فراوری جوراب هایی که مانع بوی بد پا می شوند

به گزارش مجله افتخار، پژوهشگران با استفاده از نانوذرات اکسیدروی پیروز به فراوری جوراب هایی شدند که مانع از بوی بد پا می گردد.

فراوری جوراب هایی که مانع بوی بد پا می شوند

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرگزاری اقتصاد ایران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان تایلندی برای مقابله با بوی بد پا محصول نانویی فراوری کردند. این محصول توسط نیروی هوایی سلطنتی تایلند توسعه داده شده که حاوی پوششی از جنس نانوذرات اکسیدروی (ZnO) است که روی جوراب قرار داده می گردد تا بوی بد پا را برطرف کند.

براساس آزمایش هایی که در بیمارستان Siriraj اجرا شده است، این جوراب های پوشیده شده از نانوذرات اکسیدروی (ZnO-NPs) می توانند از بوی بد پا و عفونت باکتریایی جلوگیری نمایند.

آن ها دریافتند که اثر ضد باکتری ZnO-NPs، به همراه ایمنی و سازگاری آن با پوست انسان موجب شده تا این ماده به عنوان گزینه ای عالی برای ترکیب با منسوجات، از جمله جوراب، برای جلوگیری از بوی نامطبوع پا باشد.

پونیاوی اونگسری از محققان این پروژه می گوید: نتایج ما کارایی جوراب های پوشش داده شده با ZnO-NP را در جلوگیری از بوی بد پا و ایجاد کراتولیز حفره دار (عفونت باکتریایی عامل ایجاد بوی بد پا) ثابت می نماید.

اونگسری می افزاید: این جوراب ها می توانند گزینه پیشگیری اولیه جدیدی را هم برای پرسنل نظامی و هم افراد مستعد بوی بد پا فراهم نمایند.

برای آنالیز عملکرد این فناوری، به صورت تصادفی و کنترل شده روی 148 نفر این فناوری مورد آزمایش قرار گرفته است. این مطالعه نشان داد کسانی که از جوراب های ZnO-NP استفاده کردند، بوی بد پای کمتری را تجربه کردند. این مقایسه با گروه شاهد که جوراب هایی بدون پوشش نانو استفاده نموده بودند، اجرا شده که بوی شدیدتری را تجربه کردند.

اونگسری می گوید: هنگام گذراندن دوره کارآموزی به عنوان افسر نیروی دریایی در بخش پزشکی، موارد متعددی از عفونت پا را در پرسنل ارتش مشاهده کردم. می خواستم راهی برای جلوگیری از این مشکل و درمان این عفونت های قارچی و باکتریایی و بیماری های مرتبط با آن پیدا کنم.

مطالعات قبلی، خواص ضد باکتریایی نانوذرات اکسیدروی را نشان داده بود؛ بنابراین، این تیم تحقیقاتی می خواستند کارآیی این فناوری جدید را در محیط واقعی آزمایش نمایند.

محققان در مقاله مربوط به این پروژه چنین نوشتند: ما تحقیقات خود را با دیگر منسوجات ادامه می دهیم و امیدواریم که بتوانیم از رشد عفونت های باکتریایی و قارچی جلوگیری کنیم.

نتایج این پروژه در بیست و نهمین کنگره آموزشگاه پوست و فنولوژی اروپا (EADV) ارائه شد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1267

به "فراوری جوراب هایی که مانع بوی بد پا می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری جوراب هایی که مانع بوی بد پا می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید