بیش از 100 کشور 70 هزار بار به مقالات ایرانی استناد کرده اند

به گزارش مجله افتخار به نقل از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دکتر رضا ملک زاده در همایش پژوهشی کلان منطقه 7 کشوری در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: بیش از یکصد کشور در دنیا بالغ بر 70 هزار بار به مقالات ایرانی استناد کرده اند، در حال حاضر نیز 118 کشور نزدیک به 4 میلیون بار مقالات ایرانی را دانلود کرده اند.

بیش از 100 کشور 70 هزار بار به مقالات ایرانی استناد کرده اند

وی با بیان اینکه هم اکنون رتبه و جایگاه ایران از نظر تعداد مقالات و مستندات در دنیا ارتقا یافته و به 16 رسیده است، ادامه داد: دانشگاه های علوم پزشکی به منظور ارتقای رتبه پژوهشی خود باید اقدام به طرح های پژوهشی مشترک در سطح ملی و بین المللی کنند.

ملک زاده با اشاره اینکه 4 شاخص پژوهشی داریم که ورود به آنها جایگاه و رتبه دانشگاه ها را ارتقا می دهد، اضافه کرد: لازم است تیم های پژوهشی در دانشگاه ها ایجاد کنیم، هم اکنون بسترهای آن در سطح دانشگاه ها وجود دارد و از این تیم ها باید حمایت شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اعلام اینکه دانشگاه ها نباید بودجه پژوهشی خود را صرف امورات دیگر کنند و باید همان مقدار اعتبارات در جهت ارتقای بار علمی دانشگاه ها در نظر گرفته شود، اضافه کرد: اگر چه امروز آموزش و تقویت نیروی انسانی و بهداشت و درمان از دیگر امورات دانشگاه ها است اما آنچه از عنوان دانشگاه ها مشخص است این است که بیش از هر چیز دیگری بار علمی خود را با تقویت پژوهش ارتقا دهند.

ملک زاده گفت: نباید محدودیت های بودجه ای در دانشگاه ها باعث شود بودجه پژوهشی را در بخش های دیگر صرف کنند.

وی تاکید کرد: وضعیت تولید علم در اصفهان رشد خوبی داشته است و در حوزه پزشکی بالینی و رشته داخلی شاهد رشد هستیم، ولی جای کار در حوزه پژوهش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بسیار زیاد است و نیاز به افزایش طرح های پژوهشی مشترک ملی و بین المللی این دانشگاه با دانشگاه های دیگر دیده می شود.

احداث مرکز تحقیقات پیش بالینی و اتاق تمیز در اصفهان

دکتر طاهره چنگیز رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در نشست گفت: احداث مرکز تحقیقات پیش بالینی و اتاق تمیز را در اصفهان در دستور کار داریم.

وی گفت: چون عمده درآمد دانشگاه از محل درمان است بنابراین تعهد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مبنی بر کاهش هزینه های بیمه باعث شد بیش از 10 درصد شاهد کاهش درآمد بیمه ای و درآمد درمانی در سال گذشته باشیم.

چنگیز ادامه داد: هر ساله بودجه زیادی به عنوان یک درصد سهم حوزه پژوهش مشخص می شود، اما درآمدهای پیش بینی شده و یا نقدینگی محقق نمی شود، به عنوان مثال از 1,200 میلیارد تومان درآمد پیش بینی شده این دانشگاه، تنها یک هزار میلیارد تومان محقق شد که عملاً 500 میلیارد آن بصورت مطالبات از بیمه باقی ماند و نقدینگی آن تا پایان سال 97 در اختیار دانشگاه قرار نگرفت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: تخصیص 3 میلیارد و 700 میلیون تومان از سال گذشته، به معاونت پژوهشی محقق شد و از باقیمانده دِین سال 97 دانشگاه به حوزه پژوهش از محل یک درصد نیز امسال توانستیم حدود 3 میلیارد تومان تخصیص دهیم.

وی گفت: بحران نقدینگی دانشگاه در اسفند سال 97 به جایی رسید که برای فراهم کردن تجهیزات و لوازم ضروری درمانی مجبور به دریافت وام 60 میلیارد تومانی با سود 18 درصد شدیم.

چنگیز از تکمیل پژوهشکده قلب و پژوهشکده بیماری های غیر واگیر دار، همچنین تاسیس مرکز مهارت های تجهیزات پزشکی، تکمیل سوله های پارک علم و فناوری سلامت و استقرار 40 شرکت دانش بنیان در پارک علم وفناوری سلامت خبر داد.

کارنامه پژوهشی برای پژوهشگران اصفهان صادر می شود

دکتر شقایق حق جوی جوانمرد معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در این نشست گفت: به منظور رتبه بندی علمی پژوهشگران اصفهان کارنامه پژوهشی برای آنها صادر شده است.

وی گفت: در حال حاضر بالغ بر 11 هزار پژوهشگر بالقوه داریم که اعطا و صدور کارنامه پژوهشی به آنها ضمن اینکه باعث می شود خود پژوهشگران از وضعیت و رتبه علمی خود مطلع شوند و برای ارتقا و رفع ضعف های خود تلاش کنند، سبب شده است معاونت پژوهشی هم از استعدادها و ظرفیت های کامل پژوهشگران خود مطلع شود.

حق جوی اضافه کرد: از بین یک هزار اعضای هیئت علمی معاونت پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بالغ بر 300 محقق و پژوهشگر فعال داریم که دارای طرح و برنامه پژوهشی و حضور در عرصه پژوهش هستند و 600 عضو هیئت علمی دیگر معاونت، کمترین میزان مشارکت را دارند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان شرح داد: صدور کارنامه پژوهشی برای پژوهشگران باعث شد توزیع مناسب منابع و بودجه پژوهشی را در بین پژوهشگران داشته باشیم و بر اساس عملکرد پژوهشگران بودجه را تقسیم بندی کنیم.

وی اضافه کرد: با صدور کارنامه پژوهشی برای ما مشخص شد هم اکنون 17 و 18 فن آور فعال در بین اعضای هیئت علمی وجود دارد.

حق جوی از تخصیص 10 میلیون تومان بودجه به پژوهشگران کم فعال تا 100 میلیون به پژوهشگران فعال خبر داد و اضافه کرد: با اعطا و صدور کارنامه پژوهشی توانستیم پاسخگویی خوبی در اجرا داشته باشیم.

وی از تشکیل کمیته پژوهشی دانشجویان خبر داد و اضافه کرد: در سال گذشته 93 کارگاه آموزشی برای دانشجویان پژوهشی برگزار گشت، همچنین 18 هزار ساعت آموزش صورت گرفت که منجر به چاپ 215 مقاله و 86 طرح پژوهشی و بالغ بر 201 میلیون تومان حمایت از طرح های پژوهشی شد و 102 میلیون تومان اعتبار برای برگزاری کارگاه های آموزشی تخصیص یافت و 10 میلیون تومان نیز حمایت مالی از وزارتخانه دریافت کردیم.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: همچنین در لوای کارنامه پژوهشی یک داشبورد برای اعضای هیئت علمی تعریف کردیم که بدانند چقدر از بودجه مالی خود را هزینه کرده اند و چه مقدار باقی مانده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 242

به "بیش از 100 کشور 70 هزار بار به مقالات ایرانی استناد کرده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 100 کشور 70 هزار بار به مقالات ایرانی استناد کرده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید