لغو محدودیت برای نجات خود یا مقابله با کرونا برای حفظ مردم؟

به گزارش مجله افتخار، رئیس جمهور آمریکا این روزها از یک سو شاهد رشد نرخ بیکاری در این کشور است و از سوی دیگر با افزایش تعداد بیمارانی که هر روز در ایالات متحده جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا از دست می دهند روبرو است.

لغو محدودیت برای نجات خود یا مقابله با کرونا برای حفظ مردم؟

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری مجله افتخار، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا این روزها از یک سو شاهد رشد نرخ بیکاری در این کشور است و از سوی دیگر با افزایش تعداد بیمارانی که هر روز در ایالات متحده جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا از دست می دهند روبرو است.

رشد نرخ بیکاری در آمریکا و افزایش شمار جان باختگان بر اثر ابتلا به نوع جدید ویروس کرونا شاید در ظاهر با یکدیگر ارتباط چندانی نداشته باشند اما این دو مؤلفه طی هفته های آینده تصمیم گیری در مورد بازگشایی یا ادامه تعطیلی فعالیت اقتصادی در آمریکا را برای دونالد ترامپ پیچیده تر خواهد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده به دنبال از سرگیری هر چه سریع تر فعالیت اقتصادی در این کشور است تا از تشدید رکود اقتصادی پیش رو در سال انتخابات ریاست جمهور جلوگیری کند. با این حال او باید بتواند بین این خواسته خود و مقابله با ویروس مرگبار کرونا توازنی پیدا کند.

دونالد ترامپ اگر تصمیم بگیرد تا زندگی آمریکایی ها را به حالت عادی بازگرداند در عمل این خطر را پذیرفته است که شمار مبتلایان و بالطبع تعداد جان باختگان بر اثر ابتلا به بیماری کووید 19 افزایش یابد. امری که در نهایت می تواند منجر به هجوم هم زمان بیماران به بیمارستان ها شود و در نهایت نظام درمانی آمریکا امکان رسیدگی به همه بیماران را نداشته باشد. رویدادی که برای قدرتمندترین و ثروتمندترین کشور جهان می تواند تبدیل به بحرانی ارزشی و اخلاقی شود.

با این حال به این نکته نیز باید توجه داشت که تصمیم گیری در مورد محدودیت های به اجرا گذاشته شده در بسیاری از ایالت ها تا به امروز با فرمانداران منتخب مردم بوده است. فرمانداران برخی از این ایالت ها تصمیم به اجرای قرنطینه در ایالت خود گرفته اند. اگر رئیس جمهور آمریکا تصمیم به لغو محدودیت ها بگیرد ممکن است با مقاومت فرمانداران این ایالت ها روبرو شود.

از سوی دیگر داده های وزارت کار آمریکا نشان می دهد که طی هفته گذشته شش میلیون و 600 هزار نفر در این کشور درخواست دریافت بیمه بیکاری کرده اند. در مجموع نزدیک به 17 میلیون نفر (11 درصد از نیروی کار) طی سه هفته گذشته در ایلات متحده برای دریافت حق بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند.

این ارقام شاید تنها با بحران اقتصادی سال 1929 و دهه 1930 میلادی قابل مقایسه باشد. البته در آن زمان افزایش نرخ بیکاری در بازه زمانی گسترده تری روی داد اما آمریکا اکنون ناگهان با گذشت تنها سه هفته با افزایش 16 میلیون و 800 هزار نفری شمار بیکاران روبرو شده است.

ترامپ که تا چند هفته پیش قصد داشت تبلیغ در مورد شرایط خوب اقتصادی و آمار پایین بیماران را محور اصلی کارزار انتخاباتی خود قرار دهد به گفته کارشناسان اقتصادی احتمالاً ماه آینده با نرخ بیکاری 15 درصدی در آمریکا روبرو خواهد شد. این در حالی است که نرخ بیکاری در اوج بحران اقتصادی سال 2008 در آمریکا به 10 درصد رسید.

رئیس جمهور آمریکا به این ترتیب احتمالاً از سوی مشاوران اقتصادی و سیاسی خود تحت فشار قرار خواهد گرفت تا با صدور اجازه از سرگیری فعالیت های اقتصادی از آسیب های عمیق تر به اقتصاد ایالات متحده جلوگیری کند. اما لغو توصیه ها برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی می تواند باعث شود که آمریکا با موج دوم شیوع ویروس جدید کرونا روبرو شود.

بنا به پیش بینی های فعلی 60 هزار نفر بر اثر شیوع این ویروس در آمریکا جان خواهند باخت. با این حال باید توجه داشت که این پیش بینی ها بر پایه این فرض اجرا شده است که محدودیت های کنونی از جمله توصیه به فاصله گذاری اجتماعی طی ماه های آینده ادامه پیدا خواهد کرد.

ترامپ که در ماه آبان سال قبل باید با جو بایدن، رقیب دموکرات خود در انتخابات ریاست جمهوری رقابت کند پیش از این در مورد راه چاره مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا گفته بود که راه علاج نباید بدتر از خود بیماری باشد.

به این ترتیب باید دید که رئیس جمهور آمریکا در خاتمه ماه آوریل (اوایل اردیبهشت) پس از خاتمه یافتن دوره توصیه به فاصله گذاری اجتماعی در این کشور تصمیم به تمدید دوره اجرای این توصیه ها می گیرد تا مقابله با بیماری همه گیر کووید 19 را ادامه دهد یا در نهایت ملاحظات سیاسی او را وادار خواهد کرد تا با پذیرش تلفات انسانی ویروس کرونا به دنبال نجات اقتصاد آمریکا باشد و از راه علاج بدتر دوری کند.

انتهای پیام/4129/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 901

به "لغو محدودیت برای نجات خود یا مقابله با کرونا برای حفظ مردم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لغو محدودیت برای نجات خود یا مقابله با کرونا برای حفظ مردم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید