جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

به گزارش مجله افتخار، فرایند صعودی روز گذشته همچنان در بورس ادامه دارد. دست کم در ابتدای معاملات امروز شاهد رنگ سبز برای نماد های شاخص ساز هستیم. این بار تعداد بیشتری از نماد های بازار سرمایه با فرایند صعودی همراهی می نمایند. اتفاقی که باعث شده بعد از گذشت 30 دقیقه از شروع معاملات شاهد افزایش هفت هزار و 457 واحدی شاخص کل بورس باشیم. عمده رشد این شاخص بر دوش نماد های فملی، فارس، فولاد، شپنا، شستا، شبندر و شتران بوده که انگار موتورشان به تازگی روشن شده است. در 30 دقیقه ابتدای معاملات شاخص کل 64 صدم درصد و شاخص هم وزن 11 صدم درصد رشد کردند که نشان می دهد شرایط برای شرکت های عظیم بهتر است.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 21 اردیبهشت 1400

یک سوم نمادها با فرایند صعودی شاخص همراه شدند

به گزارش خبرنگاران، در ساعات ابتدایی معاملات امروز سه شنبه 21 اردیبهشت ماه 1400، حدود یک سوم از نماد های بورسی رنگ سبز به خود گرفته اند. تا اینجای کار تقریبا 226 نماد دست کم یک معامله داشته اند که از این تعداد شاهد افزایش قیمت سهام در 78 نماد هستیم و 148 نماد همچنین به فرایند نزولی ادامه می دهند. در بازار فرابورس هم از بین 139 نماد معامله شده 87 نماد قرمزپوش هستند و 32 نماد با رنگ سبز به تابلو بورس آمده اند.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز سه شنبه 21 اردیبهشت ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

رنگ سبز در ابتدای معاملات امروز کل نقشه بازار بورس را در بر گرفته است. با تغییر فرایند گروه فرآورده های نفتی، تعداد نماد های بیشتری در جهت صعودی قدم برداشته اند. بیشترین آمار معاملات به صندوق های ETF اختصاص دارد که در آن پالایش 4.7 درصد و دارا یکم 1.4 درصد رشد نموده و دیگر صندوق های سهامی عموما در حدود دو درصد افزایش قیمت دارند. در گروه فلزات اساسی شاهد ادامه دار بودن موج تقاضا برای نماد های فملی، ذوب، فولاد و فاسمین هستیم. دیگر نماد ها مثل فخوز، کاوه و فباهنر هم با افزایش قیمت روبرو شده اند. در بین فرآورده های نفتی برای هر چهار نماد اصلی پالایشی یعنی شپنا، شبندر، شتران و شبریز صف خرید تشکیل شده است. این نماد ها تا دو روز پیش صف فروش سنگینی داشتند. خودرویی ها فرایند نزولی را کنار گذاشته، اما هنوز لباس سبز به تن ننموده اند. امروز خساپا و خودرو در حد دو درصد رشد نموده و نماد های کوچک همچنان قرمزپوش هستند. سرمایه گذاری ها اغلب به جهت صعودی پا گذاشته اند و شاهد افزایش قیمت سهام واعتبار، وساپا، وخارزم و ... هستیم. در گروه محصولات شیمایی قیمت سهام شگویا، فارس، نوری، شیران و شغدیر بیش از پنج درصد رشد نموده و اغلب گروه با رنگ سبز به تابلو معاملات آمده اند. در بین دارویی ها برکت تنها نماد سبزرنگ است. بانکی ها که زمانی در خط مقدم جهت صعودی قرار داشتند امروز توان چندانی ندارند و عموما نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می شوند. شرکت های چند رشته ای صنعتی، استخراج کانه های فلزی، عرضه برق و گاز، فراوری محصولات رایانه ای و پیمانکاری صنعتی از دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز هستند.

عقب نشینی ناچیز صف های فروش

60 درصد نماد های بازار سرمایه با وجود جهش شاخص کل همچنان صف فروش دارند. تعداد نماد های دارای صف فروش نسبت به روز های گذشته تنها 50 نماد کاهش پیدا نموده و همچنان 360 نماد صف فروش دارند. ارزش کل صف های فروش در بازار صعودی امروز حدود پنج هزار و 100 میلیارد تومان است که نسبت به روز های نزولی بازار کمتر از 10 درصد کاهش داشته است. در آن سو حدود 44 نماد بازار سرمایه با احتساب بازار پایه صف خرید دارند و ارزش صف های خرید در مجموع 300 میلیارد تومان است.

شبندر؛ سنگین ترین صف خرید بازار

پالایشگاه ها بعد از ریزش سنگین و صف های فروش پیاپی که پشت سر گذاشتند، حالا در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید قرار گرفته اند. شبندر با صف خرید 37 میلیارد تومانی در رتبه اول ایستاده و شپنا با صف خرید 28 میلیارد تومانی در رتبه دوم واقع شده است. پشت سر آن ها نماد فجر با صف خرید 22 میلیارد تومانی به چشم می خورد. ذوب، البرز، برکت، شصدف، پترول، فملی، ومعادن، کلوند، شغدیر، فاسمین و شتران از دیگر نماد های دارای صف خرید سنگین در بازار امروز هستند.

صف فروش تکراری برای بنو، سمگا و غصینو

نماد های دارای صف فروش سنگین برایشان تفاوتی ندارد فرایند کلی بازار به چه صورت است. هر روز با صف فروش روبرو هستند و قیمت خاتمهی آن ها بدون تغییر باقی می ماند. بنو صدرنشین آن ها است که با سنگین ترین صف فروش به ارزش 104 میلیارد تومان روبرو است. سمگا با صف فروش 98 میلیاردی در رتبه دوم و غصینو با صف فروش 82 میلیاردی در رتبه سوم واقع شده است. قثابت، خزر، کاذر، فرزین، خنصیر، گدنا، رکیش، ثنوسا، سبهان و کسرا از دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین با ارزش بالاتر از 40 میلیارد تومان هستند. امروز قیمت خاتمهی هیچ کدام از این نماد ها بیش از یک دهم درصد کاهش پیدا ننموده است.

جهش 22 هزار واحدی بورس با همراهی یک سوم نماد ها

شاخص کل بورس تهران در خاتمه معاملات امروز سه شنبه 21 اردیبهشت ماه 1400 با جهش 21 هزار و 940 واحدی به رقم یک میلیون و 179 هزار و 623 واحد رسید. در این روز شاخص کل 1.9 درصد رشد داشت، اما شاخص هم وزن تنها چهار صدم درصد افزایش پیدا کرد و در محدوده قبلی باقیماند. دلیل آن شاید افزایش بی نتیجه حجم معاملات در نماد های کوچک باشد. در چنین شرایطی نماد های کوچک کوشش می نمایند به فرایند صعودی برگردند، اما افزایش معاملات در آن ها باعث تغییر بیشتر قیمت خاتمهی و کاهش آن می گردد. این اتفاق در نهایت منجر به کاهش شاخص هم وزن می گردد. امروز نماد های فولاد، فملی، فارس، شستا، کگل، شپنا و ومعادن به ترتیب بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند. همین هفت نماد به تنهایی شاخص کل را 13 هزار واحد افزایش دادند.

نقشه بازار در خاتمه معاملات روز سه شنبه 21 اردیبهشت ماه (برای مشاهده در ابعاد بزرگتر، روی عکس کلیک کنید)

رنگ سبز نقشه بازار تا خاتمه معاملات به گروه های دیگر سرایت پیدا کرد. صندوق های ETF امروز یک سوم ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند و در بینشان پالایش با رشد 7.2 درصدی بهترین شرایط را داشت. دارا یکم تنها 1.6 درصد رشد کرد و دیگر صندوق های سهامی عموما بیشتر از دو درصد افزایش قیمت پیدا کردند. درخشش فلزات امروز هم ادامه پیدا کرد و صف خرید فملی، فولاد، ذوب، فخوز، فجر، فباهنر، فاسمین، هرمز و ارفع تا خاتمه معاملات پابرجا بود. نماد های کوچک این گروه همچنان قرمزرنگ باقی ماندند. از گروه خودرویی ها تنها ایران خودرو به صف خرید رسید. خساپا و خگستر نزدیک قیمت روز گذشته و دیگر نماد ها با فرایند نزولی به کار خود خاتمه دادند. در بین محصولات شیمیایی شاهد تشکیل صف خرید برای فارس، نوری، شگویا، پترول، شغدیر، پارسان، شیران و زاگرس بودیم که همگی نماد شاخص ساز به حساب می آیند. دیگر نماد های شیمیایی چندان شرایط خوبی نداشتند. وپاسار و وتجارت از گروه بانکی بی رمق بودند و تنها 1.5 درصد رشد کردند. وبصادر و وپارس هم نزدیک به قیمت روز گذشته معامله شد. فرآورده های نفتی بهترین عملکرد را از خود به جا گذاشتند و برای هر چهار پالایشگاه شپنا، شتران، شبندر و شبریز صف خرید سنگین تشکیل شد. برکت تنها نماد سبز گروه دارویی است و دیگران از جمله درهاور با کاهش قیمت سهام روبرو شدند. سرمایه گذاری ها، هولدینگ ها و استخراج کانه های فلزی از دیگر گروه های سبزرنگ بازار امروز بودند. در طرف مقابل انبوه سازی ها، مخابرات، نیروگاه ها، زراعت، قند و شکر، ماشین آلات و نهاد های اقتصادی از جمله گروه هایی بودند که با رنگ قرمز به تابلو معاملات آمدند.

افزایش ناچیز ارزش معاملات روزانه

معامله گران بورس امروز حدود شش میلیارد سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 470 هزار معامله به ارزش چهار هزار و 770 میلیارد تومان دادوستد کردند. موردی که نشان می دهد ارزش معاملات روزانه نسبت به دیروز حدود 200 میلیارد تومان افزایش داشته و هنوز فاصله زیادی تا محدوده نرمال دارد. امروز خساپا، فملی، خودرو، خگستر، برکت، شستا و فولاد پرتراکنش ترین نماد های بورس و کزغال، کرمان، آریا، بپیوند، بگیلان، ذوب و دماوند پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

خروج 60 میلیارد پول از بورس

سهامداران حقیقی بورس امروز حدود 60 میلیارد تومان از سهام خود را به شرکت های حقوقی فروخته و پولشان را از بورس خارج کردند. آن هم در روز صعودی بازار. فرایند ورود و خروج پول در دقایق مختلف بازار امروز متفاوت بود، اما نکته جالب توجه اینجاست که در پنج دقیقه آخر معاملات 30 میلیارد تومان پول از بازار خارج شده که به اندازه کل خروج پول در سه ساعت و نیم معاملات بوده است. موضوعی که نشان از فروش دقیقه نودی سهام توسط سهامداران حقیقی دارد. بیشترین خروج پول حقیقی امروز در نماد های واعتبار، برکت، وپاسار، دماوند، واتی و کزغال بوده. این موضوع می تواند به معنای حمایت حقوقی ها هم باشد. در آن سو حقوقی های فولاد، شبندر، شپنا، فملی، ذوب، فجر، شتران، آریا، شستا، وبصادر و شبریز امروز دست به فروش سهام زدند و شاهد ورود پول حقیقی به این نماد ها بودیم.

منبع: فرارو
انتشار: 9 خرداد 1400 بروزرسانی: 9 خرداد 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1584

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 21 اردیبهشت 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز سه شنبه 21 اردیبهشت 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید