خبرنگاران استخراج شمش منیزیم از مصوبات سفر رییس جمهوری به خراسان شمالی اجرایی شد

به گزارش مجله افتخار، بجنورد-خبرنگاران- معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: عملیات استخراج و تولید شمس منیزیم از مصوبات دور دوم سفر رییس جمهوری به این استان با همکاری یک شرکت دانش بنیان در شهرستان گرمه شروع شد.

خبرنگاران استخراج شمش منیزیم از مصوبات سفر رییس جمهوری به خراسان شمالی اجرایی شد

مهیار مشایخی روز یکشنبه به خبرنگار خبرنگاران گفت: برای اجرای این مصوبه حدود دو هزار و 350 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که یک هزار و 700 میلیارد ریال از این اعتبار از محل پرداخت تسهیلات بانکی و مابقی سهم آورده سرمایه گذار بخش خصوصی در دست اجرا قرار گرفت.

وی اضافه کرد : با استخراج این معدن سالانه حدود 6 هزار تن شمش منیزیم تولید و برای 200 کارگر نیز به طور مستقیم ایجاد اشتغال خواهد شد.

به گفته وی تمام زیرساخت های معدنی برای استخراج این ماده معدنی در شهرستان گرمه در جنوب غربی استان خراسان شمالی از سوی این شرکت دانش بنیان با همکاری بخش خصوصی فراهم شده است.

معاون طرح و برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی گفت: منیزیم محصول راهبردی برای برخی صنایع از جمله فولاد و خودرو سازی محسوب می شود و با بهره برداری از آن بخش زیادی از نیاز کشور به این مواد معدنی تامین و از خروج ارز نیز جلوگیری می شود.

منیزیت نقش اصلی را در صنایع دیرگداز و نسوز دارد و بخشی از این فراورده ها در مصارف کشاورزی، داروسازی، شیمی و ... به کار برده می شود. امروزه فولادسازی مدرن و درحال توسعه، نیاز به افزایش تولید دیرگدازهای منیزیتی با کیفیت بالا دارد.

ذخایر قطعی منیزیت دنیا، 5/2 و ذخایر پایه ای آن 4/3 میلیارد تن می باشد. تولید سالانه منیزیت در سطح دنیا در حدود 20 میلیون تن است که از این مقدار، بیشترین سهم مربوط به کشورهای تازه استقلال یافته شوروی، چین، کره شمالی، چک و اسلواکی بوده است.

منیزیم فلزی است به رنگ سفید یا نقره ای با نماد Mg، عدد اتمی 12، وزن اتمی 24.3050 و ساختار بلور آن شش گوش یا هگزاگونال متراکم است. نام منیزیم از واژه یونانی Magnesia حوضه ای در Thessaly یا از نام شهر قدیمی Magnesia در آسیای صغیر گرفته شده است. منیزیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین و سومین عنصر فراوان و محلول در آب دریاست که در صنایع فولاد، آلومینیوم و فولاد کاربرد دارد و در بیشتر کشورهای سازنده خودرو منیزیم به جای آلومینیوم برای سبک سازی خودروها استفاده می شود و با بهره برداری از این واحد سالانه 25 درصد از منیزیم در داخل کشور مصرف و 75 درصد آن به خارج صادر خواهد شد.

در دومین سفر استانی کاروان تدبیر و امید به خراسان شمالی در سال 98 حدود 132 پروژه عمرانی، خدماتی و زیربنایی به بهره برداری رسید که برای اجرای این طرح ها در مجموع هشت هزار و 420 میلیارد ریال و 594 میلیون یورو از منابع دولتی و نیز 6 هزار و 370 میلیارد ریال اعتبار از منابع بخش خصوصی سرمایه گذاری شده که با اجرای این طرح ها برای 11 هزار و 784 نفر اشتغال ایجاد شده است.

شهرستان گرمه در 150 کیلومتری جنوب بجنورد واقع است.

منبع: ایرنا
انتشار: 2 خرداد 1400 بروزرسانی: 2 خرداد 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1572

به "خبرنگاران استخراج شمش منیزیم از مصوبات سفر رییس جمهوری به خراسان شمالی اجرایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران استخراج شمش منیزیم از مصوبات سفر رییس جمهوری به خراسان شمالی اجرایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید