تشریح تسهیلات و اعتبارات اعطایی نظام بانکی در راستای حمایت از اقشار آسیب دیده از کرونا، راه اندازی سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات)

به گزارش مجله افتخار، خبرنگاران - اعطای بیش از 12 میلیون فقره وام ازدواج، اعطای تسهیلات به 373 هزار واحد تولیدی آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا، ایجاد قریب به 260 هزار شغل جدید در مناطق روستایی و عشایری و خودکفایی بیش از 480 هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد بخشی از آثار و حمایت های نظام بانکی کشور از اقشار آسیب پذیر کشور بوده است.

تشریح تسهیلات و اعتبارات اعطایی نظام بانکی در راستای حمایت از اقشار آسیب دیده از کرونا، راه اندازی سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات)

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی در گزارشی به تشریح تسهیلات و اعتبارات اعطایی نظام بانکی در راستای حمایت از اقشار آسیب دیده از کرونا، زوج های جوان، محرومان و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی و عشایری پرداخت.

سید علی اصغر میرمحمد صادقی با اشاره به قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری مصوب سال 1396 گفت: طبق این قانون مقرر شد که منابع حاصل از تلفیق منابع صندوق توسعه ملی به مبلغ 1.5 میلیارد دلار با منابع داخلی بانک های عامل(به صورت 50 - 50) صرف اعطای تسهیلات با نرخ متوسط 6 درصد برای ایجاد اشتغال در روستاها، مناطق عشایری و شهرهای زیر ده هزار نفر جمعیت با اولویت مناطق مرزی شود.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی افزود: بر اساس آخرین عملکرد ارائه شده توسط سامانه نظارتی بابت اجرای قانون مذکور تا تاریخ 30 آذرماه 1399، میزان تسهیلات پرداخت شده به طرح های اشتغالزایی در بانک های عامل حدود 120 هزار میلیارد ریال، تسهیلات طرح های مصوب شده در بانک های عامل معادل حدود 131.3 هزار میلیارد ریال و تسهیلات طرح های منعقدشده در بانک های عامل حدود 128 هزار میلیارد ریال است که این تسهیلات منجر به ایجاد حدود 260 هزار شغل جدید شده است.

در 9 ماهه ابتدایی سال 1399، 659 هزار نفر از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره بردند

میرمحمد صادقی گفت: تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از جمله موارد با اهمیت بخش های تسهیلاتی شبکه بانکی کشور بوده و از سال 1364 و پس از اجرای قانون عملیات بانکی بدون ربا از سوی بانک های عامل به متقاضیان پرداخت شده است و تا قبل از سال 1394 در قوانین بودجه سنواتی لحاظ نشده بود.

وی در این خصوص افزود: بانک مرکزی در راستای تسهیل در امر ازدواج جوانان، امکان بهره مندی آحاد جوانان از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و ساماندهی و رصد اعطای تسهیلات یادشده، اقدام به راه اندازی سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال 1388 کرد.

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی ادامه داد: بر همین اساس و به استناد آمار مأخوذه از سامانه یادشده، از ابتدای ایجاد سامانه ازدواج تعداد حدود 12 میلیون و 258 هزار فقره تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به مبلغ حدوداً 1.172.000 میلیارد ریال پرداخت شده که سهم پرداخت تسهیلات موصوف در سال جاری تا تاریخ 30 آذرماه 1399، تعداد حدوداً 659 هزار فقره به مبلغ 344 هزار میلیارد ریال بوده است.

این مقام مسئول بانک مرکزی تاکید کرد: از جمله موارد مندرج در قوانین بودجه سنواتی که مشمول دریافت تسهیلات قرض الحسنه از نظام بانکی می شوند می توان به اشتغال زایی (افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، ستاد اجرائی فرمان حضرت امام(ره)، ایثارگران و اشتغال خانگی)، ستاد دیه، کارکنان ارتش جمهوری اسلامی ایران، ایجاد نیروگاه خورشیدی، حمام روستایی، ودیعه مسکن، نیازهای ضروری، ازدواج، ضروری کارکنان و بازنشستگان ناجا، تسهیلات به بیماران صعب العلاج، سرطانی و زوج های نابارور، تسهیلات جهیزیه، ازدواج به کارکنان و بازنشستگان و فرزندان آنها و ودیعه مسکن برای کارکنان و بازنشستگان ارتش، سپاه و وزارت دفاع، تسهیلات به منظور توانمندسازی، خرید انشعابات، توسعه تاسیسات خانگی و کارگشایی امور به متقاضیان روستایی و سایر موارد اشاره کرد.

میرمحمد صادقی در ادامه یادآور شد: سهم تخصیص یافته برای تسهیلات یاد شده در سرفصل های اشاره شده، از رقم 19.237 میلیارد ریال در سال 1392 به رقمی بالغ بر 601.168 میلیارد ریال در سال 1399 رسیده است.

وی افزود: بر اساس آمار ماخوذه از کمیته امداد امام خمینی (ره) با اعطای تسهیلات اشتغالزایی از محل منابع قرض الحسنه، تا به امروز حدود 483 هزار نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد از این شرایط خارج و خودکفا شده اند.

373 هزار واحد تولیدی تسهیلات کرونایی دریافت کرده اند

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی در مورد تسهیلات پرداختی به کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا گفت: با عنایت به مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا در مورد اعطای تسهیلات به کسب و کارهای آسیب دیده ناشی از ویروس کرونا، تعداد 506.908 واحد مشمول مصوبات کرونا تا تاریخ 13 دی ماه 1399 به شعب بانکی ارجاع شده اند که از این تعداد، حدود 373 هزار واحد با 642 هزار نفر شاغل در مجموع مبلغ حدوداً 81 هزار میلیارد ریال تسهیلات را دریافت کرده اند.

وی افزود: در راستای اجرای مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا و حمایت از مستاجران کم درآمد در شرایط اقتصادی تحمیل شده بر کشور ناشی از شیوع ویروس کرونا، بر اساس گزارش دریافتی از سامانه جامع طرح اقدام ملی مسکن تا به امروز به حدود 170 هزار نفر جمعاً به مبلغ 35 هزار میلیاردریال تسهیلات کمک هزینه ودیعه مسکن پرداخت شده است.

میرمحمد صادقی به تصمیمات متخذه در جلسات ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر لزوم اعطای تسهیلات 10 میلیون ریالی با کارمزد 4 درصد به یارانه بگیران معیشتی اشاره کرد و گفت: در مورد این مصوبه، در پنج مرحله مجموعاً به تعداد 21.569.106 فقره تسهیلات 10 میلیون ریالی به متقاضیان واجد شرایط (اعم از متقاضیان عادی و نیروهای مسلح معرفی شده توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان هدفمند سازی یارانه ها) پرداخت شده است. همچنین، متعاقب چهل وپنجمین جلسه این ستاد نیز در دو مرحله مجموعاً به تعداد 6.993.131 فقره تسهیلات 10 میلیون ریالی به یارانه بگیران معیشتی پرداخت شده است.

در 8 ماهه ابتدایی سال 1399، مبلغ 10433.5 هزار میلیارد ریال تسهیلات به بخش های اقتصادی اعطا شده است

به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی، تسهیلات پرداختی بانک ها طی هشت ماهه ماهه ابتدای سال 1399 در مقایسه با دوره مشابه سال قبل مبلغ 5119.5 هزار میلیارد ریال (معادل 96.3 درصد) افزایش داشته است.

میرمحمدصادقی یادآور شد: ذکر این نکته ضروری است با توجه به بهبود روش های گزارش گیری و همچنین تکمیل و اصلاح اطلاعات موجود در سامانه های بانک مرکزی توسط بانک ها و موسسات اعتباری، اطلاعات تسهیلات پرداختی در هشت ماهه نخست سال 1398 از 5313.9 هزار میلیارد ریال به 5710.4 هزار میلیارد ریال تعدیل شده است که با اعمال این تعدیل، رشد تسهیلات پرداختی طی 8 ماهه ابتدای سال 1399 نسبت به دوره مشابه سال قبل از 96.3 به 82.7 درصد می رسد.

وی درباره عوامل دیگری که بر افزایش تسهیلات پرداختی تاثیرگذار بوده اند، گفت: از جمله این موارد می-توان به افزایش منابع بانک ها و موسسات اعتباری، تسهیلات پرداختی به اقشار آسیب دیده از شیوع کرونا، تسهیلات ودیعه مسکن مستاجران و افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت های کارگزاری فعال در بازار سرمایه اشاره کرد. به نحوی که، چنانچه رقم تسهیلات (مستقیم) پرداختی بابت کرونا و همچنین آثار ناشی از افزایش تسهیلات پرداختی به شرکت های کارگزاری مزبور از کل تسهیلات پرداختی طی هشت ماهه ابتدایی سال 1399 خارج شود، رشد پیش گفت از 82.7 درصد به 61.3 درصد تعدیل خواهد شد.

راه اندازی سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات)

میرمحمدصادقی درباره راه اندازی و بهبود مستمر عملکرد سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات بانکی(سمات) گفت: سامانه تسهیلات و تعهدات بانکی بانک مرکزی با هدف تجمیع اطلاعات و اعتبارسنجی مشتریان شعب بانک های کشور از سال 1383 راه اندازی شد. این سامانه اطلاعات مربوط به آخرین شرایط تسهیلات اعطایی به مشتریان، اعتبارات ریالی و ارزی گشایش شده و نیز ضمانتنامه های ارزی و ریالی صادر شده را از شبکه بانکی کشور جمع آوری و تجمیع کرده و برای بانک/ مؤسسه اعتباری امکان استعلام برخط از این زیرساخت را به منظور انجام اعتبارسنجی مشتریان قبل از ارائه هرگونه تسهیلات، گشایش اعتبار و یا صدور ضمانتنامه و نیز افتتاح حساب جاری فراهم کرده است.وی افزود: با توجه به پیشرفت فناوری و لزوم افزایش سرعت و دقت در فرآیند ارسال اطلاعات تسهیلات و تعهدات پرداخت یا ایجاد شده توسط شبکه بانکی کشور به سامانه مذکور، بانک مرکزی با اهتمام بر بهینه سازی فرآیندهای قبلی، سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات) را از تاریخ 25 خرداد ماه 1398 راه اندازی و جایگزین سامانه قدیم تسهیلات و تعهدات کرد که افزایش سرعت و کیفیت فرآیند ارسال اطلاعات بانک ها و مؤسسات اعتباری به این سامانه، ایجاد قابلیت اخذ گزارش در سطوح خرد و کلان حوزه تسهیلات و تعهدات، احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی و غیرایرانی ثبت شده در سامانه سمات از بستر سامانه نهاب از جمله مهمترین تغییرات ایجاد شده در سامانه سمات نسبت به نسخه قدیم است.

وی در ادامه یادآور شد: علاوه بر این با توجه به اینکه سامانه سمات به عنوان بانک جامع اطلاعات تسهیلات و تعهدات اشخاص، نزد شبکه بانکی کشور بوده و تمام بانک ها و مؤسسات اعتباری، آخرین شرایط بدهی اشخاص را در این سامانه اعلام می کنند، طی همکاری با سازمان برنامه و بودجه کشور و با هدف احصاء جامع بدهی های دولت ناشی از تضامین صادره، ارتباط برخط سامانه جامع مدیریت تضامین دولت و سامانه سمات ایجاد و این موضوع طی بخشنامه ای به منظور اجرا به شبکه بانکی ابلاغ شد.

راه اندازی سامانه سیاح (سامانه یکپارچه الکترونیکی حساب های بانکی)

مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی با اشاره به راه اندازی سامانه سیاح (سامانه یکپارچه الکترونیکی حساب های بانکی) گفت: بانک مرکزی با راه اندازی سامانه حساب های مشتریان شبکه بانکی کشور(سیاح) نسبت به ثبت اطلاعات تمام حسابها از تاریخ 3 خرداد ماه 1399 به صورت وب سرویس در سامانه سیاح و اخذ کد رهگیری براساس تکالیف قانونی اقدام و این مهم را در 3 فاز اجرایی کرده است.

در فاز اول این طرح حدود 94 درصد از اطلاعات حسابهای مشتریان حقیقی و حقوقی که مربوط به حسابهای قبل از راه اندازی وب سرویس سامانه سیاح بوده به صورت فایل دریافت شد که حدودا شامل اطلاعات 600 میلیون حساب در شبکه بانکی است. در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می کند. درخصوص شرکتها و سازمانها به صورت موردی، مطابق مستندات قانونی و اعلام اداره بررسی های حقوقی، دسترسی به منظور تطبیق شماره یا شناسه ملی با شماره شبا فراهم می شود.

وی با اشاره به فاز دوم سامانه سیاح عنوان نمود: وب سرویس سامانه سیاح از تاریخ 3 خرداد ماه 1399 درشبکه بانکی راه اندازی و مقرر شد از تاریخ مذکور مابقی حسابهای قبلی به صورت فایلی و همچنین تمام حسابهایی که در شبکه بانکی بعد از آن تاریخ افتتاح خواهند شد به صورت آنی و برخط در سامانه سیاح ثبت و کد رهگیری دریافت کنند که در حال حاضر در بیشتر بانکها اجرایی شده است.

میرمحمدصادقی درخصوص فاز سوم گفت: ارایه سرویس از سامانه سیاح برای قوه قضاییه و وزارت امور اقتصادی و دارایی مطابق با تکالیف قانونی از جمله استعلام شماره حساب، مسدودی حساب و رفع مسدودی حساب به طوری که در حال حاضر قوه قضائیه از سرویس یاد شده برای اخذ استعلام اطلاعات حساب اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده می کند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 25 بهمن 1399 بروزرسانی: 25 بهمن 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1382

به "تشریح تسهیلات و اعتبارات اعطایی نظام بانکی در راستای حمایت از اقشار آسیب دیده از کرونا، راه اندازی سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشریح تسهیلات و اعتبارات اعطایی نظام بانکی در راستای حمایت از اقشار آسیب دیده از کرونا، راه اندازی سامانه متمرکز اطلاعات تسهیلات و تعهدات (سمات)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید