خبرنگاران موسوی ملاقات ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد

به گزارش مجله افتخار، تهران-خبرنگاران- سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ملاقات بیل ریچاردسون با محمد جواد ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد.

خبرنگاران موسوی ملاقات ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد

سید عباس موسوی در پاسخ به پرسش مجله افتخار گفت: این ملاقات در ماه ها قبل صورت گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید نمود: ما به کوشش های انسان محبت آمیز که منجر به آزادی گروگان های ایرانی در آمریکا و خارج از آن گردد همیشه پاسخ مثبت داده و استقبال نموده ایم.

سید عباس موسوی روز گذشته هم درباره آزادی مایکل ری وایت تبعه آمریکا، که به دلیل جرایم امنیتی و نیز شکایت شاکیان خصوصی به زندان محکوم شده بود گفت: با جلب رضایت مادی و معنوی شاکیان خصوصی توسط آقای وایت، نامبرده در خصوص سایر جرایم خود مشمول رافت اسلامی شده و با توجه به گذراندن بخشی از دوره محکومیت خود و با نظر داشت ملاحظات حقوق بشری، امروز پنج شنبه (15 خرداد) با حکم قاضی پرونده آزاد و از کشور خارج گشت.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آقای وایت بعد از شیوع ویروس کرونا در کشور، طبق بخشنامه عمومی رئیس محترم قوه قضائیه مشمول مرخصی شده و به دلیل عدم برخورداری از خویشاوند در ایران، به درخواست سفارت سویس به عنوان حافظ منافع دولت ایالات متحده، در اختیار آن سفارت نهاده شد. در این مدت به دلیل بروز برخی علائم مشکوک به کرونا، نامبرده تحت درمان و نظارت کامل پزشکی قرار داشته و پس از کسب اطمینان از منفی بودن آزمایش کرونا حکم آزادی او اجرا شد.

موسوی در ادامه اضافه کرد: همزمان با آزادی آقای وایت، دکتر مجید طاهری دانشمند ایرانی که به دلایل واهی در آمریکا زندانی شده بود حکم آزادی خود را از دادگاه دریافت نموده و از زندان آزاد گشت.

دیروز همچنین محمد جواد ظریف با اعلام آزادی دکتر مجید طاهری و مایکل وایت گفت: خرسندم که دکتر مجید طاهری و مایکل وایت به زودی به خانواده های خود می پیوندند. خوشبختانه پروفسور سیروس عسگری روز چهارشنبه به جمع خانواده خود بازگشت. این اتفاق می تواند برای همه زندانیان اتفاق افتد. نباید (فقط برخی از آنها) دستچین شوند. گروگان های ایرانی که در دست ایالات متحده و یا به نیابت از ایالات متحده اسیر شده اند باید به خانه خود باز گردند.

محسن بهاروند دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت امور خارجه در مصاحبه ای 19 آذر 1398 با مجله افتخار گفته بود: آقای (محمدجواد) ظریف در حاشیه مجمع عمومی در مصاحبه ای موضوع (مبادله زندانیان) را مطرح کردند. برخی ها مثل (بیل) ریچاردسون صحبت هایی با دکتر ظریف داشتند ولی ما صحبت مستقیم با دولت آمریکا به ماهو دولت نداشتیم؛ یعنی ما ننشستیم با آنها صحبت بکنیم.

بهاروند اضافه کرد: آقای ریچاردسون هم ماموریت دقیقی نداشتند که در این مورد با آقای ظریف صحبت نمایند.آقای ظریف موقعی که به نیویورک سفر می نمایند به طور طبیعی صحبت هایی با سناتورها و افرادی که بازنشسته هستند، دارند. ایشان سعی می نمایند مواضع ایران را برای افراد موثر در رسانه ها و فضای سیاسی شرح دهند. صحبت هایی که آقای ریچاردسون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل کردند در همین حد بود. چون ایشان سفیر سابق در سازمان ملل بودند و الان بازنشسته هستند، صحبت هایی نموده بودند ولی صحبت های ریچاردسون ما را هیچ وقت به جلو نبرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 998

به "خبرنگاران موسوی ملاقات ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران موسوی ملاقات ریچاردسون با ظریف درباره زندانی آمریکایی را تایید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید