نکاتی در خصوص ابتلای بچه ها به کووید- 19

به گزارش مجله افتخار، جام جم/ کووید-19 تا مدت ها پس از شیوع، نشان کم خطر بودن برای بچه ها را بر پیشانی داشت. اما طی سه ماه اخیر آنالیز ها نشان داد که بچه ها هم از خطر ابتلا مصون نیستند و حتی در مواردی به عنوان ناقل یا مبتلای خاموش به دام عوارض جدی تنفسی، گوارشی یا پوستی این بیماری گرفتار می شوند.

نکاتی در خصوص ابتلای بچه ها به کووید- 19

از پروفایل ما bestcanadatours دیدن نمایید.

آیا برخلاف یافته های چند ماه گذشته، آنالیز های جدید سازمان بهداشت دنیای موید تهدید جدی کرونا برای سلامت بچه ها است؟

بیماری جدیدی که در بچه ها دو تا 15 ساله مبتلا به کووید-19 گزارش شده است با عنوان بیماری چندسیستمی التهابی منسوب به کووید-19 از قسمت های مختلف دنیا بوده است. موارد گزارش شده در 26 ایالت آمریکای شمالی از اواسط اسفند سال گذشته تا اردیبهشت امسال تاییدنماینده ابتلای 186 کودک به کووید-19 بوده است. این بیماران پنج نشانه مشترک داشته اند که شامل سن کمتر از 21 سال، تداوم تب بیش از 24 ساعت، یافته های آزمایشگاهی مبتنی بر وجود التهاب و درگیری بیش از دو اندام حیاتی بدن، تایید عفونت sars-cov به وسیله آزمایش پی سی آر یا تست آنتی بادی مثبت یا مواجهه با فرد مبتلا به کووید-19 در یک ماه پیش از ابتلا بوده اند.

این بیماران درگیری های قلبی، گوارشی، خونی، سیستم پوستی مخاطی، تنفسی، عضلانی- اسکلتی، عصبی و کلیوی داشته اند. اما با درمان مناسب پاسخ مناسب گرفته اند. به نظر می رسد پاسخ سیستم ایمنی به این ویروس باعث ایجاد این علائم به صورت التهاب شدید می گردد.

آیا این یافته ها مساله خفیف یا خاموش بودن علائم ابتلا در بیشتر بچه ها را نفی می نماید؟

شدت بیماری در بچه ها نسبت به بزرگسالان کم است و بسیاری از بچه ها ممکن است هیچ علامت بارزی از کرونا یا علائم مربوط به آن مانند سرفه را از خود نشان ندهند. از آنجا که این بیماری نوپدید است در طول زمان علائم جدیدتری را درگروه های سنی مختلف از خود نشان خواهد داد.

خطر ناقل بودن در بچه ها بدون علامت چقدر جدی است؟ یعنی بچه ها ناقل می توانند بزرگسالان را به طور جدی در خطر بیماری قرار دهند؟

خود بچه ها ممکن است به دنبال ابتلا به بیماری بدون علامت بمانند یا با علائم خفیفی از این بیماری عبور نمایند، اما بچه ها می توانند ویروس را در ناحیه حلق خود داشته باشند و بدون این که علامتی نشان دهند آن را به افراد دیگر و به ویژه کسانی که دارای بیماری های نظیر فشار خون، دیابت یا سرطان هستند، منتقل و آنها را دچار مشکل شدید نمایند.

بنابراین در صورت ابتلای افراد به بیماری کووید-19، بچه ها را باید مانند سایر افراد از آنها دور نگه داشت و با تصور این که کودک به نوع شدید بیماری مبتلا نمی گردد، نباید در خصوص انجام اقدامات پیشگیرانه سهل انگاری کرد. پس نباید در خصوص بیماری در بچه ها بی تفاوت باشیم و تصور کنیم مسئله ای پیش نمی آید.

چگونه می توان بچه ها مبتلای بدون علامت را تشخیص داد؟

در صورت نبود علائم در کودک نمی توان بیماری کرونا را در وی تشخیص داد. ولی در صورتی که سابقه تماس با فرد مبتلا به کرونا در دو هفته گذشته وجود داشته باشد، کودک سابقه تردد در مناطق شلوغ را بدهد یا علائم غیراختصاصی مانند تب با شدت کم، دل درد، اسهال، خستگی و درد عضلات داشته باشد، ممکن است مبتلا به عفونت شده باشد.

آیا انجام آزمایش پی سی آر برای کودک در صورتی که نشانه ای نداشته باشد ضروری است؟

خیر. اگر کسی در منزل وجود دارد که در ریسک بالای ابتلا به این ویروس واقع شده است مثلا دچار نقص ایمنی است یا سن بالا دارد یا در حال درمان با داروهای شیمی درمانی است، می توان در خصوص کودکی که با او به طور دائم در تماس است آزمایش پی سی آر را انجام داد تا احتمال انتقال به او آنالیز گردد.

چه نشانه هایی در بچه ها به غیر از تب یا اختلالات تنفسی می تواند از علائم ابتلا به کرونا باشد؟

در بعضی از بچه ها مبتلا، علائم گوارشی از جمله ناراحتی در شکم، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و اسهال گزارش شده است. در مطالعه ای، شایع ترین علامت ابتلا در این بچه ها، تب (80 درصد)، سرفه (60 درصد)، گلودرد (40 درصد)، گرفتگی بینی (30 درصد) و عطسه و آبریزش بینی (20 درصد) بوده است. علائم دیگر شامل ضایعات پوستی و مخاطی، کاهش حس بویایی و چشایی، مسائل قلبی، کلیوی، مغزی و کبدی و خونی بوده است.

تظاهرات پوستی یا گوارشی را در بچه ها در چه شرایطی باید نشانه احتمالی کرونا تلقی کرد؟

تظاهرات پوستی به دنبال ابتلا به کرونا به صورت های مختلف می تواند خود را نشان دهد که شامل بثورات پوستی، التهاب قرمز دردناک و خارش پوستی است که در سرمازدگی دیده می گردد. همچنین کهیر، خونریزی های زیرپوستی، تاول های شبیه آبله مرغان، بی رنگی و لکه دار شدن موقت پوست نیز دیده می گردد.

علائم گوارشی معمولا شامل درد شکم، تهوع و اسهال است. البته ممکن است در موارد معدودی، درگیری گوارشی شدید نیز باشد و علائم آپاندیسیت را تقلید کند و منجر به عمل جراحی در کودک گردد یا التهاب و تورم جدار روده اتفاق بیفتد.

دوره درمان بچه ها علامتدار یا بدون علامت چگونه باید طی گردد؟

در بچه ها علامت دار درمان دارویی ضروری است که از پنج تا 14 روز یا بیشتر براساس نظر پزشک ادامه می یابد. در بچه ها بدون علامت، باید مراقبت در منزل و رعایت فاصله گذاری، استفاده از ماسک، عدم تماس با ترشحات کودک و عدم تماس مستقیم با ادرار و مدفوع، احتمال ابتلای سایر افراد خانواده را کم می نماید.

چه زمان می توان از خطر ناقل نبودن بچه ها مطمئن شد؟

این امر قطعا امکان پذیر نیست زیرا مواردی وجود دارد که حتی آزمایش پی سی آر نیز منفی است ولی فرد ناقل بیماری است. لذا با منفی بودن آزمایش پی سی آر محتمل است کودک ناقل نباشد. ولی این امر قطعی نیست.

آیا بچه ها باید بیرون از خانه حتما ماسک بزنند؟

توصیه می گردد والدین، بچه ها بالای دو سال خود را بدون ماسک از خانه خارج ننمایند. والدین باید با بچه ها خود در خصوص ویروس کرونا صحبت نمایند و با زبان ساده و بچه هاه علت استفاده از ماسک را برای آنها شرح دهند تا کودک هنگام استفاده از ماسک بی قراری نکند.

والدین باید کودک خود را هنگام خروج از خانه، به ماسک مجهز نمایند و به او توصیه نمایند که ماسک را تحمل نموده و به آن دست نزند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 مهر 1399 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1116

به "نکاتی در خصوص ابتلای بچه ها به کووید- 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی در خصوص ابتلای بچه ها به کووید- 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید