم که فقط به زبان رایجِ بازار از سود، خصوصی سازی و مبادله تجاری سخن به زبان می راند و به انزوا، محروم سازی، رنج بشری و مرگ مشروعیت می بخشد.

نگارنده با یادآوری اینکه جامعه آمریکا طی دهه های گذشته هدف حملات سخت از سوی ایدئولوژی نئولیبرالیسم قرار گرفته نوشته سلسله بحران های اخیر در این کشور تفرقه های نژادی و طبقاتی در این کشور را بیشتر از پیش کرده است. چنین شکافی را اکنون می توان در چهره های میلیون ها کارگری که قادر به دریافت مرخصی با حقوق نیستند، میلیون ها نفری که فاقد بیمه سلامت هستند، و صدها هزار نفری که بی خانمان هستند به وضوح مشاهده کرد، طوری که روزنامه بوستون رویو نوشه از هر 5 آمریکایی یک نفر قادر به پرداخت صورت حساب های ماهانه خوب به طور کامل نیست و 40 درصد آنها هم پس انداز کافی برای پرداخت 400 دلار هزینه غیرمنتظره نیستند.

نئولیبرالیسم آن بیماری همه گیر ریشه داری است که این کمبودها در زمینه تخت های بیمارستان، تجهیزات پزشکی و رفاه جمعی را به بار آورده و این چنین بی تفاوت نابودی حیات بشر را به نظاره نشسته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 907

به "اندیشکده، حقایق نئولیبرالیسم زیر ماسک کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، حقایق نئولیبرالیسم زیر ماسک کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید