پیشنهادهای چین برای سرمایه گذاری در پتروشیمی ایران جذاب نیست

به گزارش مجله افتخار، معاون وزیر نفت با اعلام اینکه پیشنهادهای سرمایه گذاری چینی ها برای حضور در صنعت پتروشیمی ایران جذاب نیست گفت: در حال حاضر سرمایه گذاران آمریکایی به دلیل حضور دلواپسان این کشور اجازه حضور در ایران را ندارند.

پیشنهادهای چین برای سرمایه گذاری در پتروشیمی ایران جذاب نیست

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید و از قدیمیترین تاریخچه آسیا دیدن کنید و از دیوار چین در پکن عبور کنید و به نمایشگاه گوانجو رفته و در خیابانهای شانگهای قدم بزنید.

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران، عباس شعری مقدم در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه گاز طبیعی برای تأمین خوراک واحدهای پتروشیمی فراوان است شرکت های خارجی نیز به این مورد توجه دارند که در این بخش سرمایه گذاری نمایند. بیشترین پیشنهادهای خارجی های برای حضور در صنعت پتروشیمی مربوط به طرح هایی است که خوراک آنها گاز طبیعی است. البته برای اِتان هم پیشنهادهایی شده است. همچنین از صنایع میان دستی با موضوع پروپیلین هم استقبال شده است.

وی با تأکید بر اینکه اولویت اول وزارت نفت جذب سرمایه گذاری های مستقیم خارجی است گفت: پیشنهادهایی که تا به امروز برای حضور در صنعت پتروشیمی شده است سرمایه گذاری مستقیم خارجی یا سرمایه گذاری مستقیم مشترک است.

مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی ایران جذب سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی در پسا تحریم را منوط به فرمول معین شده قیمت خوراک دانست و گفت: اگر قیمت خوراک قابل رقابت و پیش بینی باشد، می توان امیدوار بود که تا سال 1404 حدود 70 میلیارد دلار سرمایه گذاری جذب کرد.

شعری مقدم با اظهار اینکه پیشنهادهای فاینانس چین تا به امروز جذاب نیست گفت: آنها باید پیشنهاد های خود را جذاب تر نمایند. البته همکاری های بین دو کشور کماکان ادامه خواهد داشت.

وی در پاسخ به این سؤال که جایگزینی برای چین ها وجود دارد با تأکید بر اینکه ایران از همه سرمایه گذاران استقبال می نماید گفت: البته در این میان رقابت بین سرمایه گذاران از نظر ارزان بودن سرمایه گذاری یک شرط است. تا به امروز اروپایی ها - آلمانی ها- پیشقدم شده اند.

وی درباره تأثیر کاهش قیمت نفت به 30 دلار بر طرح های پتروشیمی گفت: اگرچه این شرایط موجب می گردد که قیمت خوراک مایع کاهش یابد. در بخش سرمایه گذاری نیز با توجه به احتیاج جهان به محصولات پتروشیمی، هیچ کشوری مناسب تر از ایران برای سرمایه گذاری نیست.

معاون وزیر نفت با اظهار اینکه مذاکره با هندی ها برای طرح توسعه چابهار همچنان ادامه دارد گفت: آنها منتظر معین قیمت خوراک هستند که به زودی این نرخ معین خواهد شد.

شعری مقدم درباره حضور شر کت ها آمریکایی در طرح های پتروشیمی گفت: آنها اظهار علاقه نموده اند اما دولت آنها هنوز اجازه نداده است؛ چراکه در آمریکا نیز دلواپس هایی دارند که برای آنها مشکل ایجاد نموده اند.

منبع: تسنیم
انتشار: 26 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 668

به "پیشنهادهای چین برای سرمایه گذاری در پتروشیمی ایران جذاب نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادهای چین برای سرمایه گذاری در پتروشیمی ایران جذاب نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید