ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی ازموفق ترین طرح های اجتماعی وزارت کشور است

به گزارش مجله افتخار، خبرنگاران/ایلام مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری گفت:راه اندازی دودفتر تسهیلگری و توسعه محلی درسال98 درمناطق حاشیه شهر ایلام ازمهمترین آقداماتی بود که باحمایت استاندار محترم ومعاون محترم سیاسی امنیتی اجتماعی انجام شد.

ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی ازموفق ترین طرح های اجتماعی وزارت کشور است

دکتر عهدیه طهماسبی در گفت و گو با مجله افتخار، اظهار کرد: هدف از تاسیس این دفاتر محقق کردن عدالت اجتماعی، ارتقای سطح زندگی، دانش شهروندی و رفع معضلات مناطق حاشیه ای و کم برخوردار است که احتمال بروز آسیب ها اجتماعی در این مناطق بسیار زیاد است.

وی شرح داد: این طرح ازپیروز ترین طرح های اجتماعی وزارت کشور است ، طرح دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی به همه ابعاد اجتماعی و نیازهای مناطق حاشیه نشین پرداخته و به همین دلیل پیروز است، دفتر تسهیلگری و توسعه محلی علاوه بر مسائل روانشناسی و مددکاری به موضوعات اقتصادی، شهرسازی و حقوقی با رویکرد جمع آوری اطلاعات مهم می پردازد و نتیجه این اطلاعات به عنوان مدل برنامه ریزی برای اقدامات مهم شهری و مدیریت اجتماعی در این مناطق مورد بهره برداری قرار می گیرد.

طهماسبی در خصوص چالش های حاشیه نشینی گفت: رویکردهای مختلف و متفاوتی در دنیا برای مواجهه با مسائل مناطق کم برخوردار شهری، تجربه شده است که موثرین رویکرد و شیوه مواجهه با مسائل این مناطق، رویکرد تسهیلگری و توسعه محلی مبتنی بر مشارکت ساکنین است.

مدیرکل اجتماعی و فرهنگی استانداری ایلام تاکید کرد: دفاتر تسهیلگری باید مبتنی بر مشارکت ساکنان محل باشد، فلسفه و روح راه اندازی دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در واقع جلب مشارکت ساکنان محله است و اولین دستاورد ایجاد چنین رویکردی، ایجاد حس تعلق در ساکنان آن محل است. قبل از اینکه دغدغه این را داشته باشیم که در محله باید آب های سطحی و زباله جمع آوری شود و کالبد بهبود پیدا کند، باید ساکنان محله حس تعلق پیدا کنند،یکی از مهمترین وظایف تسهیلگری، ایجاد حس مطالبه گری ساکنان محل از مسئولان و کارگزاران است.

طهماسبی گفت: ایجاد این دفاتر اقدام بسیار شایسته ای است که می تواند به بخش آسیب دیده جامعه کمک کند، امیدواریم بتوانیم زمینه ایجاد این امکان را برای مناطق دیگر نیز فراهم کنیم .

وی ادامه داد: ایجاد دفتر تسهیلگری و توسعه محلی سیاستی برای جلب مشارکت مردم و رفع مسائل و مسایلی است که منجر به آسیب اجتماعی می شود و نیاز به هم افزایی وهمکاری کلیه دستگاههای اجرایی دراین زمینه داریم.

طهماسبی اعلام نمود: با راه اندازی دفاتر تسهیلگری، مشارکت همگانی را که در اصل نظام و قانون مندرج شده،میتوانیم محقق کنیم تا این احساس در همگان غلبه کند که می توانند نقشی مداخله گرانه و تصمیم ساز داشته باشند و با بحث و گفت وگو آنچه برای شهر و محله خود نیاز دارند بیان کنند تا از کالبدهای آسیب زننده، پیشگیری شودوفضایی امن توام با آسایش و آرامش برای شهروندان فراهم کنیم.

وی افزود: توسعه زمانی اتفاق می افتد که همه ابعاد مدنظر باشد،درنظر داریم

با راه اندازی دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی در امور اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و در توانمندسازی اهالی محله ورود کنیم و معتقدیم آمده ایم تا از توانمندی های موجود در منطقه برای توانمندسازی مردم استفاده کنیم.

طهماسبی به تاثیر مشارکت های مردمی در اجرای طرح های مقابله با کرونا ویروس پرداخت.

وی افزود: تا این لحظه دفاترتسهیل گری با اطلاع رسانی و آگاهی دهی به مردم،گندزدایی معابر، توزیع پک های بهداشتی، توزیع سبد های غذایی و.....به کمک مناطق حاشیه نشین شهرایلام شتافتند.

مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری ایلام ادامه داد:باعنایت به باز گشایی مدارس درنظر است با هماهنگی با آموزش و پرورش به کمک دفاتر تسهیلگری درتعدادی از مدارس حاشیه شهرایلام درروز های شنبه ویکشنبه نسبت به توزیع ماسک، دستکش وپد الکلی در راستای توجه به سلامت دانش آموزان اقدام شود.

مدیرکل اجتماعی فرهنگی استانداری گفت:جمعیت مناطق یادشده حاشیه نشین شهر ایلام33475نفراست که بیشترین جمعیت حاشیه نشین استان راتشکیل میدهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 985

به "ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی ازموفق ترین طرح های اجتماعی وزارت کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایجاد دفاتر تسهیلگری و توسعه محلی ازموفق ترین طرح های اجتماعی وزارت کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید