مرکز ملی فرش فعلا در وزارت صمت می ماند

به گزارش مجله افتخار، تهران (پانا) - معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت تا ایجاد ساختار مناسب در وزارت میراث فرهنگی، مرکز فرش در وزارت صمت استقرار خواهد داشت.

مرکز ملی فرش فعلا در وزارت صمت می ماند

به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، سید مهدی نیازی در نشستی که با فعالان صنعت فرش دستباف داشت، گفت: فرش دستباف ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و بازتابی از تاریخ و میراث فرهنگی کشور و متأثر از فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی است و خاستگاه اصلی آن ایران است.

وی اضافه نمود: فرش دستباف اهمیت اساسی در اقتصاد بخش قابل توجهی از خانوارهای کشور داشته و سهم عمده ای در بازار جهانی، صادرات غیرنفتی، ارزآوری و اشتغال کشور دارد از این رو حکمرانی مؤثر و اثربخش در این رشته فعالیت دغدغه همه سیاست گذاران حوزه های مالی است.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار تاکید نمود: زمانی ویژگی ها و مزیت های مورد اشاره فرش دستباف رشد و توسعه می یابد که این هنر صنعت با ذوق، استعداد، ارزش، اصالت های فرهنگی، هنری، تاریخی و نیز با خلاقیت های هنرمندان بومی و اصیل ایرانی ارتباط مستمر و پیوند تنگاتنگ داشته باشد.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار گفت: درحال حاضر فرش دستباف در زمره اصلی ترین صنایع دستی مهم کشور به شمار میرود و با ذوق هنری و خلاقیت فکری و عناصر بومی به وسیله بافنده فراوری و تجلی می یابد، لذا نقش بسیار مهمی در توسعه اکوسیستم صنایع دستی کشور دارد

وی گفت: در کنار ضرورت توسعه زیرساخت های مناسب برای فراوری، بازاریابی و صادرات فرش دستباف، به این نکته نیز باید توجه داشت که جهت برون رفت از شرایط فعلی، این هنر صنعت نیازمند یک متولی ویژه با سطح و اختیارات مناسب است تا علاوه بر پیگیری مطالبات ذینفعان این حوزه، حکمرانی مناسب برای ارتقا این رشته فعالیت را در دستور کار قرار دهد.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار اضافه نمود: درحال حاضر با تشکیل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و توسعه ساختارهای موردنیاز برای رشد و توسعه صنایع دستی در کشور، طبق قانون تشکیل این وزارت خانه، خاستگاه اصلی این هنر صنعت، وزارت مذکور است که باید ساختار مناسب و در شأن فرش دستباف برای آن ایجاد گردد.

نیازی در این جلسه تاکید نمود: به فعالان این هنر صنعت اعلام نموده ایم که تا زمانی که از فرایند استقرار کامل مرکز ملی فرش به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کامل نشده و از ساختار متناسب و مناسب این رشته فعالیت در وزارت مذکور اطمینان حاصل نگردد، موضوعات مرتبط با فرش در وزارت صمت و سازمان های استانی این وزارت با جدیت پیگیری و دنبال می گردد.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کارتاکید نمود: همه سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها موظف هستند امورات مرتبط با فرش را بدون هیچ گونه اختلالی انجام دهند.

نیازی در خاتمه گفت: حتی در صورت انتقال امور فرش دستباف به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، همواره نقش پشتیبانی از توسعه صادرات، بازاریابی فرش دستباف و تأمین مواد اولیه وارداتی به وسیله وزارت صنعت، معدن وتجارت به عنوان متولی تجارت خارجی کشور دنبال شده و همواره از حمایت های ویژه برخوردار خواهد بود.

معاون هماهنگی و محیط کسب و کار وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تا زمان ایجاد ساختار و زیرساخت های مناسب در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای پذیرش فرش دستباف، مرکز فرش در وزارت صنعت، معدن و تجارت استقرار دارد و موضوعات مرتبط با فرش در وزارت صمت با جدیت پیگیری و دنبال می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 20 فروردین 1401 بروزرسانی: 20 فروردین 1401 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1958

به "مرکز ملی فرش فعلا در وزارت صمت می ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز ملی فرش فعلا در وزارت صمت می ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید