دیک چنی از اقدام ترامپ درباره برجام استقبال کرد، انتقاد از عقب نشینی واشنگتن از خاورمیانه

به گزارش مجله افتخار، ایرنا نوشت: دیک چنی معاون جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری پیشین آمریکا روز دوشنبه (18 آذر) در مجمع راهبردی عربی در دُبی به چرایی حضور نیروهای نظامی کشورش در خاورمیانه اشاره نمود و گفت، عقب نشینی واشنگتن از خاورمیانه، به نفع دیگر کشورها از جمله روسیه است.

دیک چنی از اقدام ترامپ درباره برجام استقبال کرد، انتقاد از عقب نشینی واشنگتن از خاورمیانه

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

مجمع راهبردی عربی، همایشی است که هر سال در دوبی برگزار می گردد و هدف از آن، فراهم شدن فضایی برای مقام های بخش خصوصی و دولتی برای ترسیم راهبردهای آینده به ویژه با تمرکز بر سال پیش رو اعلام شده است. نشست سال جاری، دوازدهمین نشست سالیانه این مجمع است که مقرر شده در جریان آن، نقشه راهی برای 10 سال آینده فراهم گردد تا به تصمیم گذاران برای تدوین برنامه ها و راهبردها و غلبه بر چالش ها در سراسر دنیا، کمک رساند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، چنی در این همایش، به طور غیرمستقیم از تعهد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به خارج کردن نیروهای آمریکایی از منطقه انتقاد کرد. او در سخنانش فقط یک بار نام ترامپ را برد؛ آن هم در تحسین او برای خارج شدن از برجام بود؛ اما حمایت از پاسخ نظامی محکم در خاورمیانه را در تناقض با وعده رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن نیروهای این کشور از منطقه دانست.

معاون بوش اضافه کرد: روسیه همیشه آماده پر کردن خلاء قدرت است؛ این اتفاق زمانی که نیروهای آمریکایی، شمال سوریه را ترک کردند، از سوی نظامیان روس روی داد.

چنی معتقد است که وجود چالش های دیگر از سوی گروه هایی افراطی همچون القاعده و داعش نشان می دهد که انفعال می تواند خطر بزرگتری در مقایسه با عمل داشته باشد.

نیروهای شروری در خاورمیانه فعالیت دارند، ضمن اینکه از خارج از این منطقه، به طور مخربی اعمال نفوذ می گردد و عقب نشینی، واگذاری همه قدرت به این نیروهاست.

چنی در این نشست، در حالی به تکرار ادعای دولتمردان آمریکا در خصوص ایران مبنی بر تمایل به دستیابی به سلاح هسته ای پرداخت که آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها تصریح نموده ایران تحقیقات سازمان یافته در زمینه ساخت سلاح هسته ای را در سال 2003 متوقف نموده است.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه های گذشته با اعلام عقب نشینی نظامیان این کشور از شمال سوریه، گفته بود، وقت آن رسیده که ایالات متحده از سوریه خارج گردد. قرار بود نیروهای آمریکایی برای انجام ماموریت شان فقط 30 روز در سوریه باشند، اما این حضور چندین سال به طول انجامید. اکنون زمان آن رسیده به این جنگ بی هدف خاتمه داده گردد. با این حال، فشارهای نمایندگان مجلس و دولتمردان این کشور به او سبب شد تا این سخنان فقط در حد حرف باقی بماند و در عمل، او از خروج کامل نیروهایش خودداری کند.

آمریکا دارای 19 پایگاه و نزدیک به 6 هزار نیروی نظامی در مناطق شرق سوریه بود که از سال 1394 به صورت غیرقانونی و تجاوزکارانه با هدف حمایت از تروریست های مستقر وارد این مناطق شده بودند.

با اقدام نظامی ترکیه در سوریه با نام چشمه صلح ، ترامپ کاهش نیروهای این کشور از شمال سوریه را کلید زد. در همین رابطه مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا تاکید نمود که در صورت احتیاج، امکان جابجایی نیرو در سطح محدود وجود دارد اما، در آینده تعداد نیروها حدود 600 نفر است.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 611

به "دیک چنی از اقدام ترامپ درباره برجام استقبال کرد، انتقاد از عقب نشینی واشنگتن از خاورمیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیک چنی از اقدام ترامپ درباره برجام استقبال کرد، انتقاد از عقب نشینی واشنگتن از خاورمیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید