چند ماه بعد از ابتلا به کرونا دوباره به اُمیکرون مبتلا می شویم؟

به گزارش مجله افتخار، تهران (پانا) - سویه بسیار مسری اُمیکرون منجر به افزایش تعداد بیمارانی شده که بیش از یک بار به ویروس مبتلا می شوند و نگرانی هایی را در خصوص کاهش ایمنی ایجاد نموده است.

چند ماه بعد از ابتلا به کرونا دوباره به اُمیکرون مبتلا می شویم؟

به گزارش ایسنا، ممکن است بیش از یک بار به کووید 19 مبتلا شوید زیرا ایمنی در برابر ویروس به مرور زمان از بین می رود.

بر اساس گزارش کالج امپریال لندن محتمل است سویه اُمیکرون به طور خاص بیش از پنج برابر سویه دلتا باعث عفونت مجدد گردد که دلیل آن تعداد جهش های زیاد در پروتئین سنبله است.

از آنجایی که کووید 19 یک ویروس نسبتا نو است، هنوز معین نیست که مصونیت چقدر می تواند در برابر آن دوام بیاورد اما نتایج تحقیقات اخیر سازمان بهداشت عمومی انگلستان(PHE) نشان داد تعداد زیادی از کسانی که به ویروس کرونا مبتلا شده اند، حداقل به مدت پنج ماه از ابتلا مجدد به آن محافظت می شوند.

با این حال ممکن است همواره اینطور نباشد زیرا عفونت مجدد به عوامل مختلفی بستگی دارد.

علائم ماندگار از ابتلا به عفونت کووید 19 همچنان می تواند تا سه ماه در آزمایش PCR ظاهر گردد؛ حتی اگر فرد هیچ علامتی را نشان ندهد. به این ترتیب آژانس امنیت سلامت بریتانیا(UKHSA) تنها در صورتی که یک فرد پس از 90 روز یا بیشتر از بیماری اولیه یا تاریخ آزمایش قبلی نتیجه آزمایش PCR مثبت را دریافت کند، اعلام خواهد نمود که فرد مجددا به ویروس آلوده شده است.

چه عواملی می تواند بر عفونت مجدد تاثیر بگذارد؟

کسانی که واکسینه نشده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلای مجدد به کووید 19 هستند زیرا واکسیناسیون محافظت طولانی تری نسبت به عفونت طبیعی ایجاد می نماید.

نتایج تحقیقات در ایالات متحده نشان داد افرادی که واکسینه نشده اند 2.34 برابر بیشتر از افرادی که واکسینه شده اند، در معرض ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند.

بعلاوه داده های دفتر آمار ملی بریتانیا(ONS) حاکی از آن است کسانی که دوز دوم واکسن خود را بیش از 90 روز پیش دریافت نموده اند، در مقایسه با افرادی که بین 14 تا 89 روز پیش آن را تزریق نموده اند، احتمال بیشتری وجود دارد که مجددا آلوده شوند.

در مقایسه احتمال ابتلای مجدد به افرادی که هیچگونه تزریقی انجام نداده بودند، سه برابر بیشتر از کسانی بود که دوز دوم خود را 14 تا 89 روز پیش دریافت کردند.

به گفته ONS بار ویروسی عامل دیگری است که می تواند بر عفونت مجدد تاثیر بگذارد. اگر افراد در عفونت اولیه بار کمتری از ویروس داشته باشند، احتمال ابتلای مجدد آنان به کووید 19 بیشتر است.

نتایج مطالعات نشان می دهد افرادی که فقط علائم خفیف دارند یا اصلا هیچ علائمی ندارند، ممکن است به میزان افرادی که بیماری شدیدتری دارند، پاسخ ایمنی قوی نداشته باشند.

با این حال هر عفونت مجدد از کووید 19 با بیماری خفیف تری نسبت به بیماری قبلی مرتبط است.

تا چه زمانی علائم کووید وجود دارند؟

به طور میانه بین پنج تا 6 روز طول می کشد تا علائم کووید 19 ظاهر گردد. اگر چه بعضی از افراد ممکن است از یک تا 14 روز پس از عفونت احساس ناخوشی نمایند.

مدت زمانی که طول می کشد نتیجه آزمایش منفی پس از عفونت ظاهر گردد، به شدت علائم بستگی دارد.

نتایج مطالعات نشان می دهد آزمایش های PCR برای شناسایی ویروس حدود یک تا سه روز قبل از آغاز علائم آغاز می گردد؛ یعنی زمانی که بار ویروسی به بالاترین حد خود می رسد. پس از این مرحله میزان ویروس در بدن به تدریج کاهش می یابد تا زمانی که دیگر با PCR قابل تشخیص نباشد.

نتیجه آزمایش افراد بدون علامت معمولا برای یک تا 14 روز مثبت است؛ در حالی که افراد مبتلا به بیماری خفیف تا میانه اغلب به مدت هفت روز یا بیشتر مثبت می شوند.

کسانی که علائم دارند، معمولا به طور میانه حدود پنج روز احساس ناخوشی دارند و پس از این مدت باید علائم از بین برود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 بهمن 1400 بروزرسانی: 30 بهمن 1400 گردآورنده: persianproud.ir شناسه مطلب: 1917

به "چند ماه بعد از ابتلا به کرونا دوباره به اُمیکرون مبتلا می شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند ماه بعد از ابتلا به کرونا دوباره به اُمیکرون مبتلا می شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید