باید در موضوعاتی که به منافع و امنیت ملی مرتبط است، متحد عمل کنیم

به گزارش مجله افتخار، خبرگزاری خبرنگاران- نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین؛ لزوم حفظ اتحاد ارکان نظام، پس از تصویب قانون مجلس را برای اعمال فشار به واضعان تحریم ها به منظور لغو هرچه سریع تر تحریم ها ضروری دانست.

باید در موضوعاتی که به منافع و امنیت ملی مرتبط است، متحد عمل کنیم

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، کاظم غریب آبادی در پاسخ به پرسشی درباره محتوای تفاهم ایران و آژانس گفت: مصوبه هسته ای مجلس در مورد توقف اقدامات داوطلبانه و شفاف ساز و بازرسی های فراپادمانی بسیار معین است و همه ارکان نظام وظیفه دارند که تمام قوانین را اجرا نمایند؛ وزارت امور خارجه، سازمان انرژی اتمی، دولت و کلیت نظام خود را ملزم می دانند که این قانون را اجرا نمایند.

وی اضافه نمود: آن چه در بند 6 قانون مجلس خواسته شده؛ این است که اگر 2 ماه پس از تصویب این قانون، تحریم ها به طور کامل به ویژه در دو حوزه اقتصادی و انرژی لغو نگردد، تمام اقدامات داوطلبانه و فراپادمانی هم متوقف خواهد شد.

آقای غریب آبادی اضافه نمود: براین اساس ما در 27 بهمن؛ نامه ای را به آژانس تحویل دادیم و در سفر مدیرکل آژانس به تهران، هم آقای گروسی و هم آقای صالحی هر دو بر ضرورت احترام به قانون تاکید داشتند و گفتند؛ اگر بر تفاهم احتاقتصادی است باید با رعایت مصوبه مجلس باشد؛ ضمن این که مدیرکل آژانس در نامه ای هم که برای ما ارسال کرد همین موضوع را پذیرفت.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: طبق تفاهم ایران و آژانس؛ ما تعهدات پادمانی را به عنوان یکی از اعضای ان پی تی اجرا می کنیم، اما در حوزه اقدامات داوطلبانه و فراپادمانی به صراحت به مدیرکل آژانس گفتیم که از بامداد 5 اسفند تمام این ها باید متوقف گردد.

وی اضافه نمود: طبق دستورالعملی که بعدازظهر (دوشنبه) از جانب مسئولان سازمان انرژی اتمی به مدیران عامل هسته ای در کشور ابلاغ شد؛ دستور دادند که تمام اقدامات لازم را از ساعت صفر روز سه شنبه 5 اسفند برای اجرای مصوبه مجلس باید انجام دهند؛ بر این اساس تمام اقدامات از همان موعد اتخاذ شد و آژانس هم در جریان نهاده شد.

آقای غریب آبادی گفت: همچنین با مدیرکل آژانس تفاهم شد که فعالیت های ضروری راستی آزمایی طبق یک فهرست ضمیمه، نه به صورت باز و با تفسیر موسع آژانس؛ بلکه به صورت محدود و به مدت سه ماه می تواند انجام گردد.

وی تاکید نمود:، اما در فهرست ضمیمه، هیچ حق و امتیازی برای ادامه فعالیت های راستی آزمایی به آژانس ندادیم و آن چه تفاهم شد این است که ضبط سوابقی که دوربین ها در بعضی از تاسیسات هسته ای نصب است که ما به طور داوطلبانه به آژانس دسترسی یا نظارت داده بودیم؛ این دوربین ها به ضبط تصویر ادامه دهند و ما این تصاویر را ثبت می کنیم و در گوشه ای نگه می داریم و تا سه ماه به هیچ عنوان این تصاویر در دسترس آژانس قرار نمی گیرد.

آقای غریب آبادی اضافه نمود: این موضوع شامل سوابق بعضی فعالیت ها مانند آب سنگین و میزان فراوری، واردات و صادرات این محصول نیز می گردد.

وی گفت: بر این اساس یگانه توافقی که با آژانس کردیم این است که سوابق این فعالیت ها در حوزه های معینی که طبق پیوست بیانیه است حفظ گردد؛ بدون آن که آژانس به آن دسترسی داشته باشد و اگر در این سه ماه، تحریم ها به طور کامل لغو شد به گونه ای که ایران تصمیم بگیرد به اجرای تعهداتش برگردد؛ آن گاه این سوابق را در اختیار آژانس قرار می دهیم.

سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین اضافه نمود: اگر تحریم ها لغو نگردد و ایران اجرای تعهداتش را از سرنگیرد تمام داده ها و اطلاعات پاک خواهد شد.

آقای غریب آبادی تاکید نمود: به صراحت عرض می کنم که این تفاهم با آژانس نقض مصوبه مجلس شورای اسلامی نیست؛ زیرا ثبت اطلاعات همیشه انجام می شد اعم از این که آژانس باشد یا نباشد، اما در پی این تفاهم ما چنین دسترسی را برای آژانس در این شرایط تعریف نکردیم.

وی لغو تمام بازرسی های فراپادمانی آژانس را از دیگر ابعاد تفاهم با این نهاد بین المللی برشمرد.

آقای غریب آبادی گفت: بیانیه ای نیز که شورای عالی امنیت ملی صادر کرد؛ بسیار شفاف است و در آن آورده که بیانیه مشترک آقایان صالحی و گروسی در چارچوب قانون مجلس بوده و به هیچ عنوان، ارکان این قانون را مخدوش نکرده است.

نماینده ایران در آژانس همچنین درباره ضرورت یک صدا بودن مجلس و دولت در اجرای این قانون تاکید نمود: ما باید در موضوعات مختلف که به منافع و امنیت ملی مرتبط است؛ متحد عمل کنیم.

وی توضیح داد: می خواهم از زاویه ای متفاوت به این پرسش پاسخ دهم و معتقدم؛ حتی اگر از قانون هسته ای مجلس به عنوان برگ برنده برای مذاکره نمایندگان نمی توانستیم استفاده کنیم؛ باز باید این کار را می کردیم، زیرا طرف مقابل، تعهداتش را اجرا نمی کند و جمهوری اسلامی چندین سال است که خسارت های بسیاری در حوزه های مختلف متحمل شده است پس چرا ما باید همچنان تعهدات خود را ذیل برجام انجام دهیم؟ به همین یک علت ساده ما باید تعهدات مان را قطع کنیم.

آقای غریب آبادی اضافه نمود: حالا اگر بتوانیم از این قانون به عنوان برگ برنده برای اعمال فشار به سایر طرف های باقی مانده در برجام و یا حتی خود آمریکا استفاده کنیم که تحریم ها را هرچه سریع تر لغو نمایند و شرایط برای احیای برجام و اجرای تعهدات موثر و کامل از جانب تمام طرف ها آماده گردد، امتیاز مضاعف قانون مجلس تلقی می گردد پس هر دو دلیل بسیار معتبر است و ما به چنین قانونی احتیاج داشتیم.

وی گفت: البته اختلاف نظر ها در هنگام تصویب قانون مجلس وجود داشت، اما باید به این نکته کلیدی توجه کرد که تمام این اختلاف نظر ها تا قبل از تصویب قانون بود، اما پس از تصویب آن همه متفق القول اند که آن را اجرا نمایند.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از صدا و سیما، آقای غریب آبادی توضیح داد: به عنوان نماینده جمهوری اسلامی در وین، به ویژه در آژانس می گویم که تا به امروز هیچ دستور یا توصیه ای از ارکان دولت یا وزارت خارجه دریافت نکردم که درباره اقدامات مربوط به اجرای این قانون، مقداری صبر کنیم؛ بلکه همه تاکید داریم که مر قانون باید در زمانبندی خاص خودش اجرا گردد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1478

به "باید در موضوعاتی که به منافع و امنیت ملی مرتبط است، متحد عمل کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید در موضوعاتی که به منافع و امنیت ملی مرتبط است، متحد عمل کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید