فشار بخش خصوصی ایتالیا برای راه اندازی کانال اقتصادی با ایران

به گزارش مجله افتخار، عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا گفت: فشارهای بسیار زیادی از سوی بخش خصوصی ایتالیا به دولت وارد می گردد تا با راه اندازی یک کانال مالی، ارتباط مالی دو کشور افزایش یابد. شرایط مالی دولت ایتالیا نیز به گونه ای است که نمی تواند از بازار پرکشش و جذاب ایران چشم پوشی کند.

فشار بخش خصوصی ایتالیا برای راه اندازی کانال اقتصادی با ایران

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

لیدا شهابی در خصوص رابطه اقتصادی ایران و ایتالیا گفت: قبل از خروج آمریکا از برجام، ایتالیا اولین شریک تجاری ما در اتحادیه اروپا بود و بسیاری از زیرساخت های صنایع ایران توسط ایتالیایی ها ساخته شده است. به دلیل همکاری با شرکت نفتیانی (ENI) بیشترین فروش نفت را به این کشور داشتیم و همین موضوع باعث شد تا در آمار مربوط به صادرات ایران به ایتالیا، نفت بیشترین نقش را داشته باشد. اما این شرکت نفتی جزو اولین شرکت هایی بود که پس از شروع تحریم ها باوجودآنکه شامل معافیت های آمریکا بود ایران را ترک کرد، البته چون زیرساخت های نفتی ایتالیایی هم با توجه به نفت ایران طراحی شده بود خروج ENI زیان بزرگی متوجه این شرکت ها کرد.

او ادامه داد: همچنین دولت پیشین ایتالیا یک کابینه دست راستی بود که از هواداران دونالد ترامپ به شمار می رفت، به همین دلیل علاقه ای به ارتباط با ما نداشتند و در مقابل آن گارد گرفته بود، اما کابینه جدید میانه رو است و امیدواریم روابط دو کشور افزایش یابد.

دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا توضیح داد: میزان مبادلات اقتصادی دو کشور در سال 2018 به 5.1 میلیارد یورو رسیده بود که 3.7 میلیارد آن شامل نفت و 1.4 میلیارد آن مبادلات غیرنفتی بود اما این میزان در سال 2019 به 680 میلیون یورو رسید که رقم بسیار پایینی است. در حال حاضر عمده صادرات ما شامل فولاد، آهن، سالامبور، خشکبار، میوه و مس است و در مقابل واردات ما بیشتر ماشین آلات، تجهیزات مربوط به برش سنگین، اتومبیل، صنایع نساجی، تجهیزات چشم پزشکی و دارو است.

شهابی با اشاره به مسائل بانکی بازرگانان در اثر تحریم های اقتصادی گفت: بعضی از بانک های ایتالیایی مانند پوپولاره (POPOLARE) به صورت موردی با ایرانیان کار می نمایند و با مشتریان قدیمی که اعتبارشان برای بانک تعیین است همکاری خود را ادامه می دهند، اما اینکه حساب جدیدی برای مشتریان ایرانی باز نمایند، اصلاً امکان آن وجود ندارد.

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و ایتالیا با بیان اینکه بنگاه های کوچک و متوسط در اقتصاد ایتالیا بسیار مهم هستند، گفت: 90 درصد آنها بنگاه های هستند که زیر 10 نفر کارمند دارند و هیچ رابطه با آمریکا نداشته و بنابراین هراسی از آن نیز ندارند. این شرکت ها برای برقراری رابطه اقتصادی با ایران اظهار علاقه مندی می نمایند چون پتانسیل و کشش بازار ایران را می بینند و حاضر به چشم پوشی از این بازار نیستند، بنابراین مسئولان هر دو کشور باید سازوکارهای گسترش همکاری را فراهم نمایند و به عنوان کاتالیزور عمل نمایند. از همین روی اتاق ایران و ایتالیا نهایت کوشش خود را جهت حل مسائل بازرگانان ایرانی به وسیله مذاکره و مشاوره با طرف های ایتالیایی و تسهیل روابط تجاری دو کشور بکار می گیرد.

او در خصوص احتمال پیوستن ایتالیا به اینستکس گفت: ما امیدواریم که این کشور نیز به اینستکس بپیوندد چون دولت ایتالیا عوض شده و به این مسئله تمایل وجود دارد. همچنین فشارهای بسیار زیادی از سوی بخش خصوصی به دولت وارد می گردد تا با راه اندازی یک کانال اقتصادی، ارتباط اقتصادی دو کشور افزایش یابد. شرایط اقتصادی دولت ایتالیا نیز به گونه ای است که نمی تواند از بازار پرکشش و جذاب ایران چشم پوشی کند. بنابراین امیدواریم این کانال اقتصادی راه اندازی و ایتالیا نیز به آن بپیوندد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 556

به "فشار بخش خصوصی ایتالیا برای راه اندازی کانال اقتصادی با ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فشار بخش خصوصی ایتالیا برای راه اندازی کانال اقتصادی با ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید