تحقق 94 درصدی درآمدهای مالیاتی در2 ماهه 1400

به گزارش مجله افتخار، تهران (پانا) - طی سال های اخیر و با تشدید تحریم ها که درآمدهای نفتی را به حداقل رساند، مالیات توانست سهم قابل توجهی درتأمین مالی بودجه و کشور ایفا کند. درحالی که درسال های نه چندان دور درآمدهای مالیاتی به طور کامل محقق نمی شد، اما از سال 1398 برای اولین بار حدود 101 درصد از درآمدهای مالیاتی محقق شد.

تحقق 94 درصدی درآمدهای مالیاتی در2 ماهه 1400

به گزارش ایران، درسال گذشته نیز که همه گیری کرونا به تحریم ها اضافه کرده شد، همچنان مالیات مهم ترین تأمین کننده مالی کشور بود. با وجودی که دراین سال برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا بسیاری از مؤدیان با بخشودگی مالیاتی و تعویق درپرداخت مالیات ها روبرو شدند، اما بررسی آمارها نشان می دهد که میزان تحقق درآمدهای مالیاتی دریکی از بالاترین سطوح سال های اخیر قرار گرفته است.

این درحالی است که اگر با شیوع کرونا که به بخش اعظم کسب و کارهای کشور آسیب رساند روبرو نبودیم، به طور قطع امکان کسب درآمد مالیاتی بیشتری برای کشور میسر بود.

گفتنی است طبق مصوبات شصت و هفتمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، تسهیلات ویژه ای برای کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا درسال جاری درحوزه های بانکی، مالیاتی و بیمه ای پیش بینی شده است. درهمین راستا در روز 17 خرداد ماه جاری، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با توجه به شرایط خاص ناشی از شیوع ویروس کرونا در کشور، تسهیلات جدید مالیاتی به منظور حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا را گفت.

امیدعلی پارسا، با صدور بخشنامه ای، احکام مالیاتی در حمایت از مشاغل آسیب دیده را به ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور ابلاغ کرد.

در متن این بخشنامه آمده است: صدور، تجدید یا تمدید پروانه کسب و کار اشخاص حقیقی و حقوقی، موضوع ماده (186) قانون مالیات های مستقیم تا تاریخ 31 شهریورماه سال جاری نیاز به استعلام و ارائه گواهی پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی قطعی شده، نخواهد داشت.

براساس این بخشنامه صنوف بشدت آسیب دیده از ویروس کرونا، از بخشودگی کامل جرایم مربوط به عدم تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش اضافه کرده اشخاص حقیقی در موعد مقرر قانونی برای دوره های دوم و سوم سال 1399 برخوردار می شوند. همچنین درخصوص صنوف یاد شده، اقساط معوق و سررسید شده مالیات برعملکرد و مالیات بر ارزش اضافه کرده طی سال 1399 آنان حداکثر تا تاریخ انتها خردادماه امهال می شود.

درآمدهای مالیاتی در2 ماهه سال جاری 94 درصد محقق شد

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امورمالیاتی کشور درگفت و گو با ایران با اشاره به تحقق کامل درآمدهای مالیاتی گفت: بررسی ها نشان می دهد که در دو ماهه نخست سال جاری 94 درصد از درآمدهای مالیاتی محقق شده است.

محمد مسیحی اضافه کرد: درسال گذشته نیز سازمان امور مالیاتی 192.5 هزار میلیارد تومان مالیات وصول کرد که رقم محقق شده 37 درصد بالاتر ازعملکرد سال 98 است. بدین ترتیب وصول درآمدهای مالیاتی در سال 99 به طورکامل محقق شد که درمقایسه با سال 1398 رشد 107 درصدی داشته است.

برهمین اساس دراکثر بخش ها شاهد رشد درآمدها نسبت به دوره های قبل هستیم، به طوری که میزان وصول مالیات از بخش مالیات بردرآمد 39.5 هزارمیلیارد تومان بود که نسبت به سال 98 معادل 36 درصد افزایش داشته است. همچنین در بخش مالیات های مستقیم با وصول 119 هزار میلیارد تومان تحقق 136 درصدی نسبت به رقم مصوب قانون بودجه سال 99 و رشد 46 درصدی نسبت به عملکرد سال 98 داشته ایم.

از سوی دیگر، دربخش درآمد مالیات از کالا و خدمات شاهد رشد 23 درصدی و در بخش مالیات مستقیم اشخاص حقوقی رشد 27 درصدی نسبت به سال 98 به ثبت رسیده است، اما با این حال شیوع کرونا باعث شد تا دربرخی از بخش ها درآمدهای مالیاتی کاهش یابد. برهمین اساس محدودیت ها و کاهش ترددها به دلیل کرونا، میزان سوخت مصرفی در کشور را کاهش داد. در سال 99 حدود 6 هزار میلیارد تومان مالیات از فرآورده های نفتی دریافت شد که 14 درصد نسبت به سال 98 کاهش داشته است. همچنین در بخش عوارض خروج از کشور شاهد کاهش 86 درصدی هستیم. علاوه براین، نرخ مالیات بر عملکرد برای واحدهای تولیدی نیز از 25 به 20 درصد کاهش یافته است.

دلایل پنجگانه رشد درآمدهای مالیاتی در دوران کرونا

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امورمالیاتی درپاسخ به این پرسش که با وجود بخشودگی های مالیاتی و همچنین تأثیر کرونا درمالیات ستانی از برخی از بخش ها، چگونه میزان تحقق درآمدهای مالیاتی رکورد زده است؟ گفت: طی سال های اخیر با مجموعه اقداماتی که در نظام مالیاتی صورت گرفت، زمینه برای فرارمالیاتی بشدت کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: دراین دوران با وجودی که تحریم از یک سو و شیوع کرونا از سوی دیگر تأثیر زیادی براقتصاد ایران و به تبع آن بخش مالیات داشت، با اقدامات پنجگانه انجام شده در سازمان امور مالیاتی نه تنها درآمدهای مالیاتی کاهش نیافت، بلکه بیش از تکالیف بودجه نیز محقق شده است.

مسیحی توضیح داد: یکی از این اقدامات تمرکز بر پرونده های مهم مالیاتی بود که موجب شد تا درآمدهای مالیاتی رشد کند. همچنین تسریع در فرایندهای مالیاتی و قطعیت مالیات ها نیز یکی دیگر از اقدامات انجام شده دراین زمینه بوده است.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه براین، استفاده از ظرفیت های قانونی بخشودگی جرایم موجب شد تا بخشی از مؤدیان برای بهره مندی از این بخشودگی، اصل مالیات خود را پرداخت کنند.

به گفته وی، مقابله با فرار مالیاتی بخصوص از طریق رصد تراکنش های بانکی دراین خصوص اثر قابل توجهی داشته است. گفتنی است براساس اعلام سازمان امور مالیاتی ،میزان فرارمالیاتی درحدود 40 هزارمیلیارد تومان برآورد می شود که با تمرکز روی این بخش و شناسایی مؤدیان جدید، تور مالیاتی دراقتصاد ایران گسترش بیشتری پیدا کرده است. برای مثال در جریان بررسی تراکنش های بانکی در تهران معین شد که شخصی در سال 93 بالغ بر 3 هزار و 600 میلیارد تومان گردش حساب داشته است، این فرد در قبال دریافت ماهانه 2 میلیون تومان، حساب بانکی خود را به دیگری اجاره داده است.

وی درخصوص پنجمین اقدام انجام شده برای افزایش درآمدهای مالیاتی اظهارکرد: یکی دیگر از اقدامات انجام شده، مقابله با شرکت های صوری و کاغذی است. براساس گفته های وی، بیش از 5 هزار شرکت کاغذی و صوری در اقتصاد کشور که نظام های بانکی رتبه بندی و مالیاتی را مستأصل کرده اند، شناسایی شده اند. با توجه به افزایش هزینه تخلفات، تعداد شرکت های صوری درکشورکاهش یافته است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 تیر 1400 بروزرسانی: 16 تیر 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1641

به "تحقق 94 درصدی درآمدهای مالیاتی در2 ماهه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق 94 درصدی درآمدهای مالیاتی در2 ماهه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید