نمکی: واکسن کرونای ایرانی تست ها را پاس کرد

به گزارش مجله افتخار، وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم رعایت اصول و شیوه نامه های بهداشتی جهت جلوگیری از ابتلا به کرونا، درباره واکسن این بیماری نیز گفت: همپای حرکت داخلی و ملی، برای خرید واکسن در مجمعی که در سازمان دنیای بهداشت تشکیل شده، شرکت می کنیم و سبد خودمان را در صف خرید هم گذاشتیم تا اگر جایی در دنیا زودتر توانست واکسن را عرضه کند، آن را برای شهروندان مان خریداری کنیم.

نمکی: واکسن کرونای ایرانی تست ها را پاس کرد

به گزارش ایسنا، دکتر سعید نمکی به مناسبت روز خبرنگار در ارتباطی ویدیوکنفرانسی، گفت: پدیده کووید-19 دارد شیوه جدیدی از زندگی را به ما تحمیل می کند. گرچه که اصحاب رسانه بسیار خوش درخشیدند و هم عظمت کار بزرگی که رخ داد را در کنار مدافعان سلامت به تصویر کشیدند و از سوی دیگر هم در جهت ارتقاء دانش بهداشتی کشور، نقش ارزنده ای ایفا کردند.

وی ضمن تبریک روز خبرنگار، گفت: معتقدم یکی از نشانه های بسیار پر اهمیت توسعه یافتگی در همه ممالک داشتن رسانه های پویا و حقیقت جویی است که می توانند در توسعه و اعتلای کشور نقش آفرینی کنند.

نمکی ادامه داد: اگر هر یک از شما اصحاب رسانه دستی برای محبت دراز کردید و ما ندیدیم، به دلیل کم علاقگی نبوده، بلکه به حساب شلوغی ایام بگذارید. وزیر بهداشتی که از روزی که آمده درگیر سیل و زلزله و H 1 N 1 و کرونا شده است و ممکن است پدیده ای از دیدش مغفول بماند. اما بدانید که بعد از خداوند، به دلیل ایمانی که به قلم و اهل قلم و هنر و فرهنگ و رسانه دارم، فکر می کنم موثرترین همراهان ما هستند.

وی درباره شکایت از رسانه ها، گفت: تا به امروز از هیچ رسانه ای شکایت نکردم و به همکارانم نوشتم که اگر قبل از من هم شکایتی از رسانه ای بود، حتما پس گرفته شود. در عین حال در این دوران سخت که سربازان خط مقدم این دفاع را دیدید، عده ای برای تشویش ذهن مردم و برای گسست اعتماد مردم از جامعه پزشکی و وزارت بهداشت کار های تلخی کردند که من را به یاد روز های دفاع مقدس افتادم که بچه هایمان در جبهه می جنگیدند. این واقعا در شرایط جنگی، یک ناجوانمردی تمام و عیار است.

وی درباره وجود دو صدایی در کشور، گفت: دو صدایی حاصل دو برداشت و نگاه است. ما معتقدیم سلامت به عنوان رکن اساسی یک کشور می تواند بر اقتصاد، سیاست و ... اثر بگذارد. برخی ممکن است این موضوع را به گونه دیگری نگاه کنند. به هر حال مملکتی که در تحریم است و مسائل مالی دارد و ممکن است مطالبات اجتماعی سنگینی داشته باشد، عده ای فکر می کنند باید اولویت های دیگری را در کنار سلامت پررنگ دید و شاید حاصل این دو صدایی در کشور چنین چیزی باشد. البته ما تمام تلاش مان را کردیم که این دو صدایی را به تک صدایی و مهار زودرس کرونا بدل کنیم.

نمکی درباره واکسن کرونا نیز گفت: درباره واکسن کرونا در جهان حرف های زیادی مطرح شده است، اما هنوز به نتیجه قابل قبول و 100 درصد در این حوزه نرسیده ایم. این ویروس پیچیده است و مشابه آن را تا به امروز ندیده ایم و در نتیجه تهیه واکسن آن نیز از پیچیدگی های خاص خود برخوردار است.

وی افزود: ما برای اینکه از جهان عقب نمانیم، با شرکت های دانش بنیان، موسسه رازی و پاستور همزمان شروع به ساخت واکسن کرده ایم. می توانم بگویم که در سه - چهار مورد از این همکاری های مشترک، واکسن کرونای ایرانی تست ها را تقریبا پاس کرده است و به زودی وارد ارزیابی بالینی می شویم. حال اینکه این واکسن یا واکسنی در جهان چه زمانی به بازار می آید و آن واکسنی که به بازار می آید طول مدت ایمنی زایی اش چقدر است، مورد تردید همه جهان است.

نمکی ادامه داد: همپای حرکت داخلی و ملی، برای خرید واکسن در مجمعی که در سازمان جهانی بهداشت تشکیل شده، شرکت می کنیم و سبد خودمان را در صف خرید هم گذاشتیم تا اگر جایی در جهان زودتر توانست واکسن را عرضه کند، آن را برای شهروندان مان خریداری کنیم، اما پیشنهاد می کنم که به مردم این را آموزش دهیم که تا زمانیکه واکسن و داروی موثر نیامده، موثرترین کار شستن دست ها، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و شیوه نامه های بهداشتی است.

وزیر بهداشت، در رابطه با جذب نیروی پزشک و پرستار، گفت: در حال جذب حدود 13 هزار نیروی جدید در دو فاز هستیم که قسمت عمده آن ها پزشک، پرستار و کادر بهداشتی و نیرو های مورد نیاز نظام ارائه خدمت است. در رابطه با کارانه و اضافه کار پرسنل بهداشتی درمانی نیز روزی که بنده وزیر شدم به طور متوسط بین 18 تا 24 ماه کارانه عزیزان به تعویق افتاده بود و این در حالی بود که کارانه به اضافه کار گره خورده بود و اولین کاری که انجام دادم رساندن این معوقات به حدود 7 الی 8 ماه بود و همچنین اضافه کار را از کارانه جدا کردیم و اضافه کار ها پرداخت شد.

وی افزود: اکنون در بخش کارانه ها متوسط کشوری بدهی حدود 7 ماهه است که ممکن است در شهری 2 ماه و در شهری 12 ماه باشد. در حال حاضر در حال پرداخت 3 ماه دیگر هستیم تا متوسط معوقات به 3 ماه برسد و با پرداختی جدید بتوانیم به روز باشیم. ما شرمنده همکاران پرستار، پزشک، بهورز و... و. هستیم که عاشقانه در حال خدمت هستند و باید با تقدیر و تشکر به این ایثار پاسخ داد؛ هرچند که باید مسائل مالی این عزیزان را به حداقل برسانیم.

وزیر بهداشت درباره درمان رایگان بیماران کرونایی افاغنه اظهار کرد: همدلی و همراهی ما با کشور افغانستان مختص به امروز نیست و یادم است که حدود 30 سال پیش که مسئولیت بهداشت کشور را برعهده داشتم، در ریشه کنی فلج اطفال در افغانستان و همچنین در خانه های بهداشتی که در مرز خراسان بزرگ آن زمان بود، خانه های بهداشتی درست کردیم و بهورز را با نام به بخش تربیت کردیم. در این دوران هم یکی از اقدامات بزرگ این بود که اعلام کردیم که همه اتباع افغانستانی مبتلا به کرونا را حتی آن هایی که کارت اقامت ندارند، پذیرش کرده و رایگان درمان کنیم. این پدیده در هیچ کجای جهان اتفاق نیفتاد.

وی ادامه داد: ما مفتخریم که در جمهوری اسلامی ایران هیچ کس در دوران کرونا به دلیل سن بالاتر و به دلیل نداشتن امکانات و بضاعت مالی و عدم دسترسی به نظام بیمه ای، بیرون از بیمارستان ها و بدون درمان رایگان نماند. ما در طول این مدت در زمینه سرویس دهی به بیماران خاص و دیالیزی افغانستانی برنامه ریزی کردیم. با توجه به اینکه بسیاری از آن ها توان پرداخت هزینه های درمان را ندارند، درخواست داریم تا از طریق یو ان اچ سی آر و وزارت کشور حداقلی از هزینه های سلامت را به ما بپردازند؛ چرا که بیمارستان های ما به دلیل بیماری کووید 19 در شرایط سختی از نظر درآمد های اختصاصی قرار گرفته اند. بیمارستان های ما 20 تا 25 درصد از آنچه در بودجه شان به عنوان درآمد اختصاصی دیده ایم، در شرایط کنونی محقق می شود. درحالیکه 45 درصد حقوق پرسنل را بیمارستان ها از درآمد های اختصاصی پرداخت می کنند. ما آمار کرونا را به روز داریم و سعی می کنیم آمار بیماران کرونایی و فوتی های افغانستانی را اعلام کنیم.

وزیر بهداشت اظهار کرد: همکاران ما در اقصی نقاط این کشور، مظلومانه تلاش کردند. یکی از بزرگترین رسالت های اصحاب رسانه این است که این عظمت را برای ماندگاری در تاریخ کشور، به تصویر بکشند. من فکر می کنم هنوز هم لایه های ایثارگرانه ای در زیر این مجموعه ها مدفون شدند. بسیاری از بچه های ما در ابتدای هجمه کرونا روز و شب نداشتند. در همین موج جدیدی که رخ داد، می دیدیم که همکاران مان چطور خدمت دهی می کردند، اما از طرفی عده ای هم در جهت تخریب عمل می کردند.

نمکی گفت: در تاریخ کشور ما ممکن است هر 150 سال یکبار چنین اتفاقی رخ دهد. برخی به من می گویند که چقدر بدشانس بودی که در این برهه به وزارت بهداشت آمدی. اما به نظر خودم من بسیار خوشبخت بودم که در این ایام سخت آمدم و خداوند در این ایام سخت مردم، مرا مامور کرد و لایق دانست که بیایم و به داد دل مردم برسم و اگر اندوخته ای از سال های عمرم دارم، به میدان بیاورم. آنچه همکاران ما را در صحنه نگه داشت، عشق بود.

وی افزود: اتفاقی که در وزارت بهداشت می بینیم، اتفاق ویژه ای است و محور همه این تلاش ها عشق است که مار ا به یاد دفاع مقدس می اندازد. در عین حال از اصحاب رسانه نیز سپاسگذاریم که جوانمردی کردند و ما را تنها نگذاشتند و دل به آتش زدند. هرگز این عشق و ایثار را فراموش نمی کنیم.

نمکی در پاسخ به سوالی درباره شرایط یک میلیارد یورویی که قرار بود در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد، گفت: 30 درصد اولیه از این یک میلیارد یورو را دریافت کرده ایم که بخشی از آن در حوزه کاهش درآمد بیمارستان ها به دلیل کرونا صرف شد و بخشی هم برای دارو و تجهیزات پزشکی صرف شده است. همچنین بخش عمده ای از آن در راستای تامین اکسیژن برای مراکز درمانی صرف شده است. همچنین بخشی هم برای توسعه زیرساخت هایی مانند تخت آی سی یو و... صرف می شود. دریافتی جدیدی هم از این اعتبار نداشتیم.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1112

به "نمکی: واکسن کرونای ایرانی تست ها را پاس کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: واکسن کرونای ایرانی تست ها را پاس کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید