گرانی با وجود آب رفتگی! ، کالا هایی که با وجود کاهش وزن افزایش قیمت داشته اند

به گزارش مجله افتخار، گرانی گاه و بیگاه کالا ها در بازار با توجه به فضای تورمی این روز ها موضوع عجیبی نیست و بعضی از این افزایش قیمت ها هم با مصوبات قانونی صورت می گیرد.

گرانی با وجود آب رفتگی! ، کالا هایی که با وجود کاهش وزن افزایش قیمت داشته اند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، گرانی گاه و بیگاه کالا ها در بازار با توجه به فضای تورمی این روز ها موضوع عجیبی نیست و برخی از این افزایش قیمت ها هم با مصوبات قانونی صورت می گیرد، اما مسئله ای که در این آشفته بازار مهم تر از گرانی و تورم است، کم فروشی و تقلب برخی واحد های فراوریی به ویژه صنایع غذایی است. این روز ها حتما متوجه این موضوع شده اید که برخی کالا هایی که در سبد مصرف شما بوده، اندازه و مقدار متفاوتی پیدا نموده و انگار به اصطلاح عامیانه آب رفته است. آنالیز های میدانی ما در بازار هم این موضوع را تایید می نماید.

سس، ذرت و تن ماهی؛ کاهش وزن، افزایش قیمت!

صاحب یک فروشگاه مواد غذایی و پروتئینی مدعی می گردد: در کار ما، کوچک و کم شدن وزن چند کالا خیلی به چشم می آید. مثلا در انواع سس این موضوع کاملا مشهود است. سس های تک نفره سال هاست که 20 گرم وزن داشته، اما حالا وزن آن دقیقا نصف شده و برخی شرکت ها سس تک نفره 10 گرمی فراوری می نمایند و البته جالب این که قیمت آن نیز با سس های 20 گرمی تفاوت چندانی ندارد. سس های بزرگ تر قبلا 240 گرم بوده، اما حالا شده 200 گرم. در چیپس و اسنک و ذرت هم، یک بار وزن را کم می نمایند قیمت را ثابت نگه می دارند، یک بار وزن 10 گرم بالا می رود قیمت دوبرابر می گردد. مثلا قبلا چیپس 40 گرم بود با قیمت 2500 تومان، حالا وزنش شده 60 گرم، اما قیمتش 4000 تومان. تن ماهی هم به همین شکل، قبلا بیشتر 200 گرمی بود، اما حالا حدود 180 گرم وزن دارد و تا 120 گرم هم می رسد. درخصوص ماست نیز مسائل به شکلی متفاوت است. قبلا وزن ماست ها 900 و 750 گرم بود، اما حالا به اسم همان 900 گرم به ما می فروشند، اما روی آن وزن 800 و 850 گرم درج شده با این که هر کدام حدود دو هزار تومان هم افزایش قیمت داشته است. یک برند معروف هم ماست 900 گرمی را با قیمت حدود هشت هزار تومان وارد بازار کرد، اما بعد از یک هفته 9500 تومان شد و حتی وزنش هم کاهش یافت.

کم فروشی در روغن، مایع ظرف شویی، پنیر و ...

یکی از کلی فروش های مواد غذایی هم مدعی می گردد: رب گوجه فرنگی یکی از کالا هایی است که بیشترین تغییرات را داشته است. همه یادشان هست و همین حالا هم که از ما رب می خرند می گویند رب یک کیلویی، اما این رب ها ذره ذره آب رفته و الان وزن آن به 800 گرم رسیده است. روغن نیمه جامد قبلا 5 کیلویی بود، اما حالا 5/4 کیلو وزن دارد، روغن مایع قبلا 900 گرمی بوده و الان هم برخی برند ها همان 900 گرم است، اما بیشتر برند های معروف با وزن 810 گرم عرضه می گردد. پنیر هم به همین شکل، قبلا پنیر سفید با وزن 500 گرم عرضه می شد و پس از آن به 450 گرم رسید، اما حالا بیشتر 400 گرمی هستند، پنیر های کوچک تر و طعم دار نیز 350 گرم بوده که حالا به 300 گرم رسیده است، اما با قیمت خیلی بالاتر. شیر های بطری نیز معروف به شیر یک لیتری هستند، اما حالا وزن آن بین 943 تا 960 سی سی است. جالب است بگویم در انواع کیک و بیسکویت و شکلات هم همین رخ داده، مثلا کیک های صبحانه قبلا 160 و 150 گرمی بوده، اما حالا شده 120 و 110 گرمی. بیسکویت شکلاتی قبلا 30 گرمی بود، اما حالا به 20 گرم رسیده و وزن تافی مغزدار یک برند معروف که در بسته بندی 300 گرمی عرضه می شد حالا به 180 و 200 گرم رسیده و جالب اینجاست که در فاکتور های شرکت هنوز به اسم 300 گرمی به ما فروخته می گردد.

پس از آنالیز بازار برای پیگیری وضعیت نابه سامان مواد غذایی خواستیم موضوع را از نهاد های نظارتی بازار پیگیری کنیم، اما پیش از آن، به سامانه این نهاد ها از جمله پایگاه های اطلاع رسانی سازمان صمت خراسان رضوی و سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان مراجعه و قیمت و وزن مصوب کالا ها را آنالیز می کنیم و در عین ناباوری با اتفاقی عجیب روبرو می شویم. طبق اعدادی که در جدول نیز آمده وزن مصوب کالا ها در این دو سامانه تفاوت دارد و برخی اجناس و کالا ها با وزن قدیم و برخی با وزن جدید درج شده است. نکته جالب این که هر دو مرجع جزو ارکان مورد استناد بازار و دستگاه های نظارتی است و بر اساس آن باید با متخلفان برخورد کرد، اما ظاهرا اختلافی در این بین وجود دارد. برای آنالیز بیشتر به سایت مرکز آمار ایران نیز سری زدیم و قیمت کالا و نرخ آن ها را در امسال با سال گذشته مقایسه کردیم. با توجه به آمار واقعی این مرکز، وزن کالا ها باز هم متفاوت بود که مقدار آن نیز در جدول آمده است. به همین دلیل به نظر رسید پیش از آن که به وضعیت بازار رسیدگی گردد باید قوانین و استاندارد های ناظران را آنالیز کرد چرا که وقتی ناظران متر و معیار معین و واحدی ندارند چطور می توانند جلوی تخلفات را بگیرند و با آن برخورد نمایند؟

براساس اطلاعیه های سازمان حمایت عمل می کنیم

رضاشجاعی معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت استان می گوید: این که اختلافی بین قیمت ها و وزن اعلامی از سوی سازمان حمایت یا صمت استان با وزن و قیمت درج شده روی محصولات وجود داشته باشد، دلیلی بر کم فروشی یا گران فروشی نیست و هر محصول باید به طور جداگانه آنالیز گردد چراکه کمیته نرخ گذاری استان در برخی کالا ها با توجه به درخواست واحد های فراوریی مجوز هایی را برای قیمت و وزن متفاوت براساس نرخ مصوب یا مشخص شده کشوری صادر می نماید و اگر وزن و قیمت روی محصول درج شده حتما در بیشتر موارد مجوز آن گرفته شده است. وی می افزاید: شیوه کار هم به این صورت است که در 14 قلم کالا که قیمت مصوب داشته هیچ دخل و تصرفی بین قیمت و وزن داده نشده و عینا همان قیمت کشوری ملاک خواهد بود که در سایت سازمان صمت نیز معین شده است. بقیه کالا ها نیز بر اساس قیمت نرخ گذاری کشوری یا نرخ گذاری واحد فراوریی بر مبنای هزینه تمام شده قیمت ها در یک طیف معین اعلام می گردد و اگر وزن محصولی پایین تر باشد قیمت هم بر همان اساس پایین می آید و سپس مجوز فراوری صادر می گردد. البته مرجع مشخص وزن نیز سازمان صمت نبوده و سازمان استاندارد بر نوع بسته بندی و استاندارد وزنی و شکلی آن نظارت دارد، سازمان غذا و دارو نیز مجوز لازم را صادر می نماید و ما نمی توانیم در آن دخل و تصرفی داشته باشیم.

شجاعی همچنین در مورد اختلاف وزن کالا در شاخص های سازمان حمایت و صمت استان نیز اظهار می نماید: در پنیر، روغن مایع و رب گوجه فرنگی که اعلام شده بود اختلافی بین موارد اعلامی از سوی ما و سازمان حمایت وجود دارد که حتما آنالیز می کنیم، اما قیمت و وزن اعلامی ما براساس نامه هایی است که به صورت مکتوب از سوی سازمان حمایت از مصرف نمایندگان به این سازمان ارسال شده است.

سازمان حمایت، ملاک دستگاه نظارتی

اما حمیدرضا کریم مدیرکل تعزیرات حکومتی استان در مورد اختلاف وزن و قیمت مصوب مواد غذایی اظهارکرد: برخی از قیمت های مصوب در کمیته نرخ گذاری استان ها تصویب و اجرایی می گردد که البته بیشتر مربوط به بخش خدمات است، اما در مورد کالا و به ویژه کالا های فراوریی و صنعتی کشور ملاک و مرجع دستگاه های نظارتی سازمان حمایت بوده و نرخ گذاری در اختیار سازمان صنعت، معدن و تجارت نیست و اگر مثل مواردی که شما اعلام کردید اختلافی در این وزن و قیمت ها وجود داشته باشد، معینات اعلامی سازمان حمایت در اولویت است. وی اضافه کرد: در صورتی که مدارک و مستنداتی در مورد اعلام وزن کمتر یا قیمت بالاتر از سوی صمت استان، به ما ارائه گردد قطعا موضوع را پیگیری می کنیم و اگر تخلفی صورت گرفته باشد با آن برخورد می کنیم، چه این تخلف ازسوی شرکت ها باشد چه از سوی سازمان های دولتی.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 454

به "گرانی با وجود آب رفتگی! ، کالا هایی که با وجود کاهش وزن افزایش قیمت داشته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرانی با وجود آب رفتگی! ، کالا هایی که با وجود کاهش وزن افزایش قیمت داشته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید