کاهش ابتلا به آلزایمر با ترکیب این رژیم غذایی

به گزارش مجله افتخار، مطالعه نو نشان داد که ترکیب رژیم غذایی مدیترانه ای و رژیم غذایی کتوژنیک ممکن است به عملکرد شناختی یاری کند و خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد.

کاهش ابتلا به آلزایمر با ترکیب این رژیم غذایی

مطالعات قبلی ارتباط بین رژیم های غذایی خاص و کاهش خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر را نشان داده اند.

بیماری آلزایمر حدود 60 تا 80 درصد از بیماران زوال عقل را تحت تأثیر قرار می دهد. در حالی که بسیاری از مردم ممکن است نام رژیم کتوژنیک یا مدیترانه ای را شنیده باشند، کارشناسان می گویند ممکن است ترکیب این رژیم های محبوب فواید بیشتری داشته باشد.

مطالعه نو نشان داد که ترکیبی از رژیم های مدیترانه ای و کتو ممکن است به عملکرد شناختی یاری کند و خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر را کاهش دهد. این مطالعه نشان داد که چگونه رژیم غذایی می تواند بر عملکرد مغز تأثیر بگذارد. شرکت کنندگان در این مطالعه، چه با اختلال شناختی خفیف یا از نظر شناختی طبیعی، به مدت شش هفته تحت رژیم غذایی کم چرب یا رژیم مدیترانه ای-کتو اصلاح شده با چربی بالا قرار گرفتند. پس از شش هفته، آنها رژیم خود را تغییر دادند. محققان نمونه های مدفوع را در این مدت جمع آوری کردند.

آنچه که این مطالعه نشان داد این بود شرکت کنندگانی که در گروه رژیم غذایی کتو-مدیترانه ای دچار اختلال شناختی خفیف بودند، سطوح پایین تری از میکروب های تولیدکننده گابا و سطوح بالاتری از میکروب های تنظیم کننده گابا داشتند. گابا یک ماده شیمیایی است که به عملکرد مغز یاری می نماید. برای یک فرد مبتلا به آلزایمر، GABA به درستی عمل نمی نماید. متعادل کردن GABA می تواند پتانسیل تنظیم فعالیت مغز را داشته باشد.

رژیم غذایی کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و بسیار پرچرب است که شامل کاهش شدید کربوهیدرات ها می گردد. رژیم غذایی مدیترانه ای نیز یک رژیم کم کربوهیدرات، اما با چربی میانه است که بر مصرف غلات کامل، روغن زیتون، ماهی، میوه ها و حبوبات تاکید دارد. ترکیب این دو رژیم شامل ویژگی های هر دو، از جمله پروتئین های حیوانی، سبزیجات غیر نشاسته ای، لبنیات، روغن ها و کره و بعلاوه حذف غذاهای فرآوری شده، شیرینی ها و نوشیدنی های شیرین است.

منبع: مهر

منبع: فرادید
انتشار: 7 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1402 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 2191

به "کاهش ابتلا به آلزایمر با ترکیب این رژیم غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش ابتلا به آلزایمر با ترکیب این رژیم غذایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید